Muuten olis hyvin

iloinenkuntalainen

Miten päästäisiin eroon tuosta kuntaa rasittavasta Pyhätunturista. Sen voisi ihan hyvin liittää Kemijärveen, kun ne sitä niin haluavat. Saataisiin vinisemättä koulu kirkolle , terveysasemakin säilyisi ja ehkä helpommin saataisiin lääkärikin meille. Me kuntalaiset olemme hyvin yksimielisiä kunnnan säilymisestä itsenäisenä. Alkaa kyllästyttää jo tuo ainaine jankutus koulusta ja päiväkodista. Siihen meillä ei ole varaa. Ja jos ei saada uutta koulua, niin voidaanhan me olla väistötilakoulussakin. Ei se nyt niin huono ole.

9

527

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nollakunta

      Hyvä idea. Kemijärvihän on investoinut Pyhälle niemeä enenmmän alueen kehittymisen nimissä. Reppanoilla kun ei ole ollut rahaa.

    • KemijärviOtaMut

      Liityttäisiinpä vaan. Alkaaki tympäsemään tämä ennätyskorkea kuntavero ja kiinteistövero.

      • Veroja-iloja

        Niitä veroja on ollut pyhän luottamushenkilötkon päättämässä.
        Ahti,tero,Jarno ...mm.


      • Äläpähöpötä

        Tietääkseni he ovat vastustaneet verojen nostoa ja moittineet toisten nostohaluja


      • Kompromissi

        Niin minäkin muistelisin niin. Oli lapinkansassa sillon juttua siitä


    • kirkonkylä

      Atomipimmi Pyhäle nin siittä päästään.

    • Parenpaamaailmaa

      Eihän Pyhätunturissa ole vika, hyvä että se on jykevästi seisonut suurimmalta osin Pelkosenniemen kunnassa, naapuri kunnan puolellakin osin! Hyvin ovat "puoliskot" yhdessä seisoneet, eikä pahemmin riidelleet!!!Miksi siitä pitää asukkaiden tehdä nyt riidan aihe? Pelkosenniemen veroprosentti on korkea, mutta muutama vuosi sitten tänne muuttaneena, totesin, että kyllä sen maksankin ymmärtäen verrattuna edelliseen asuinkuntaani! Olen saanut hyvää palvelua, esim. soitin hammashoitoon, sain hoitoa heti, ei tarvinnut jonotella kuukausia, samoin terveyskeskukseen, ajan sain samalle viikolle, vaikka ei oliut ns. kiiretapaus, vastaavasti ed. paikassa se oli lähes 2 kk! Moni muukin asia on selvinnyt, on neuvottu eteenpäin, ei ole sanottu "ei kuulu minulle"! Näitä osaa arvostaa, kun on nähnyt muutakin! Mitä olisi nämäkin tullut maksamaan, jos kaikki olisi pitänyt hoitaa yksityisesti? Mietin mikä on ollut huonommin täällä, ehkä kulttuuripuolen palvelut ovat aiheuttaneet ihmetystäni? Siellä tuntuu olevan passiivista väkeä palvelemassa kuntalaisia, onneksi on aktiivisia vapaaehtoisia, jotka pitävät sitäkin toimintaa jollakin lailla "hereillä"! Siinä olisi paljon mahdollisuuksia meillä kaikilla yhdessä tehdä! Sanotaan mitä hyvänsä, kun puhun tästä kunnasta muualla, asia joka tiedetään missä päin hyvänsä, on Andy ja aika moni on kertonut kuvauttaneensa itsensä sen patsaan juurella! Ålkää hyvät ihmiset riidelkö, jos asiat riitelevätkin! Rakennetaan yhdessä parempaa maailmaa!!!!!

      • Villesi

        "Rakennetaan yhdessä parempaa maailmaa!!!!!!"
        Tehdään vaikka näin. Rakennetaan Vuotos Pelkosenniemelle ja samalla erotetaan Pyhä ja liitetään Kemijärveen. Näin syntyy win-win-tilanne. Kunta säilyy itsenäisenä ja Pyhä Kemijärveen kuuluvana saa enemmän kuin piristysruiskeen se kehittämiseksi. Mitä kaikkea sinne tulisikaan. Mutta silloin jää "AAA-kerhon" jippoilu heille ja sinne minne se kuuluukin. Nyt äkkiä Kemijärven isien luokse.


    • Vesi-vesi-villesi

      Villesi: ideasi oli hieno vain sinun mielestä.
      Toivottavasti et laskenut housuusi..äiskällesi tulee muuten pyykkiä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      137
      2021
    2. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      131
      1696
    3. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      1
      1526
    4. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      88
      1433
    5. Svty paska työpaikka

      Elekää kukaan hakeku sinne töihin.
      Suomussalmi
      32
      1431
    6. Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta

      Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne
      Ikävä
      132
      1254
    7. Olisin valmis salaisiin tapaamisiin

      Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet
      Intohimo
      57
      1184
    8. Onko viisikko aktivoitunut

      Taas ruumis !! Viisikko ryskää kukaan ei pärjää
      Seinäjoki
      25
      1140
    9. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1031
    10. Olet ihana mies

      Mun söpöliini 🙊😘
      Ikävä
      57
      942
    Aihe