Muuten olis hyvin

iloinenkuntalainen

Miten päästäisiin eroon tuosta kuntaa rasittavasta Pyhätunturista. Sen voisi ihan hyvin liittää Kemijärveen, kun ne sitä niin haluavat. Saataisiin vinisemättä koulu kirkolle , terveysasemakin säilyisi ja ehkä helpommin saataisiin lääkärikin meille. Me kuntalaiset olemme hyvin yksimielisiä kunnnan säilymisestä itsenäisenä. Alkaa kyllästyttää jo tuo ainaine jankutus koulusta ja päiväkodista. Siihen meillä ei ole varaa. Ja jos ei saada uutta koulua, niin voidaanhan me olla väistötilakoulussakin. Ei se nyt niin huono ole.

9

515

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nollakunta

      Hyvä idea. Kemijärvihän on investoinut Pyhälle niemeä enenmmän alueen kehittymisen nimissä. Reppanoilla kun ei ole ollut rahaa.

    • KemijärviOtaMut

      Liityttäisiinpä vaan. Alkaaki tympäsemään tämä ennätyskorkea kuntavero ja kiinteistövero.

      • Veroja-iloja

        Niitä veroja on ollut pyhän luottamushenkilötkon päättämässä.
        Ahti,tero,Jarno ...mm.


      • Äläpähöpötä

        Tietääkseni he ovat vastustaneet verojen nostoa ja moittineet toisten nostohaluja


      • Kompromissi

        Niin minäkin muistelisin niin. Oli lapinkansassa sillon juttua siitä


    • kirkonkylä

      Atomipimmi Pyhäle nin siittä päästään.

    • Parenpaamaailmaa

      Eihän Pyhätunturissa ole vika, hyvä että se on jykevästi seisonut suurimmalta osin Pelkosenniemen kunnassa, naapuri kunnan puolellakin osin! Hyvin ovat "puoliskot" yhdessä seisoneet, eikä pahemmin riidelleet!!!Miksi siitä pitää asukkaiden tehdä nyt riidan aihe? Pelkosenniemen veroprosentti on korkea, mutta muutama vuosi sitten tänne muuttaneena, totesin, että kyllä sen maksankin ymmärtäen verrattuna edelliseen asuinkuntaani! Olen saanut hyvää palvelua, esim. soitin hammashoitoon, sain hoitoa heti, ei tarvinnut jonotella kuukausia, samoin terveyskeskukseen, ajan sain samalle viikolle, vaikka ei oliut ns. kiiretapaus, vastaavasti ed. paikassa se oli lähes 2 kk! Moni muukin asia on selvinnyt, on neuvottu eteenpäin, ei ole sanottu "ei kuulu minulle"! Näitä osaa arvostaa, kun on nähnyt muutakin! Mitä olisi nämäkin tullut maksamaan, jos kaikki olisi pitänyt hoitaa yksityisesti? Mietin mikä on ollut huonommin täällä, ehkä kulttuuripuolen palvelut ovat aiheuttaneet ihmetystäni? Siellä tuntuu olevan passiivista väkeä palvelemassa kuntalaisia, onneksi on aktiivisia vapaaehtoisia, jotka pitävät sitäkin toimintaa jollakin lailla "hereillä"! Siinä olisi paljon mahdollisuuksia meillä kaikilla yhdessä tehdä! Sanotaan mitä hyvänsä, kun puhun tästä kunnasta muualla, asia joka tiedetään missä päin hyvänsä, on Andy ja aika moni on kertonut kuvauttaneensa itsensä sen patsaan juurella! Ålkää hyvät ihmiset riidelkö, jos asiat riitelevätkin! Rakennetaan yhdessä parempaa maailmaa!!!!!

      • Villesi

        "Rakennetaan yhdessä parempaa maailmaa!!!!!!"
        Tehdään vaikka näin. Rakennetaan Vuotos Pelkosenniemelle ja samalla erotetaan Pyhä ja liitetään Kemijärveen. Näin syntyy win-win-tilanne. Kunta säilyy itsenäisenä ja Pyhä Kemijärveen kuuluvana saa enemmän kuin piristysruiskeen se kehittämiseksi. Mitä kaikkea sinne tulisikaan. Mutta silloin jää "AAA-kerhon" jippoilu heille ja sinne minne se kuuluukin. Nyt äkkiä Kemijärven isien luokse.


    • Vesi-vesi-villesi

      Villesi: ideasi oli hieno vain sinun mielestä.
      Toivottavasti et laskenut housuusi..äiskällesi tulee muuten pyykkiä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

      "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
      Maailman menoa
      40
      2959
    2. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      33
      2787
    3. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

      Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
      Maailman menoa
      48
      2433
    4. Iso poliisioperaatio Lapualla

      Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo
      Lapua
      45
      2071
    5. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      21
      2004
    6. Olen aika varma

      että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa
      Ikävä
      58
      1770
    7. Oletko nähnyt hänet ilman...

      Vaatteita!?
      Ikävä
      43
      1672
    8. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      37
      1530
    9. Oon niin surullinen

      Ettei meistä tullut sitä mitä toivoin
      Ikävä
      45
      1453
    10. Mitä sitten odotat

      Jos seurailet vain tekemisiäni
      Ikävä
      26
      1301
    Aihe