Eristyksissä ollut heimo ei eroa tämän päivän ihmisistä muutoin kuin Länsimaiden tuoman koulutuksen suhteen.
https://www.defendevropa.com/2018/news/isolated-tribe-raises-questions-for-out-of-africa-dogmatists/
https://www.defendevropa.com/2018/news/isolated-tribe-raises-questions-for-out-of-africa-dogmatists/
Vastaukset 5
Vanhimmat
Melko tummapintaisiltahan nuo vaikuttaa. Hyvästi päivettyneitä ainakin. Ehkä Suomenkin rajavartijat pitäisi varustaa noin hienoilla jousipyssyillä.
Heh heh.... olemme olleet monasti eri mieltä lukuisista asioista rakkaan käkätipuseni kanssa. Jotenkin vaistoan että tässä kysymyksessä olisimme jotakuinkin samaa mieltä.
Eri rotujen älykkyyseroista on tehty varmasti satoja hyvin arvovaltaisia tutkimuksia. Voisin linkata niitä tähän mutta ne vuorenvarmasti poistettaisiin ja heti. Niitä ei saa enää julkaista.
Syvimmässä Afrikassa ÄO:t ovat 65- 80.
Mielestäni tämä osoittaa evoluution todellisuuden....DDDDD
Jos me kaikki olemme sieltä kotoisin niin se vahvistaa
On jo aikaa sitten todettu että ÄO-testit on kulttuurisidonnaisia, ja kaiken kukkuraksi tiedemiesten mukaan ÄO itsessään on myytti.
https://www.sciencedaily.com/releases/2012/12/121219133334.htm
Ts. Mensan testi mittaa vain Mensan testissä menestymistä. Mitään muuta se ei kerro.
Ei meidän esi-isät ole Afrikasta. Alkukoti teoria alkaa vähä vähältä murenemaan geenitutkimusten myötä ja on aina ollut vain hypoteesi.
Nyt näyttää siltä että eri ihmislajit ovat menneet siksakkia sinnetänne ja akuperästä ei kellään ole tietoa.
Meitä nykyihmisiä ja risteymiä monen muun ihmis- ja ihmisapinalajin kanssa on olemassa lukuisia tuntemattomia, neanderdaalin ja denisovan ihmisen lisäksi.
Näiden em. kahden lajin risteymät mm. erottavat eurooppalaisen, aasialaisen ja afrikkalaisen.
Kaikissa ominaisuuksissa eri geneettisen perimän saaneet pokkeavat toisistaan niin ihonvärissä kuin luonteenlaadussa.
Luovempi matemaattinen ja ei inpulsiivinen, laskemoiva syvä ajattelu ,sekä filosofia ehkä auttoivat selviytymään kylmissä muuttuvissa olosuhteissa euraasialaisia, kiitos neanderilaisen sopeuman.
"Afrikasta. Alkukoti teoria alkaa vähä vähältä murenemaan geenitutkimusten myötä ja on aina ollut vain hypoteesi."
Päin vastoin. Juuri genomin tutkimus on vahvistanut sen, että ihmislaji on lähtöisin Afrikasta. Vain Afrikkalaisilla ei ole neandertalin ihmisen geenejä. Lisäksi heidelberginihmisen ja nykyihmisen välimuotoja on löytynyt vain Afrikasta. Europasta taas on läytynyt H. heidelbergensisin ja neandertalin välimuotoja. Nedujen geenit vaikuttivat lähinnä vastustuskykyyn ja ihon väriin. Matemaattisen luovuuden ja nedugeenien yhteyttä ei ole kukaan tutkija väittänyt löydetyksi. Vai osaatko laittaa linkkiä tutkimukseen.