Dinosaurusten aikana rotankokoista isompaa imettäväistä ei ollut vielä olemassa. Pienet nisäkkäät säilyivät paremmin massatuhoissa. Sama koskee myös ihmisten esi-isiä.
Lajien runsaus lisääntyi satojen miljoonien vuosien aikana ilmiömäisesti
Myös kirahvin esivanhemmat rotan kokoa
6
426
Vastaukset 6
- sukupolvien.jana
Rotan kokoisilla nisäkkäillä mesotsooisella kaudella oli jo pitkä liuta esivanhempia.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Dinosaurukset- occamin.juustoveitsi
2ili pitkä liuta esivanhempia. Tarkoittanet että siihen asti oli ollut vähemmän kehittyneitä populaatioita alenevassa polvessa?
- näintuleekäymään
occamin.juustoveitsi kirjoitti:
2ili pitkä liuta esivanhempia. Tarkoittanet että siihen asti oli ollut vähemmän kehittyneitä populaatioita alenevassa polvessa?
Evoluutio on kiehtova ketju telluksen pitkässä historiassa. Kuitenkin.Ennen kuin 0.8 miljoonaa vuotta on kulunut evoluutiosta on jäljellä vain luufossiileja.
- rajasuutari
näintuleekäymään kirjoitti:
Evoluutio on kiehtova ketju telluksen pitkässä historiassa. Kuitenkin.Ennen kuin 0.8 miljoonaa vuotta on kulunut evoluutiosta on jäljellä vain luufossiileja.
Kovien puulajien hiiltyneitä muotoja voi vielä miljoonankin vuoden päästä löytyä. Ebenholz-puu on ainakin niin tiivistä että se ei kuivattunakan pysy veden pinnalla.
Muiden asuttujen, maan ulkopuolisen elämän muodoista ei taida olla muuta kuin arvailua. Synteettistä kaikki elämä universumissa alkujaan lienee. - palava.pensas
Tarvittiin tolkuton määrä kasvikunnan tuotteita ennenkuin siitä tuli fossiilisia polttoaineita satojen vuosien tarpeisiin. Hiiltä, kaasua raakaöljyä yms.
- puurotta
Orava on Rotta, jos karvat ajellaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1062185- 103886
- 63781
- 46780
Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???21686Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha508678Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76630- 60560
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik23560- 57551