Ammattivalittajat - kokemuksia?

5

497

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Valittaa saa mutta ei siitä mitään hyötyä ole..


      Joskus kun ollu kaupan kassalla töissä niin asiakkaat tullu valittaan että ne näki tuotteen jollain toisella hinnalla..


      Mie oon siihen sanonu että me emme valitettavasti voi myydä tuotetta muulla hinnalla.

      Ja sitten kun se haistattaa vitut niin mie vastaan hyvää viikonloppua ja tervetuloa uudelleen.


      "oli kyllä viiminen kerta kun mie täällä asioin!"

      Tuohonki mie vastaan hyvää päivänjatkoa ja tervetuloa uudelleen..


      :D

    • wanhaämmä

      Lukaisin tuon aamusella nopsasti läpi. Ensimmäisenä tuli mieleen, että onko oikeuksiensa puolesta taisteleminen nykyään jo sairaudeksi luokiteltavaa. Mutta ei sentään, kyse oli selkeästi luonnevikaisista tapauksista. Jatkossakin saa viedä takuuajalla takuun rajoissa rikkoutuneen laitteen takaisin kauppaan ilman narsisti-mainintaa asiakastiedoissa :) ..ehkä.

      Joskus olen tavannut todella hankalia ihmisiä. Valittamisen päätarkoitukseksi on ehkä lopulta paljastunut itsensä korostaminen, siitä on voinut selvitä kehumalla toisen erinomaisuutta siinä kohtaa, kun on tuonut itseään esille. Rauhassa kuunteleminen on voinut auttaa myös tilannetta, mutta luultavasti siitä helpottuneet eivät ole olleet ihan narsisteja...

      Naristien suhteen vain yksi neuvo - yhteydet poikki, pakene. Oli ne sitten työkavereita, esimiehiä, naapureita.. kun päässä on sen sorttista pahaa vikaa, ei kannata tuhlata omaa energiaansa.

      Tulipa mieleen sellainenkin uutinen muutaman viikon takaa, jossa väitettiin narsistin käyttäytyvän kriisitilanteessa täysin rauhallisesti ja johdonmukaisesti. Eli jos matkalaukku on hukattu reissussa, narsisti toteaa että laukkua ei ole ja sitten selvitään niillä ja homma jatkuu. Tuossa kyselyssä oli tosin kysytty asiasta täydellisyyksiltä itseltään, siis narisistin oma näkemys (tai kuviteltu mallikäyttäytyminen) asiasta... :D

    • Heilläeielämää

      Kaikenlaisiin valittajiin kyllä törmää. Mutta rakentavan valituksen pystyy ottamaan hyvin vastaan, jonninjoutavaa ja selkeästi kiusaavaa valittamista ei jaksa ottaa pitkään vastaan.

      Urheiluseurat ja yhdistykset ynnämuut talonyhtiön hallitukset saa aina yhden vastarannan kiisken harteilleen. Yksi ihminen voi saattaa tälläiset hyvät organisaatiot rakoilemaan liitoksistaan.

      Samoin nykyään palveluyritykset ovat ihmeissään, kun yksi tylsää elämää viettävä voi terminoida netistä käsin palautetähtijärjestelmän sekaisin.

      Itse olen urheiluseurassa tälläisen käsitellyt. Otin henkilökohtaisen kohtaamisen ja selvitin prioriteetit. Sitten kun ne meni perille ja sain vastaukseksi ”ymmärrän”-sanan, kerroin mitä tälläinen ”ammattivalittaminen” turhasta aiheuttaa. Enkä säästellyt omaa valitusvirttä. Vähinäänin tämä valittaja häipyi toiminnasta pois. Ehkä nyt jatkaa jossain muussa ammattivalittamistaan?

    • Ainahan elämässä tulee vastaan näitä valittajia ja vastustajia..


      Jättää ne vaan omaan arvoonsa.

      • Kyllä tulee,koen hyvin valitus tulvaa opettajalta tulee mieleen hyvät hyssykät eikö lapsi saa olla lapsi olen sitten nyt alkanut valittamaan myös opettajan toiminnasta koska ei ole muuttunut vaikka aiemmin kertonut, unohtaa vuoden takaisetkin asiat.

        Tuntuu valitus tulvan vain tulevan siitä että kun ei ymmärretä, poika erityisyyden takia toimi väärin halusta tahallaan olla paha vaan hyvä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      106
      2205
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      886
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      66
      823
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      46
      800
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      736
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      517
      716
    7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      640
    8. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      64
      615
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      580
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      551
    Aihe