Eri riisilajikkeet...

Jiu

Mitä eroa on esim. jasminriisillä ja bat.. riisillä (en muista nimeä kunnolla)? Olen ostanut ja maistanut kumpaakin, sopiiko toinen paremmin jonkun kanssa? Vai mitä eroa niillä on...?

7

4167

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Riso amaro

      Jos olet ostanut ja maistanut kumpaakin, tiedät eron. Ei se siitä selvemmäksi sillä tule, että joku toinen sen sinulle selostaa.

      Pane Googleen hakusanaksi sen riisilaadun nimi, josta haluat tietää muuten enemmän.
      http://www.google.fi/search?hl=fi&q=jasmiiniriisi&meta=
      http://www.google.fi/search?hl=fi&q=basmatiriisi&meta=

      jne.

      Et jää tiedon puutteeseen, kun klikkailet tyrkylle tulevia linkkejä.

      Itse ostelen millaisia riisejä milloinkin ja käytän ruuanlaitossa kaapista löytyvien lajien joukosta sitä, mikä milloinkin tuntuu innostavan. Täysjyväriisi on ollut viime aikoina suussani monesti todella maukasta, mutta tänään tuli keitettyä taas basmatia. Turskasta tehtyä tomaattista kalajuttua oli pääsellaisena ja eräänlaisia keitettyjä kasviksia (ratatouille tms.) oli toisena lisukkeena.

      Eikä tavallisessa parboiled-menetelmällä aikaansaadussa pitkäjyväisessä riisissäkään toki mitään vikaa ole!

      • Nipsu

        Jasmiini on keitettynä jotenkin niin höyhenenkeveää, basmati ja pitkäjyvä vähän raskaamman oloista.

        Jasmiinia EN tarjoaisi raskaan liharuuan kanssa, silloin valitsisin pitkäjyvää.


      • Uncle Ken

        Parboiled-riisi on pahasta ja sitä on täysin mahdotonta syödä mitenkään muuten kuin lusikalla. Jos tarjolla ei ole mitään kastiketta tai muuta liisterin tavalla toimivaa sidosainetta, niin siinä jää herkutteluaspekti minimaaliseksi, kun pitää yrittää saada niitä takuulla irtonaisia jyviä pysymään kahvelissa niin kauan että saa sen jäljelle jäävän jyvän suuhun. Eikä se makukaan mikään mahtava ole.

        Maailmassa on n. 40000 riisilajiketta, joten korvaavia, parempia riisejä löytyisi varmaan myös Suomeen jos joku vain ymmärtäisi tuoda. Valitettavasti suomalaiset ovat totutettuja siihen, että hyllyissä löytyy vain yhtä tai kahta variaatiota. Puuroriisiä tai Parboiled.

        Etniset kaupat ovat hieman parantaneet tilannetta, mutta parantamisen varaa olisi myös ravintola-alan oppilaitoksissa, missä riisiksi kelpaa mikä tahansa roska, jos reseptissä löytyy sana riisi.

        Merkillistä sinänsä, että perunoista, jotka ovat lähinnä eläinten rehua, löytyy jos jonkinlaista luokitusta ja värillistä pussia käyttötarkoituksen mukaan, mutta maailman toiseksi tärkeimmästä ruokaviljasta ei tietoa jaeta valistumattomille. Kaipa se on jotain maatalouskeskustalaista politiikkaa, kun riisi ei Suomessa kasva, mutta onneksi on globalisaatio.


    • Luolamies

      Lähde: Tohtori tolosen sivusto.

      • Risotto mielessäin

        basmatiriisin koulukunta.
        Pitkänomainen riisi huuhdellaan, liotetaan tai laitetaan sellaisenaan
        öljyyn ?


    • Anonyymi

      Haistakaa paska

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      68
      3198
    2. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1851
    3. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      111
      1740
    4. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      224
      1249
    5. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      129
      1048
    6. Pitikö mennä rakastumaan

      Oi kyllä, kyllä piti. Kiitos vaan sulle mies! Todella kiitän..
      Ikävä
      99
      992
    7. Mitä tai ketä kaivattusi

      muistuttaa?
      Ikävä
      60
      944
    8. Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...

      Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil
      Maailman menoa
      67
      926
    9. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      84
      869
    10. Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!

      No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik
      Viihde ja kulttuuri
      6
      865
    Aihe