Eri riisilajikkeet...

Jiu

Mitä eroa on esim. jasminriisillä ja bat.. riisillä (en muista nimeä kunnolla)? Olen ostanut ja maistanut kumpaakin, sopiiko toinen paremmin jonkun kanssa? Vai mitä eroa niillä on...?

7

4394

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Riso amaro

      Jos olet ostanut ja maistanut kumpaakin, tiedät eron. Ei se siitä selvemmäksi sillä tule, että joku toinen sen sinulle selostaa.

      Pane Googleen hakusanaksi sen riisilaadun nimi, josta haluat tietää muuten enemmän.
      http://www.google.fi/search?hl=fi&q=jasmiiniriisi&meta=
      http://www.google.fi/search?hl=fi&q=basmatiriisi&meta=

      jne.

      Et jää tiedon puutteeseen, kun klikkailet tyrkylle tulevia linkkejä.

      Itse ostelen millaisia riisejä milloinkin ja käytän ruuanlaitossa kaapista löytyvien lajien joukosta sitä, mikä milloinkin tuntuu innostavan. Täysjyväriisi on ollut viime aikoina suussani monesti todella maukasta, mutta tänään tuli keitettyä taas basmatia. Turskasta tehtyä tomaattista kalajuttua oli pääsellaisena ja eräänlaisia keitettyjä kasviksia (ratatouille tms.) oli toisena lisukkeena.

      Eikä tavallisessa parboiled-menetelmällä aikaansaadussa pitkäjyväisessä riisissäkään toki mitään vikaa ole!

      • Nipsu

        Jasmiini on keitettynä jotenkin niin höyhenenkeveää, basmati ja pitkäjyvä vähän raskaamman oloista.

        Jasmiinia EN tarjoaisi raskaan liharuuan kanssa, silloin valitsisin pitkäjyvää.


      • Uncle Ken

        Parboiled-riisi on pahasta ja sitä on täysin mahdotonta syödä mitenkään muuten kuin lusikalla. Jos tarjolla ei ole mitään kastiketta tai muuta liisterin tavalla toimivaa sidosainetta, niin siinä jää herkutteluaspekti minimaaliseksi, kun pitää yrittää saada niitä takuulla irtonaisia jyviä pysymään kahvelissa niin kauan että saa sen jäljelle jäävän jyvän suuhun. Eikä se makukaan mikään mahtava ole.

        Maailmassa on n. 40000 riisilajiketta, joten korvaavia, parempia riisejä löytyisi varmaan myös Suomeen jos joku vain ymmärtäisi tuoda. Valitettavasti suomalaiset ovat totutettuja siihen, että hyllyissä löytyy vain yhtä tai kahta variaatiota. Puuroriisiä tai Parboiled.

        Etniset kaupat ovat hieman parantaneet tilannetta, mutta parantamisen varaa olisi myös ravintola-alan oppilaitoksissa, missä riisiksi kelpaa mikä tahansa roska, jos reseptissä löytyy sana riisi.

        Merkillistä sinänsä, että perunoista, jotka ovat lähinnä eläinten rehua, löytyy jos jonkinlaista luokitusta ja värillistä pussia käyttötarkoituksen mukaan, mutta maailman toiseksi tärkeimmästä ruokaviljasta ei tietoa jaeta valistumattomille. Kaipa se on jotain maatalouskeskustalaista politiikkaa, kun riisi ei Suomessa kasva, mutta onneksi on globalisaatio.


    • Luolamies

      Lähde: Tohtori tolosen sivusto.

      • Risotto mielessäin

        basmatiriisin koulukunta.
        Pitkänomainen riisi huuhdellaan, liotetaan tai laitetaan sellaisenaan
        öljyyn ?


    • Anonyymi

      Haistakaa paska

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      45
      8980
    2. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      103
      6468
    3. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      99
      6149
    4. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      131
      4674
    5. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      164
      4538
    6. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      79
      3119
    7. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      166
      2260
    8. Paras muistosi

      kaivatustasi?
      Ikävä
      65
      2148
    9. Miksi miehen on hankala ymmärtää

      Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.
      Ikävä
      159
      2096
    10. Mitä sä musta oikein haluat?!

      Anna olla jo.
      Ikävä
      49
      1881
    Aihe