Eri riisilajikkeet...

Jiu

Mitä eroa on esim. jasminriisillä ja bat.. riisillä (en muista nimeä kunnolla)? Olen ostanut ja maistanut kumpaakin, sopiiko toinen paremmin jonkun kanssa? Vai mitä eroa niillä on...?

7

4151

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Riso amaro

      Jos olet ostanut ja maistanut kumpaakin, tiedät eron. Ei se siitä selvemmäksi sillä tule, että joku toinen sen sinulle selostaa.

      Pane Googleen hakusanaksi sen riisilaadun nimi, josta haluat tietää muuten enemmän.
      http://www.google.fi/search?hl=fi&q=jasmiiniriisi&meta=
      http://www.google.fi/search?hl=fi&q=basmatiriisi&meta=

      jne.

      Et jää tiedon puutteeseen, kun klikkailet tyrkylle tulevia linkkejä.

      Itse ostelen millaisia riisejä milloinkin ja käytän ruuanlaitossa kaapista löytyvien lajien joukosta sitä, mikä milloinkin tuntuu innostavan. Täysjyväriisi on ollut viime aikoina suussani monesti todella maukasta, mutta tänään tuli keitettyä taas basmatia. Turskasta tehtyä tomaattista kalajuttua oli pääsellaisena ja eräänlaisia keitettyjä kasviksia (ratatouille tms.) oli toisena lisukkeena.

      Eikä tavallisessa parboiled-menetelmällä aikaansaadussa pitkäjyväisessä riisissäkään toki mitään vikaa ole!

      • Nipsu

        Jasmiini on keitettynä jotenkin niin höyhenenkeveää, basmati ja pitkäjyvä vähän raskaamman oloista.

        Jasmiinia EN tarjoaisi raskaan liharuuan kanssa, silloin valitsisin pitkäjyvää.


      • Uncle Ken

        Parboiled-riisi on pahasta ja sitä on täysin mahdotonta syödä mitenkään muuten kuin lusikalla. Jos tarjolla ei ole mitään kastiketta tai muuta liisterin tavalla toimivaa sidosainetta, niin siinä jää herkutteluaspekti minimaaliseksi, kun pitää yrittää saada niitä takuulla irtonaisia jyviä pysymään kahvelissa niin kauan että saa sen jäljelle jäävän jyvän suuhun. Eikä se makukaan mikään mahtava ole.

        Maailmassa on n. 40000 riisilajiketta, joten korvaavia, parempia riisejä löytyisi varmaan myös Suomeen jos joku vain ymmärtäisi tuoda. Valitettavasti suomalaiset ovat totutettuja siihen, että hyllyissä löytyy vain yhtä tai kahta variaatiota. Puuroriisiä tai Parboiled.

        Etniset kaupat ovat hieman parantaneet tilannetta, mutta parantamisen varaa olisi myös ravintola-alan oppilaitoksissa, missä riisiksi kelpaa mikä tahansa roska, jos reseptissä löytyy sana riisi.

        Merkillistä sinänsä, että perunoista, jotka ovat lähinnä eläinten rehua, löytyy jos jonkinlaista luokitusta ja värillistä pussia käyttötarkoituksen mukaan, mutta maailman toiseksi tärkeimmästä ruokaviljasta ei tietoa jaeta valistumattomille. Kaipa se on jotain maatalouskeskustalaista politiikkaa, kun riisi ei Suomessa kasva, mutta onneksi on globalisaatio.


    • Luolamies

      Lähde: Tohtori tolosen sivusto.

      • Risotto mielessäin

        basmatiriisin koulukunta.
        Pitkänomainen riisi huuhdellaan, liotetaan tai laitetaan sellaisenaan
        öljyyn ?


    • Anonyymi

      Haistakaa paska

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      127
      4255
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      23
      3012
    3. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      113
      2534
    4. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      46
      2111
    5. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      256
      1699
    6. Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle

      IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt
      Kankaanpää
      46
      1626
    7. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      32
      1567
    8. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      20
      1436
    9. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      28
      1430
    10. Mitä uskot sinun

      Ja kaivattusi välillä tulevan tapahtumaan lähiaikoina
      Ikävä
      95
      1211
    Aihe