Haluaisit ostaa seksiä?
Keneltä palstalaiselta
pihallatipunen
401020
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 40
Vanhimmat
En ostaa, mutta jos sacherkakulla...
(naurua)
Rauhoittukaa, huomenna on arvokas päivä.
P.s. pihallatipunen ei tuommoista kysyisi, ei :)
Tää oli tieteellis-teoreettisessa mielessä kysytty.
No tuolla hinnalla antaisin heti, ehkä tavan peruspullallakin jos kahvi on makoisaa, tumma presidentti tms. käy hyvin..
Hahah, no sitähän minäkin. Suklaa on syntistä.
Just tänään ostin presidenttiä kun onhan se ainoa oikea kahvi.
Tarjouksessa, kaksi pakettia
(naurahdus)
Sinä et antaisi yhtään kenellekkään. Älä jauha paskaa. Sinun antamiset on kyllä nähty.
Tuolla määrällä kahvia multa sais jo monta kertaa, oon heleppo :D Joo, no ny meen nukkumaan, hyviä öitä misspönttikselle :)
Hah,hah ja motako grogia oli jo puolilta öin kumottu itsenäisyyspäivän kunniaksi... sun juttus alkaa olla senverran lämmenneitä jo, et alkoholi oli on haistettavissa pelkästään huoneilmasta!
Tulin syömään ruokalaan, kun kerran päivän aterioista maksankin! Perunasalaattia, 2 lämmintä höyrytettyä nakkia, ruispuikula voilla ja päällä oltermannia ja tuoretta kurkkua, 2dl wiccyä.
Iso kuppi ruusunmarjateetä, hunajalla pala mehevää suklaataateli "kuivakakkua"!
Hah, eipä tullut yhtään siemailtua eilen, eikä tänäänkään :) eipä sillä, kyllä noilla sunkin mainitsemilla saattaisi oikein läheisin suhteisiin päässyttä onnistaa :)
Kumma tyyppi. Väliin haukkumista ja väliin siirappista paskaa.
Tätä samaa paskaa on jatkunut toimestasi palstalla jo varmaan 10vuotta ja yhtäkään naista et ole tänä aikana palstalta tavannut saatika pannut. Sä oot niin tyhjäpää kaveri ku olla ja voi vaan. Olisit jo oikeasti hiljaa!!
Ootko monastikin pettynyt? Ei kuule kannata, tää kaveri on koko ajan sanonut ettei taatusti hae seuraa itselleen täältä, reali elämäänsä. Pelkästään juttelee ja ilmaisee yleensä negatiiviset mielipiteensä naisista.
Harvoin vaan hän on yhtä riehakkaalla päällä ja pilke silmäkulmassaan, joten epäilin hänen maistaneen hiukan tulilientä; kun oli noin rohkea lausunnoissaan.
Älä nyt helvatissa potki sitä klommoille, menee ainakin seuraavat 5 vuotta ennenkuin unohtaa saamansa moitteet; positiivisista lausunnoistaan!
Niin ett jos suinkin mahdollista, niin pidä näissä kohdin mielipiteet ominasi; suu supussa!
Sitt kun aloittaa taas kaikki naiset on hu..... niin yhdistetään vaikka voimamme ja monotetaan oikein kunnolla yhteisvoimin; jos oppis hitaasti olemaan yleistämättä kaikkia naisia; naikkosiksi.
150 ihmisen kunnan ainoasta säästömarketista ei varmaan saakaan muuta kuin halpiskahveja (Presidentti, JuhlaMokka ja Saludo).
Olen tehnyt eräälle palstanaiselle erittäin avokätisen tarjouksen asian tiimoilta, ja odotan vielä vastausta.
En mainitse nimiä.
En suostu, liian köyhä olet.
Todennäköisesti Peppupupulle, kerroithan jo runkkaavasi Peppupupun kuville.
Jahas, joku palstapoika taas huutelee asiattomuuksia.
Et kelpaisi edes Aira Samulinille.
Missähän kohtaa olen tuollaisia sanonut?
Sinäkin..? Kellehän kaikille Pertti on tarjouksiaan lähetellyt.
Enemmän kiinnostaa, kuinka moni on suostunut. Niinku loppusaldo.
Kuinka monta meitä on?
Joku palstanainen voisi tulla nyt kyllä avoimesti kertomaan paljonko on palstiksen mielestä "avokätinen tarjous"?
"Avokädellä" voidaan varmasti tarkoittaa vähän muutakin.
Mutta Mariaaaaaa ei suostunut siihen?
Pönttishän saattaa suostua sellaiseen kun on ilmoittanut pitävänsä avokädestä.
Miksi pitäisi ostaa jotain, mitä saa ostamattakin...?
Peppupupulta varmaan saisitkin.
Ketkä ovat kiinnostuneita alamittaisesta itseään täynnä olevasta neukkumatusta?
Ai saatana, kun mua kiinnostais sun perse enemmän... :D
Minä olen jos peppupupua tarkoitit.
Minusta se tarkoitti helmiä_sioille
Haluaisin ostaa seksiä Li Andersonilta. Hän vierailee palstalla usein nimimerkillä "Kaikkien_punaisten_äiti".
Se ongelma seksin ostamisessa häneltä on tietysti se, ettei hän vasemmistolaisena ymmärrä markkinataloudesta juuri mitään, joten pyyntihinta saattaa huomattavasti ylittää kauppatavarasta saadun ostohyödyn. Mutta mikäli hinta kaikesta huolimatta asettuu oikealle tasolle, nautin hänet viileän Chiantin kera.
"pyyntihinta saattaa huomattavasti ylittää kauppatavarasta saadun ostohyödyn"
Mitenköhän tuonkin sitten määrittelet? Ostohyöty...
Jos maksat tavarasta markkinatasoa korkeamman hinnan, niin voitko saada rahalle vastinetta?
Toisin sanoen, jos kauppatavara hinnoitellaan ostajan puolesta kannattamattomaksi, ei kauppoja synny. Ostohyöty on kulutustavaroiden kohdalla ennenkaikkea kuluttajan tarpeen tyydyttäminen sillä hinnalla, minkä kuluttaja on valmis tuotteen haltuunsa saamastaan nautinnosta maksamaan.
Tällaisessa tapauksessa yleisiä markkinoita kyseiselle tavaralle ei ole olemassa, joten markkina-arvo määräytyy yksinomaan ostajan halukkuudesta maksaa tietty summa, ja myyjän halusta luovuttaa tavara ostajalle tämän tarjoamasta summasta.
Mutta tavaran luonne huomioon ottaen, on sen laadulle kuitenkin olemassa joitain yleisiä kriteereitä. Ei kukaan maksa maltaita pelkistä humalista.
Pohdin tuossa vain sitä, lasketko arvoa pelkälle tavaralle, vai myös sen kantotelineelle.
Jos puhutaan pelkästä tavarakaupasta, niin markkinahintatason selvittäminen on helpohkoa.
Vaikka pohjimmiltaan kyseessä on hyvin yleinen luontaistaloudellinen kulutushyödyke, tulee sille laatua ja hintaa erityisesti jalostajan perusteella. Hyvämaineinen jalostaja takaa tuotteen korkean laadun.
Esimerkiksi silli on silli ja ne kaikki haisevat parin päivän lämpimässä olemisen jälkeen samalta. Silliä myydään kuitenkin sitä kuluttaville mitä erilaisimmissa muodoissa ja pakkauksissa.
Minä olen valmis maksamaan kohtuullisen korvauksen juuri tietystä sillistä, juuri tietynlaisena jalosteena ja juuri oikeanlaisessa tilanteessa tarjottuna.
Kysyntäni kohdistuminen yksittäiseen esineeseen, mitä normaalisti myytäisiini lajitavarana, nostaa tietysti hintaa kysytyn esineen kohdalla, mutta kohtuuden rajoissa tulisi hinnan pysytellä jokseenkin lajitavaralle laskettavana yksikköhintana. Se kohtuus saattaa tässä tapauksessa olla esimerkiksi kolminkertainen lajitavaran yksikköhintaan verrattuna, mutta kaikki riippuu kysynnästä ja tarjonnasta.
Saattaa tietysti olla, ettei kyseinen esine ole lainkaan kaupankäynnin kohteena, kuten kyseinen lajitavara yleensä on. Tällaisessa tapauksessa olisi sellaisen tarjouksen tekeminen, mistä ei voitaisi kieltäytyä, huomattavasti haastavampaa kuin kaupankäynnin kohteena olevasta lajitavarasta yleisesti ottaen olisi. Tämä asetelma petaisi sijaa mahdollisuudelle, ettei yhteisymmärrykseen kauppahinnasta päästäisi ikinä.
Mielikuvamarkkinoinnilla pyritään usein hämärtämään todellisuutta, ja tuomaan tuote esille jotenkin uniikkina, jolla olisi jollain tapaa enemmän esim. statusarvoa (brändi) kuin muilla vastaavilla tuotteilla.
Jos puhutaan jonkun ihan alkukantaisen tarpeen kertaluonteisesta tyydyttämisestä, niin voi miettiä onko tarvis käyttää siihen jotakin statuksekkaampaa värkkiä?
Toki saatavilla olisi bulkkituotetta sille ominaiseen markkinahintaan, mutta ketjun aloitus ei otsikko mukaan lukien koskenut bulkin ostamista, vaan jotain nimeltään yleisesti tunnettua tuotemerkkiä, eli brändiä.
Mitä tulee alkukantaisten tarpeiden tyydyttämiseen niin tottakai sellainen onnistuu muutoinkin kuin brändituotteita kuluttamalla.
Kun ihminen haluaa ravintoa, voi hän yrittää saada haluamansa luontaisesti, eli kasvattamalla, pyydystämällä, metsästämällä taikka keräämällä. Mikäli mikään näistä ei ole yksilön keinovalikoimassa, voi hän ostaa taikka hankkia ravintonsa laittomin keinoin.
Mikäli yksilöllä on varaa muuhunkin ravintoon kuin sellaiseen, mikä vie hänet hädin tuskin elossa yön yli seuraavan päivän kurjuuteen, voi hän valikoida ravintonsa laadun sopimaan paremmin omien mielihalujen mukaiseksi.
Joka kerta ei siis tarvitse valita hyllystä sitä halvinta ja kitkerintä tuotetta, taikka asioida yrityksessä, missä kaikki kohtaamiset ovat aina happamia.
Nojoo, puhut asiaa.
DarkFearilta ostaisin ilomielin ryppyreikää kunhan se ei ole liian löysä (luultavasti on).
En keltään, mutta pääsisköhän ilmatteeks edes pussaamaan? :D
Blaah. Folks.
Ostaisin ei sex, mut karaoke.
Vain ja ainoastaan. Miss PU & Miss PP:
https://www.youtube.com/watch?v=VSQjx79dR8s