Tässä mersumiehen terveiset liikennesäännöistä..
https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/8168fe49-528b-4688-9ff4-a1df319a6fe4
https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/8168fe49-528b-4688-9ff4-a1df319a6fe4
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Torinon lippalakki-jonnet eivät käytä vilkkua enää juuri ollenkaan koska siihen ei kukaan puutu. Poliisit kyttäävät halpoja eilispäivänmunkkeja abeeceellä ja lopun ajan kyttäävät arpelan suoralla turhia nopeuksia.
Juurikin näin. Yksinkertaisilla maajusseilla ei riitä järki tehdä kahta asiaa yhtäaikaa ja paikalliset sinivuokot mässyttää mieluimmin donitsia ja keräävät läskiä.
Valitettavasti olen joutunut toteamaan, että siellä "arpelan suoralla" saisi useamminkin kytätä niitä turhia ylinopeuksia.
Lapset ja muut tienkäyttäjät joutuvat kulkemaan kaahareiden, rattijuoppojen ja laittomia lisävaloja väärin käyttävien seassa henkensä kaupalla kun pyörä-/kävelyteistä ei ole tietoakaan, lisäksi joutuvat kävelemään pöllirekkojen ja muun raskaanliikenteen seassa joita tien kokoon nähden liikennöi kohtuuttoman runsaasti, sillä tiestä on muodostunut pölli-rekkojen ja muun raskaanliikenteen oikoreitti valtatie 4:ltä Ylipaakkolasta valtatielle 21 Vojakkalaan ja toisinpäin.
Paakkolantien talvikunnossapitoa on kaiken lisäksi hoidettu useana talvena niin ala-arvoisesti, että toisinaan käytössä ei ole ollut edes kahta kokonaista kaistaa, joten lapset ja muut tienkäyttäjät ovat olleet todellisessa hengenvaarassa.
Nyt tuon Vojakkala- Paakkola välisen tienhoito on kuulemma Könösellä, jolla on kalustoa tiekarhusta alkaen, jospa tie on jatkossa talvellakin kunnossa !
Ja tuosta liikenteen seassa juoksemisesta, Arpelassa ainakin on rauhallisia kyläteitä juoksentelua varten, ei ole pakko mennä Paakkolan tielle tukkirekkojen sekaan seikkailemaan ilman heijastimia! Mutta kun ihminen vaatii sitä jännitystä elämään kaikin konstein, juoksentelevat sitä saadakseen vaikkapa tukkirekkojen seassa !
Late Lapista.
Arpelan ihmiset voisivat vaikka suksia niin eivät olisi tiellä tiellä taapertamassa.
No yleisesti ottaen kaikilla tuntuu Suomessa olevan liikenneympyrä ryhmittyminen täysin hukassa..eikä koske pelkästään torniolaisia vaan kaikkia Suomen ihmisiä..Kemissä jopa omat säännöt liikenneympyrään keskellä kaupunkia..
Tiedoksi maalaisille ja kepulaisille traktorikuskeille. Moottoritiellä ajetaan oikeaa kaistaa, se vasenkaista ei ole tarkoitettu köröttelyyn. Sitten kun vaihtaa niin silloin käytetään auton suuntavilkkuja, toisen perseessä ei roikuta vaikka pikku meisseli jöpöttäisikin.
Räkänokalla on enempi intoa kuin älyä
Taas tänään on ollut liikkeellä kepulaisia toukohousuja joiden järki ei riitä vilkunkäyttöön.Suosittelen potkukelkkaa jos järki ei riitä autoiluun.