Ensin hulevesimaksu, ...tana ja nyt suunnitellaan 240,- biojätemaksuaparista perunankuoresta. Voiv...u! Alkaa tuleen jo tappohommat mieleen. onneksi on vielä asekätkö
pienellä eläkkeellä
Mmökinukko
42202
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 42
Vanhimmat
Se on hyvä, että eläkeläisiltä otetaan rahat pois. Eipä jää perillisille kinasteltavaa.
Joulurauhaa vaan Mmökinukolle!
Enemmän joudut veroina maksamaan teatterin touhuista.
Olkaamme iloisia , että saamme maksaa hule jäte ja muita maksuja . Ennen muinoin ei ollut näin hienoja palveluita . Oli vain jokaisessa mökissä tunkiot hyysikän takana . Järjetöntä on se , että kahdenkymmenen tonnin kuormaautolla ajetaan viikottain jäätynyttä perunan banaanin kuorta . Joskus on seassa kahvi ja teepussi .
Laitoimme 11 v sitten biojäteastian omakotitaloomme. Maksoi n 200 e ja sitten vuoden päästä vielä toisen. Vuorotellen käyttöä saamme multaa. ei ole mikään lämpökompostori. Tosin pitää huoltaa ja laittaa kuiviketta sinne. Tämän vuoksi saimme vapautuksen myös kesäajalle, että ei tarvitse kahden viikon välein tyhjentää roskia, vaan kerran kuukaudessa. Siitäkin tuli säästöä. Turhaan tuli tosin maksetuksi usean vuoden ajan tätä kahden viikon välein tyhjennystä. Nytkin kun viemme paljon muovia keräykseen niin ei ole paljon tyhjennysastiassa tavaraa. Osa palaa vielä takassakin paperista. Ehkä vielä joskus ostamme biojäteastian lämpösellaisella.
Käykö multa huonekasveillekin?
En ole laittanut kun nurmikoiden korjaukseen ja vähän ulos kukkapenkkeihin. Sekoitetaan "vanhaan" multaan.
Kemi on kaikilla mittareilla mitattu Lapinalueen pahnanpohjinmainen. Työttömyys on Lapinläänin korkein.
Verot ja asumisen hinta on järkyttävä verrattuna naapurikuntiin.
Kuuleppa sie. Tiedätkö mikä on naapurikuntien työssä käyvien työssäkäyntikunta? Keminmaalaisista kulkee naapurikunnissa (Kemi, Tornio) töissä suurin osa. Kemin liike-elämä ja työpaikat pitää yllä naapurikuntien (Keminmaa, Simo ja Tervola) mahdollisuutta olla olemassa. ...No Tervola ehkä pärjää paremmin omillaan.
Käyppä katsomassa sen autojonon pituutta, joka aamulla tulee Kemiin Keminmaasta päin ja huomaat miten asia on.
Toki Kemin työttömät mielellään itse ne työpaikat ottaisivat. Tähän samaan puuskaan totean ja ihmettelen Kemin yrittäjien ja teollisuuslaitosten rekrytointi toimia.
Son nimittäin melkonen ympäristösaastemäärä mitä nämä naapurikunnista pendelöivät tuottavat. Paljon vähemmän päästöjä syntyisi muutaman kilometrin työmatkalla ja polkupyörällä.
Mökinmuijalle terveisiä. Meillä ollut sama systeemi jo liki kaksikymmentä vuotta toiminnassa. Nyt myös kaksi oikeaa lämpökompostoria, jotka pelaa myös talvella paremmin mitä aiemmat. Auttaa, kun lappaa lunta ympärille eristeeksi. Tosin sitä ei nyt juuri ole tarpeeksi. Multaa tulee viisi- kuusi puutarhakärryllistä vuodessa. Net on sitten levitetty istutuksille ja nurmikolle. Vähän sekottaa siihen kaupan multaa sekaan, niin ei oo niin ärtsyä. Roska-astialle riittäis kahden kuukauden tyhjennysväli ja sen taitaa jopa saada. Muoveja ei vielä olla kuskattu juurikaan minnekään. Isommat muovitonkat ym. vaan. Paperit ja kartongit (maitopurkit ym) kiertoon. Ei oo ollenkaan hankalaa ja on pientä puuhaa pihalla. Kompostori on vähän ku "kotieläin", jolle saa päivisin evästä viedä.
Hulevesimaksu jurppii vähän, koska olen asian hoitanut, kuten kuuluu. Pidät rajaojat avoimina ja hulevedet menee putkia pitkin katolta ja salaojista sinne. - ei ole kunnan miehiä haravoimassa ja risuja raivaamassa näkynyt. Ehkä jatkossa voi sitten vaatiakin sieltä päin tekemistä tai laitan laskun omasta työstä.
Hiekkaa on meillä sekotettu valmiin kompostimullan sekkaan. Ainakin ulukokukille sopii mainiosti. Ei oo ostettu kaupan multia 30 vuoteen.
Mihin ne mullat sitten laitetaan? Ja Lumperi ei tiijä kukista mittään!
Mullat voipi laittaa vaikka avokompostiin puunlehtien sekkaan. Tullee uutta multaa. Kukkia ossaan kastella ja hoitaa. Se on melkeen ollu elämän työni. Muistahan sinäkin kastella kukkasia ettei ne pääse kuivahtamaan.
Kysyisi papparaiselta? Maksat siis turhasta jätemaksun, jos itse hoidat noin hyvin! Mitäs siitä, jos fyffee löytyy!
Tarkennan, mitä kompostoreihin laitan. Kaikki bio keittiöstä, mm. ruoan tähteet jne käytetyt talouspaperit, pihalta lehdet, kasvien ym jäte. Toinen kompostori on jälkikompostointia varten ja sekin multa viipyy tyhjenyksen jälkeen maassa ennen levitystä. Tarvittaessa kuiviketta mm revittyjä sanomalehden suikaleita. Aina uutta vietäessä talikolla sekotus ja toimii. Nytkin höyry nousee, kun kannen aukasee.
Kai tuo on edes vuodessa? Muutoin saattaisi pieneläkeläinen olla ongelmissa.
Mitä Lumperi sitten tekkee kun tontti on täynnä multaa? Onkimavot kylläkin syö multaa.
Lieroja ja kastematoja voipi syyä. Ne maistuu mullalta ja narisevat hampaissa kun niitä pureskellee. Multaa tarvihtee naapuritkin. Menekkiä on. Kummasti se vaan multa vajjuu puskien alla. Se varmaan maatuu..
Mihinkä se naapuri sitten omat multansa vie? Seuraavaan naapuriinko?
Pitääpä kysyä. Taitaapi kuskata meiän multia mökilleen. Liero taitaa olla sekin kun tarkasti aattelen. Mitä luulet kannattaako alkaa mullanviljelijäksi?
240litran kompostin täyttäminen kaupastaostetuilla ruuilla
tuli alvin kautta maksamaan 1340 euroa,Joten komposti multa tuli hintoihinsa.
Samoin huulevesimaksut kasteluvesi muodossa.rakenna ensin oma kaivo johon juoksutat
huulevedet ja maksa siitä.Nyt jokainen jo maksaa Yle maksua joten sama meno jatkuu
myös muilla .Katso ketä äänestät saat varmasti eurosi kulumaan.
Jospa äänestäisi itteään niin olisi mukava kuluttaa.
Nämä hommelit on samaa kuin sähköautot. Eipä tule päästöjä autosta mutta entäpä mistä saadaan sähkö jolla näiden autojen akut ladataan? Hiilivoimallako? Kaikki nämä maailma pelastuu rojektit näyttää hienoilta paperilla mutta käytännössä mahdoton toteuttaa. Onhan ikiliikkujakin keksitty paperilla. Liikenteen päästöjä pitäisi vähentää ja yhtä aikaa suunnitellaan nopeusrajoitusten nostamista.Näin se maapallo pelastuu ja Lumperikin voi viljellä multaa puhtain sydänmin.
Jihaaaa....Mullanvilijely kunniaan!
Ei kannata äänestää keskustan lestoja syövät mullatkin maasta
kohta varmaan keksii että pitää maksaa ku asuu kemissä..muaaahmuaaah!!!
Kaikkihan tietävä kun kaupunki on investoinut uusii ajoneuvoihin niin korotuksia oli tiedossa. harvoin ne hinnat laskee kaupungissa. Vielä kun talouspäättäjät eivät hallitse ammattiaan niin korotuksia korotuksien perään tulee.
Pitää huomata kuluttajana että maksaa kaikesta mahdollisesta. Ihan kaikesta.
minä maksa kans lasku tuli minä vie sosiaalitomistoon sieltä hoitava
Turhaan valitat. Nauti siitä, että sait tänä vuonna maksaa vähemmän kuin saat maksaa ensi vuonna. Ja seuraavina vuosima mailman tappiin saakka.
Mielestäni Kemiin vois suunnitella asukkaille lumen siirtomaksu
Niinhän se on, että köyhältä viedään viimeisetkin ja ahdistetaan nurkkaan.
Jossain päin Suomea on lopetettu hulevedestä periminen. Sama se pitäisi olla
täälläkin, sillä minkäs kukaan mahtaa sille että vettä sataa.
Hupaisaa maksun perimisessä on se että tontilla ei ole edes sadevesijärjestelmää, sillä vesi painuu hiekkaperäiseen.
Vastaukseksi kyselyyni kuinka sadevesijärjestelmän puuttuessakin voidaan periä hulevesimaksu, sanottiin että voihan se vesi valua kunnalliseen viemäriverkostoon maapohjastakin.
Hoh hoijakkaa, että tuommonen selitys!
Sinun pitäisi periä kunnalta korvaus siitä vedestä, jonka kunta ottaa sinulta. Lain mukaan kaikki tontille satanut on tontinomistajan omaisuutta.
Laita muoviämpäreitä piha täyteen. Niitähän jaetaan liikkeissä ilimaseksi. Ja Tervolasta saa sinkkiämpäreitä halavalla jos muoviset ei riitä.
Lopetan tuon hinnannousun takia kaiken lajittelun ja kierrättämisen. Kesäaikaankin joutuu maksaamaan täyden tyhjennysmaksun tyhjästä tai vajaasta jäteastiasta. Nyt saa tyhjennysmaksulle vastinetta kun tyhjennetään täpötäydet jäteastiat. Biot, muovit, metalli ja lasit samaan laariin vaan.
Potku osuu itseesi. Yhä enemmän hinta sitten nousee kun sekajätettä tulee enemmän, ja se on se joka maksaa.
Heti kun tulee painoon perustuva tyhjennysmaksu, jolloin voi itse vaikuttaa tyhjennysmaksun suuruuteen
niin palaan takaisin lajitteluun. Monta vuotta olen, (toki moni muukin), jätteet lajitellut ja kierrättänyt, ei tyhjennyshinta ole tullut senttiäkään alas, päinvastoin nyt hinta taas nousee, ja hinta on tyhjennyskerralta sama, riippumatta siitä onko astiassa vain yksi roskapussi vai täynnä. Tyhjästä ei viitsi maksaa täyttä hintaa. Roskis kieltämättä täyttyy nopeammin , mutta toimin
näin nyt.
Ainakin meidän talossa kun tuli muovilajittelulaatikko, voitiin poistaa yksi sekajätelaatikko, kiitos lajittelijoitten. Ja onhan se luontokin joillekin tärkeä ja sensellaiset asiat, eikä vain raha.
Minun huleveet jää minun tontille. Ei ole vedetty minkään valtakunnan ojituksia. On se niin väärin. Lisää maksuja keksitään. Biojätemsksu? Ei mene oikein. Maksan roskiksen tyhjennyksestä. Lisäksi vuosimaksu kierrätettävästä tuonne Jäkälään. Tänä vuonna ei yhtään kuormaa viety kun ei ole mitä viedä. 240,-? Vuosi?
https://scontent-hel3-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/122745101_10208093566052683_1582960291357704408_o.jpg?_nc_cat=101&ccb=2&_nc_sid=8bfeb9&_nc_ohc=JFnyVUnFvvEAX-7rbZG&_nc_ht=scontent-hel3-1.xx&oh=c754138f873a2706ca9dd9e799bc0bdd&oe=5FC44E13
Jaan tämän uudestaan, koska nämäkään luvut eivät riitä, vaan lisäämme kehitysapua 50 000 000€ ottamalla velkaa.
Suomen kehitysapu on n. 33€ / sekunti, myös silloin kun nukut.
Voisimme lähettää 2000€ joka päivä 1400:lle vähävaraiselle. Viikossa 9800 hlö ja kuukaudessa jo 42 000 henkilöä saisi 2000€, se nostaisi monta kuopasta.
Jokainen pienen kunnan päättäjä voi miettiä, mitä tekisit yhden vrk kehitysavulla 2.8 milj. €. Isommille vko 20 milj. €
Käyttökohteita löytyisi, yhtenä esimerkkinä kouluruoka.
Ei olisi tarvetta laskea, syödäänkö kouluissa hieman kalliimpaa lähiruokaa. Tämä lisäisi työtä ja veroja jne.
https://um.fi/suomen-kehitysyhteistyon-maararahat
https://www.suomenuutiset.fi/kolme-miljoonaa-euroa-joka…/
Miten tämä huleveteen liittyy?
ei mitenkään