Ilmastonmuutos ajan merkkinä

UskovaM

16:8 Ja neljäs enkeli vuodatti maljansa aurinkoon, ja sille annettiin valta paahtaa ihmisiä tulella. >> Jakeen lisätiedot
16:9 Ja ihmiset paahtuivat kovassa helteessä ja pilkkasivat Jumalan nimeä, hänen, jolla on vallassaan nämä vitsaukset; mutta he eivät tehneet parannusta, niin että olisivat antaneet hänelle kunnian.

Ilm 16

30

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • markku.lievonen

      Niin, ilmaston muutoksistakaan,- joita vain ihminen tutkii ja arvuuttelee, niin ei suoralta kädeltä tule liittää Raamatun yksittäiseen ilmoitukseen. Kokonaisuus on huomioitava tässäkin asiassa;

      22 Niin kauan kuin MAA PYSYY,
      ei lakkaa kylväminen eikä leikkaaminen,
      ei ..vilu... eikä... helle.., ei kesä eikä talvi,
      ei päivä eikä yö."

      Itse uskon, ettei maastamme katoa talvi,- eikä myöskään vilu ja helle. Ei päiväkään ja myöskään yö, Edes Lapista ei katoa yötön yö.

    • PasiToivonen
      • capiche

        "Marraskuussa USA:ssa oli parissa piirikunnassa uusi kylmyysennätys."

        Entä sitten? Ilmasto = sään muutokset 30 vuoden sisällä. Sää = se mikä näkyy ikkunasta.


      • Ateisti1982EiKirj

        Puhaltaako jumalanne keuhkoistaan sitä kylmää?! Sillä nyt ei ole mitään tekemistä kristinuskonne kanssa! :D


    • järkeä_peliin

      Miksi teidän taikauskoisten pitää joka asiaan aina sotkea Jumala?

      Ilmestyskirja on sairaan ihmisen tekele, ts. se on täyttä potaskaa. Olet todella lapsellinen, jos uskot siinä piilevän jotain jumalallista tietoa tai ennustuksia.

    • LämmintäTulossa

      "...Ilmestyskirja" on apokalyptinen kirjalluus laji jota on tarpeen tulkita sen mukaan, eikä ottaa kirjaimellisesti kaikkea selvänä asiana.

      Jeesuksen toisen tulemuksen aikana kyllä on "kuumuutta" apostoli Pietarin kirjeen mukaan ymmärrettynä.
      2.Piet.3:10.".. Mutta Herran päivä on tuleva niinkuin varas, ja silloin taivaat katoavat pauhinalla, ja alkuaineet kuumuudesta hajoavat, ja maa ja kaikki, mitä siihen on tehty, palavat. .." ( 2.Piet.3:1.-18.)

      • Naurun_paikka

        Ensimmäisessä kirjeessä Pietari oli opettanut, että Jeesuksen toinen tuleminen koittaisi pian. Toiseen kirjeen kirjoittamisen aikaan tarvittiin uusi selitys sille, miksi toinen tuleminen ei ollut vielä tapahtunut.

        https://fi.wikipedia.org/wiki/Toinen_Pietarin_kirje


      • 1234567---

        Niin se vain on, että pyhät ovat 1000-vuotta taivaassa, eikä täällä tuhoutuneen maan päällä.

        Jumalalattomat ovat kuolleina sen 1000-vuotta odottamassa tuomion ylösnousemusta 1000:nen vuoden jälkeen.


    • capiche

      Jesaja 21:ssä kerrotaan kuka ilmastonmuutoksesta on vastuussa.

      5 Maa on saastunut asukkaittensa alla,
      sillä he ovat rikkoneet lait, muuttaneet käskyt,
      hyljänneet iankaikkisen liiton.
      6 Sentähden kirous kalvaa maata,
      ja sen asukkaat syystänsä kärsivät;
      sentähden maan asukkaat kuumuudesta korventuvat,
      ja vähän jää ihmisiä jäljelle.

      • capiche

        Kuumat ja kuivat alueet (esim. Saharan eteläpuolella ja Keski-Aasiassa) maailmassa ovat jo muuttumassa asuinkelvottomiksi ja viileämmässä ilmastosssa taas kärsitään yhä voimakkaammista myrskyistä ja tulvista. Merenpinta nousee mannerjäätikön sulamisen seurauksena ja jotkut saarivaltiot katoavat. Kaikki tuo johtaa kansainvaelluksiin ja sotiin elintärkeistä luonnonvaroista.


      • jumalattomatihmiset

        Hei juuri tuo Jesaja 21 tekeekin ilmastonmuutoksesta Ihmisperäisen!!!


    • TähtiTiedonMies

      Katsoin NetFlixistä dokumenttia "cosmic firestorms" Proxima Centauri purkautuu 20-sekunnin ajan nostaen tehonsa 75kertaiseksi, siinä tapahtuvat purkaukset ovat kuulemma aivan omaa luokkaansa.. kuulemma jos aurinnkomme alkaisi purkautua samalla tavalla - me kärventyisimme.. siinä sanotaan.. Koko Universumi on "Kosminen Ampumarata".. Auringosta saattaa lähteä valtava Koronapurkaus, joka suuntautuu kohti maapalloa suoraan..

    • Se_on_lähellä

      Oikeastaan jes. 24.

      Mutta ennustus on tarkka.

      Ja tuossa samassa luvussa jakeessa kolme tuodaan vielä yksi nykypäivän megatrendi.

      3. Maa tyhjentämällä tyhjennetään ja ryöstämällä ryöstetään.

      Luonnovarojen loppuminen. ->
      Luonnon saastuminen. ->
      Ilmaston kuumeneminen.

      Lisäksi Jeesus kertoo myrskyjen voimistumisesta ja pelottavista taivaan merkeistä.

      Ja mitäpä nykyihminen muuta pelkäisi kuin tuota taivaan ilmiötä, kasvihuoneilmiön uhkaavaa ja pelottavaa voimistumista.

      Ja sitä nämä ilmiön kieltäjätkin pakenevat kauhuissaan.

      Mutta Jeesus, Luoja, on edeltä kertonut kaiken tämän.

      Ja tarjoaa pelastuksen kaikesta synnistä ja sen seurauksista jokaiselle joka kääntyy omilta teiltään.

    • väärinmeni

      Kyseessä on säätilan muutos ei ilmastonmuutos, koska ilmestyskirjan tapahtumat tapahtuvat lyhyellä muutaman vuoden aikavälillä.

    • markku.lievonen

      Niin, maapallon ja ilmaston lämpötila ei liene koskaan ollut tasalämpöinen. Jos tieteeseen on uskominen, niin on ollut mm jääkausi/a ja muita ilmaston lämpötilaa heiluttavia tekijöitä. Niin, onko ihmislaji kokenut historiansa aikana moniakin ilmastoon liittyviä mullistuksia ja tulee myös kokemaan?

      Niin, ihmisen aatoksia tuohon liittyen saa joskus makeat naurut. Jokin nykyajan ihminen / vihreä on huolestunut maamme metsien hoidosta liittyen metsien tuhoamiseen ja hiilinieluun. Siis avohakkuut olisi syy ilmaston muutokseen ja siten "kaikki oli ennen paremmin"...

      Miten ihmisen ajattelu onkaan surkastunut tälle tasolle. Ajattele. Kun metsänomaistaja tekee harvennuksen jälkeen avohakkuun ja luonnollisesti maksimoiden metsän tuoton - tekee taimien istutukse ja sen jälkeisen hoidon. Kun tätä samaa aluetta ihminen tarkastelee 10 vuoden kuluttua, niin mieli muuttuu puhumattakaan 40.....60 vuoden kuluttua, jolloin edessä on taas uusi tukkipuusta koostuva "sadon korjuu".

      Liittäkääpä tuo aikamäärä luonnon ikään / ajanjaksoon ja miten ihminen näkee metsän avohakkuut luonnon tuhoamisena. Sokeus on se tekijä, joka aktivoi metsiemme tuhoamisen.

    • Seagulli

      Kummaa horinaa säästä. Sää heittelee ja se on asia, mille ei kukaan voi mitään. Tulivuoria posahtaa tämän tästä ja sää muuttuu. Näin kävi Suomessakin nälkävuosina 1860-luvulla, jolloin 270 000 ihmistä kuoli nälkään ja sen sen seurauksiin. Nyt ne sähkö-toopet ovat kaivamassa maahan kammottavat avoloukokset ja kaatamassa sademetsät bio-kuumeessaan.

    • Rauhan tervehdys.

      Kaikista kasvihuonekaasuista hiilidioksidia on 3% ja taas tästä kaikesta hiilidioksidista on 3% ihmisten tuottamaa. Onko se siis kaiken takana, jonka varjolla säädellään mitä syödä, miten liikkua, miten rakentaa ja miten elää vai onko kyseessä siirtyminen uuteen uskontoon?

      "Minun kansani kysyy puultansa, ja sen sauva sille vastaa." - Hoosea 4:12

      Tässä opetukseni aiheesta Vihreä kuoleman kultti. Vihreän hevosen liike kertoo kuoleman liikkeestä: Suomi tekee kuolemaa, vauvat tapetaan ennen syntymää ja vaarit ennen vanhuutta. Mikä on Suomen tulevaisuus?
      https://www.youtube.com/watch?v=eCXCBwxgOZM

      Siunauksin, MM.

      • Suurihuijaustodella

        Täyttä asiaa! Minimaalinen määrä ihmisten tuottamaa hiilidioksidia muka nostaa lämpötiloja? Kansainvälinen ilmastopaneeli jäi jo vuosia sitten kiinni valehtelusta, kun sen sähköpostit joutuivat hakkeroinnin kohteeksi. Tieteellisiä havaintoja muutettiin vilpillisesti ilmastonmuutosta todistaviksi lukemiksi. Ilmastopaneeli on ikävä kyllä poliittinen eikä tieteellinen organisaatio. Päämääränä on lisätä kansalaisten kontrollia ja verotusta ja saada valtiot lopulta menettämään loputkin itsenäisyyden rippeet.


      • kymysys

        >>Kaikista kasvihuonekaasuista hiilidioksidia on 3% ja taas tästä kaikesta hiilidioksidista on 3% ihmisten tuottamaa.<<

        Onko sinulla lähdettä tähän?


    • TähtiTiedonMies

      Kasvihuonekaasut muuttivat Venuksen 480-asteiseksi kymmenien kilometrien paksuisten pilvien peittämäks pätsiksi.. maapallo olisi tuollaisena vastaavana Pätsinä noin ehkä hyvällä tuurilla alle 400-asteinen.

      • jkjkjkjkjk

        sielläkin joku ajeli varmaan resulla dieselillä ja saastutti koko ilmaston...


    • Elintärkeäkaasu

      Kasvihuoneilmiö/ilmastonmuutos on suuri huijaus, jossa valtaeliitin käsissä oleva media on korviaan myöten mukana. Hiilidioksidi on luonnollinen, elintärkeä kaasu, jota kasvit tarvitsevat fotosynteesiin ja kasvamiseen. Maapallolla ei olisi elämää ilman hiilidioksidia!
      Tästä elintärkeästä kaasusta on nyt tehty ympäristömyrkky, jonka johdosta veroja nostetaan ja kansalaisten kontrollia kiristetään.

    • Ilmastonmuutos ei liity mitenkään uskomuksiin tai raamatun kirjoituksiin. Niitä voitte homehtuneessa päässänne ajatella miten hyvänsä mutta raamattuun ne ei liity mitenkään!
      Yksikään maailmaan liittyvä ennustuksenne ei ole käynyt toteen! Ei ole tullut maailman loppua eikä mitään! :D

      • kysynpävaa

        Kysyisin sinulta oletko lukenut Raamatun läpi ?


      • ymmärrätkös.mitä.luet
        kysynpävaa kirjoitti:

        Kysyisin sinulta oletko lukenut Raamatun läpi ?

        Monet lukee Raamatun läpi ymmärtämättä juuri mitään.


      • ymmärrätkös.mitä.luet kirjoitti:

        Monet lukee Raamatun läpi ymmärtämättä juuri mitään.

        Moni on ateisti luettuaan raamatun! Sanotko sä niillekin ettei ole ymmärtänyt lukemaansa? Sähän olet itsekäs paskiainen ja "lukemansa ymmärtäminen" tarkoittaa aina vaan sitä kuinka sä olet jonkun ymmärtämättömänä ymmärtänyt!


      • kysynpävaa kirjoitti:

        Kysyisin sinulta oletko lukenut Raamatun läpi ?

        En ole lukenut ja raamattu on juuri sellainen että lukemattakin jo sen tietää mitä sillä koitetaan vaikuttaa ihmisiin eli sen on parempi jättää lukematta tietäessään sen tarkoituksen.
        Kaikkea muuta olen tosin lukenut, mutten mitään uskonnollisia teoksia.

        Olet kai raamatun lisäksi lukenut koraanin jotta kyet vertailemaan. Koraani ja raamattu on miltein samaa.

        Sinulle suositelen Richard Dawkinsin Jumalharha. Jollet ole lukenut niin kannattaa lukea, jotta kaltaisillesi uskoville aukeasi että uskonnottomanakin on ihan hyvä elää ja ymmärtäisitte omia ristiriitaisuuksianne mitä te uskollanne uskonnottomille esitätte.

        Kykenen kyseenalaistamaan asioita, mutta sä et kykene kyseenalaistamaan mitään uskonnostasi. Se ero meissä on.

        Oletko mielestäsi parempi ihmisenä kun olet lukenut raamatun?!


    • Armon_ovi_sulkeutuu

      Äläs hoppuile. Pian näet tämän ennaltamainitun Jesajan ennustuksen ja tunnet sen nahoissasi.

      3. Maa tyhjentämällä tyhjennetään ja ryöstämällä ryöstetään. Sillä Herra on tämän sanan puhunut. 4. Maa murehtii ja lakastuu, maanpiiri nääntyy ja lakastuu; kansan ylhäiset maassa nääntyvät.
      5. Maa on saastunut asukkaittensa alla, sillä he ovat rikkoneet lait, muuttaneet käskyt, hyljänneet iankaikkisen liiton.
      6. Sentähden kirous kalvaa maata, ja sen asukkaat syystänsä kärsivät; sentähden maan asukkaat kuumuudesta korventuvat, ja vähän jää ihmisiä jäljelle.

      Ja vielä tuo ilmestyskirjan rinnakkaiskohta:

      8. Ja neljäs enkeli vuodatti maljansa aurinkoon, ja sille annettiin valta paahtaa ihmisiä tulella.
      9. Ja ihmiset paahtuivat kovassa helteessä ja pilkkasivat Jumalan nimeä, hänen, jolla on vallassaan nämä vitsaukset; mutta he eivät tehneet parannusta, niin että olisivat antaneet hänelle kunnian.

      Ja Jeesus kertoo tästä ajasta:

      Ja on oleva [] ahdistus kansoilla maan päällä ja epätoivo, kun meri ja aallot pauhaavat.
      Ja ihmiset menehtyvät peljätessään ja odottaessaan sitä, mikä maanpiiriä kohtaa; sillä taivaitten voimat järkkyvät.
      Mutta kun nämä alkavat tapahtua, niin rohkaiskaa itsenne ja nostakaa päänne, sillä teidän vapautuksenne on lähellä."

      On näitä paljonkin mutta omaksi ilokseni nämä laitoin.

      Jeesus tulee pian. Oletko sinä valmis?

      • 1234567---

        >>>> Jeesus tulee pian. Oletko sinä valmis <<<

        Missähän on monen valmius ? Kovin monikaan ei julista kolmannen enkelin varoitussanomaa. Hiljaista sillä rintamalla.


    • ValkeaJoulu

      Ihan normaali talvikeli vaikuttaa olevan, ei tietoakaan ilmaston lämpenemisestä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      50
      4154
    2. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      35
      1959
    3. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      153
      1346
    4. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      154
      1232
    5. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      42
      1024
    6. Miten suhtautuisit

      jos saisit tietää, että kaivatullasi on kokkeliriippuvuus?
      Ikävä
      192
      992
    7. Sari Multala teki "riikkapurrat"

      Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.
      Maailman menoa
      229
      976
    8. Sinut mies vain haluan

      Olet kohtaloni. Kaikessa riipaisevassa rakkaudessa, sinä se olet. ❤️
      Ikävä
      80
      947
    9. Mitähän sä näit siinä akassa?

      Älä nyt vain sen kanssa ala mitään.
      Ikävä
      55
      820
    10. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

      Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
      Maailman menoa
      122
      815
    Aihe