Tykkäättekö joulusta?

Kaikysyäsaa--

Se on viikkko jouluun, nyt menkää ostamaan lahjoja tyttöystäville.

29

143

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aitoriitta

      Sinäkin voit sen tehdä ja ihan vaimolle😁👍

      • omoshiroi

        ai tori itta 😁


    • helmiä_sioille

      En tykkää. Tosin nykyisin ei enää niin kuollutta ku joskus ennen ja handelikin vielä aattona auki. Joten no hätä... :)

      • oi.sika.oioi

        Ostat "tyttöystävälle" _viinaa_ joululahjaksi??? ;D


      • helmiä_sioille
        oi.sika.oioi kirjoitti:

        Ostat "tyttöystävälle" _viinaa_ joululahjaksi??? ;D

        En usko, että tiukkaan päädyn... :)

        Ja mä oon aina ollut huono ostaan lahjoja. Ei se, että pihi olisin, mutten vaan osaa ostaa mitään... :D


    • Oikeestii

      Annan tyttöystävälle lahjakortin motonettiin. Saa sitten hakea sieltä mitä haluaa.

    • Tykkään sen verran, että on kivaa kun lapset tykkää joulukoristeluista, leipomisesta ja tietysti silmät loistaa, kun muutaman paketin saa näppeihinsä..

      On siinä oma fiiliksensä, muttei semmosta kun lapsena oli. Osaa rasittaakin...mulle riittäsi juhannus ja uusivuosi juhliksi.

      • Odotan että joulu on ohitse. Ei joulu fiilistä


    • Kultsipunapäälle

      On naisystävälle jo lahja ostettu:)

      • punapääsi

        Ihanaa, parrakas mussukkani :)
        Niin mullakin sinulle <3


      • Tuplakombona

        Ostitko botox hoidon rupsukalle?


    • En. Kohta tulee radiostakin taas niitä iänikuisia joululauluja.. ja juicen sika..ääh. Mä meen peiton alle piiloon viikoks.

      • Mjoo

        Joo siis mun faija soittaa joka perkeleen joulu tota samaa biisiä hönöpäissään.

        Toimitan hoitoon kun ehdin.

        (Hirn)


      • jatylsiä

        Kaltaisesi ihmiset on masentavia.


      • jatylsiä kirjoitti:

        Kaltaisesi ihmiset on masentavia.

        Mun mielestä taas nää suomalaiset joululaulut on masentavia, etenkin Loirin laulamina..


    • Mjaa

      Noi Seiskan jutut alkaa olla sitä tasoa että mä taidan katella itteni joulunviettoon.

      (Naurua)

    • trollli

      No, joo meneehän se. Lähinnä lastenjuhla, mun mielestäni. Vanhempani saavat molemmat; uudet villasukat! Pikkusiskolleni sain irlantilaisvillapaidan valmiiksi eilen illalla tai oikeastaan viime yönä, tämän vuorokauden puolella, pikku tunnit oli jo alkaneet. Siitä tuli makee vaikka itse sen sanonkin, taidan tehdä itselleni samanlaisen, mutt erivärisen.

      Pakastin pursuaa jo erilaisia leivonnaisia ja suuret lasipurkit ovat täyttyneet pikkuleivistä: kaneliässistä, kauralastuista, herrasväenpipareista, haarukkaleivistä, ja hannatädin kakkusista.

      Paraisten siirappipiparitaikina on jääkaapissa tekeytymässä, keitin sen mausteet vasta tänään ja tein ison taikinan... Tarkoitus tehdä iso piparitalo ja koristella se ranskalaisilla pastilleilla ja pikeerillä ja vielä tomusokeri lumellakin hiukan. Possuja ja akkoja sekä ukkoja, kuusia ja tähtiä koristeltuja myös, ison kulhon täydeltä sen piparitalon viereen... siitä saa syödä Tapanin päivstä alkaen, jokainen kenen mieli tekee ottaa jotain makeaa.

      Paitsi Poju, jolla ei ole lupaa ottaa yhtään mitään itse!

      • Tuo viimeinen sai tuntemaan niin syvää myötätuntoa pojua kohtaan että jos se "varastaa" tuon piparkakkutalon pöydältä ajattelen sen olevan vain oikeus ja kohtuus.


      • trollli
        Harmaaritari kirjoitti:

        Tuo viimeinen sai tuntemaan niin syvää myötätuntoa pojua kohtaan että jos se "varastaa" tuon piparkakkutalon pöydältä ajattelen sen olevan vain oikeus ja kohtuus.

        Ihan turhaan surkuttelet Pojua, taatusti saa itselleen sopivaa hyvää; kuten kinkkua, kalkkunaa ja ihan Pojua varten keitettyä kanaa, joka on siivottu kokonaan kaikista luista, lihat pakkasessa.
        Porkkanalaatikon kanssa laitetaan noin puolet lihaa sille ruuaksi ja saa se pipareitakin, mutt ei niitä sokerilla koristeltuja.

        Koiralle kelpaa hyvin ihan tavallinen siirappipipari 2 kertaa päivässä, muiden kahvittelun aikaan.
        (ja kun mun silmä välttää, saa varmaan sala syöttöjä... tiedän kokemuksesta!)
        Niin kielto ;on oikeastaan periaate, jonka opetan koiralle! Sillä ei ole lupaa syödä itse valitsemiaan tuotteita pöydältä, eli varastaa ruokaa!


    • Yksinäinen-ätmi

      Tavallinen maanantai. No töihin ei tarvii mennä tai ei saa mennä. Kysyin pomolta saanko tulla jouluna töihin niin ei saa. Vittu että on tylsää sitten kolme päivää. Pitää kai juoda kaljaa sitten 3 päivää että aika kuluu nopeemmin.

      • trollli

        Pieni oikaisu... tänään on jo TIISTAI ja mun työvuoro tänään; päättyi juuri!


      • trollli kirjoitti:

        Pieni oikaisu... tänään on jo TIISTAI ja mun työvuoro tänään; päättyi juuri!

        Jouluaatto on Maanantai.


    • pAAdk

      muijalle ripulipaskaa lahjaksi.
      ellei kelpaa niin antaa nyrkin laulaa.

    • En ole mikään Jouluihminen eikä Joulun vietto pakanauskovaiselle kuulukkaan.

      Tämän Joulun aion viettää ihan ylhäisessä yksinäisyydessä ja sukulaisiin lähden vasta joulun jälkeen. Talvilomaa kun kuitenkin piisaa loppiaiseen asti.

      Hommasin erään suosikkisarjan ykköskauden dvd:deet ja vietän varmaan jouluani sitä katsellen ja kuntoillen.

    • Aion mökkiytyä.

      Kaupungissa hulinoitsevat ihmiset ovat joulupaniikissaan rasittavia. Heidän takiaan jouluistani on tullut ärstyisiä.

      Joulurauha se on oltava minullakin.

    • Joulu tressaa. Liikaa ihmisiä kaupoissa.

    • joulupossu

      Siis ostaako joku jouluna lahjoja, ei mitään järkeä. Ostetaan silloin kun oikeasti jotain tarvitaan, eikä vaan huvin vuoksi helkatin joulun takia ! Joulu on kauppiaitten juhlaa, repivät vaan euroja asiakkailta pois. Täällä päin kauppiaat ajelee Teslalla ja naureskelevat.

    • Eimullamuuta-

      Kaupoissa oli kovasti ruuhkaa mutta kassoilla ei ollut onneksi jonoa. Ostin tyttöystävälle lahjoja kuten vaatteita, korun, fani paidan tyttöystävän lempi bändillä eli aerosmith. Joulussa on parasta kun saa viettää aikaa tyttöystävän kanssa.

    • wanhaämmä

      En tykkää kaupallisuudesta, kassajonoista, krääsän ostamisesta, ruokamätöistä, tekopirteydestä, jeesustelusta, jouluroskasta, valomelusta, kaikenlaisesta joulunviettoon asetetuista paineista..

      Tykkään vapaapäivistä ja omasta rauhastani. Sytytän pari kynttilää lyhtyyn, saunon. Ostin pari pokkaria lötköttelykaveriksi. Koitan hoitaa kaiken sosiaalisen kanssakäymisen jo tänään. Loppuloma on vaan mulle...

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas puukotus yläristillä!

      Tänään taas puukotettu hengiltä ihminen Kuopiontien läheisyydessä yläristillä! Nyt näitä alkaa olla viikoittain!
      Pieksämäki
      63
      2026
    2. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin

      Kesä ja juhannus on grillailun kulta-aikaa. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin. Ka
      Grillaus
      74
      1344
    3. La Promesa sarjan ystäville iso pettymys - Yleltä lisäinfoa asiasta

      La Promesa suosikkisarjan kohtalosta on tullut tietoa. Tämä ei kyllä välttämättä ilahduta sarjan faneja. Lue lisää: htt
      Tv-sarjat
      13
      1049
    4. Mä muuten kerroin puolisolle susta

      Nimeä mainitsematta....
      Ikävä
      102
      991
    5. Paljonko meidän ikäero on?

      Ois kiva tietää.
      Ikävä
      91
      905
    6. Nainen onko kaikki

      Onko sinulla nainen kaikki hyvin? mies
      Ikävä
      107
      762
    7. Nyt kun olen vähän huppelissa niin uskallan sanoa

      Mikä minua oikein närästää... Tiedän että meillä on ollut vaikeaa mutta miten kauan sulla on ollut toinen mies vai oliko
      Ikävä
      48
      622
    8. Mies onko sinulla

      Kaikki hyvin? 🌞 -nainen
      Ikävä
      38
      554
    9. Toivotetaanko toisillemme

      Juhannuksia vai ollaanko vihoissa
      Ikävä
      56
      527
    10. Työttömät risusavottaan

      Tuli tässä juhannusnuotiolla sellainen idea mieleen, että miksei työttömiä velvoiteta tekemään hanttihommia, kuten risus
      Maailman menoa
      244
      513
    Aihe