Mikä on hyvä korkeus sähkökitaran kielille esim 17 nauhalla mitattuna otelaudasta? Itselläni Ibanez ja kielten korkeus 4mm seitsemmänneltätoista nauhalta, kelluva talla. Kaula on aavistuksen ylöspäin kaareva, hyvin vähän.
Kielien korkeus?
5
274
Vastaukset
- SA-series
Tuossa kelluva saa tallessa voi säätää kielien korkeutta, onko merkitystä kuinka säätää? Ostin käytetyn sa260fm Ibanez kitaran ja noiden korkeuden säätöruuvien säädöt miten sattuu, joku ruuvi ei kanna lainkaan eli toisen ruuvin varassa tuo "kielen kannatin", pitää luultavasti säätää noi hieman kaarevalle muodolle kuten on nauhatkin kaarevia vai olenko aivan pihalla? Eli keskimmäiset kielet hieman korkeammalleko ja siitä jouhevasti laskien reunimmaiset kielet?
- kanna
Jos joku ruuvi ei kanna niin onko siitä tai kanatinpalasta mennyt jengat, vaihda ruuvi tai kannatinpala?
- SA-series
kanna kirjoitti:
Jos joku ruuvi ei kanna niin onko siitä tai kanatinpalasta mennyt jengat, vaihda ruuvi tai kannatinpala?
Ei ole mennyt kierteet vaan yksinkertaisesti ruuvi löysällä, onkin aika tarkkaa säätää ruuvit niin että molemmat kantaa, kuusiokoloavaimella saa säätää herkin sormin. Toiseksi ohuin kieli särisi ja syy oli siinä että vain toinen ruuvi oli kireällä.
- Apuaaaaaaaaa
Aika korkealla saa olla kielet tuollaisessa kelluvatallaisessa kitarassa että talla kelluu kun kitara viritetty, jos laskee kieliä alaspäin niin virityksen jälkeen talla on takapäästään kiinni tai liki kiinni kitaran rungossa. En tiedä voiko tuon kelluvan tallan kaulan puoleista reunaa laskea alaspäin, liekö noissa tallan etukulmissa olevissa kuusikoloruuveissa varaa säätää alaspäin? YouTubessa ei oikein noista ole videoitakaan.
- Apuaaaaaaaaa
Ajattelin kokeilla tuon kellu-tallan muuttamista kiinteäksi, laitan tallan suoraan eli kitaran rungon suuntaisesti ja alapuolelta tuen tallan alaosan esim paksusta muovista tehdyillä kiiloilla, molemmin puolin kiilat, ylös en laita mitään tallan ja kitaran rungon väliin vaan jätän tallan irti rungosta, luulisi alapuolen kiilojen pitävän tallan paikoillaan, pienet pisarat liimaa kiilojen varmistamaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521663806Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään752999Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv442091Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka211921Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi
pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?461818TUNNISTELAATIKKO
Tähän ketjuun voi laittaa yhdellä tai kahdella lauseella (tai vaikka yhdellä sanalla) täydellisen tunnisteen, jonka vain851301Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä?
Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä? Moni reality ja visailuohjelma luottaa julkkiksiin, mutta sentään251248- 401240
Zoo jatkaa - jatkuuko mustamaalaus?
Tänään on päätetty Zoon avaamisesta uudelleen. Mielenkiintoista nähdä kautokurujen reaktio, nyt kun kyse ei ole kunnalli581028Valehdella saa, totuus salataan
Vaikuttaa vähän siltä, että sensuuria toteutetaan juorupalstallakin. Asioita saa kaunistella ja vääristellä, mutta totuu10738