KITTILÄ ON SUOSITUIN JOULU-CHARTER-LENTOJEN KOHDE POHJOIS-SUOMESSA HUOMENNA SUNNUNTAINA 23.12 !!!
https://www.lapinkansa.fi/lappi/lentokone-laskeutuu-joka-10-minuutti-lapin-lentoasemien-henkilokunta-on-kovilla-vuoden-vilkkaimpana-paivana-3374711/
(Ja vihreät paskaloiset saa painua hevonvittuun ! )
https://www.lapinkansa.fi/lappi/lentokone-laskeutuu-joka-10-minuutti-lapin-lentoasemien-henkilokunta-on-kovilla-vuoden-vilkkaimpana-paivana-3374711/
(Ja vihreät paskaloiset saa painua hevonvittuun ! )
Vastaukset 109
Vanhimmat
Yrittäjille kielenkäyttösi ei ole mieluisa. Samaistuminen alatyyliseen ilmaisuun ei ole kenellekään kunniaksi.
Jos nyt edes jouluna miettisit mitä kirjoitat, tuo vain on niin tyhmää.
ettö olet yksinäinen ja ilkeä idiootti.
Mutta ei se ketään kiinnosta.
Voi poijaat miten hienoa markkinontia, hienoa tekstiä hyvä sinä yksinkertainen työtön alkoholisti KYLÄLÄINEN. Tyhmiltä pitäisi näköjään kirjottaminkin kieltää. Eiköhän kaikki lähinnä haaveile, että nuo chartterit muuttuisivat enneminkin vakio lentovoroisi koska niinhän se on, että eihän chartterilla lennetä enään kun tälläisiin pikkurikkisiin kohteisiin.
KIITOKSIA-OIKEIN-PALJON kirjoittaja = vähä- älyinen idiotti.
"Eiköhän kaikki lähinnä haaveile, että nuo chartterit muuttuisivat enneminkin vakio lentovoroisi koska niinhän se on, että eihän chartterilla lennetä enään kun tälläisiin pikkurikkisiin kohteisiin."
Joko olet muuttanut charterit vakiovuoroiksi vai miksi itket niin paljon ???????????????
Että veroilla elätetyt viherkommunistit rupes heti itkemään ja puhumaan paskaa kun Kittilä ja Levi menee eteenpäin. Ne siis ovat oikeita kommunisteja joille kelpaa vain se että kaikki menee päin persettä ja että kansa kuolee kommunismin ikeeseen, mallilla itäeuroopan ja muut kaatuneet kommunistivaltiot.
Kertoo historia.
EIKÖ-OLEKKIN-KUMMALLISTA, että korpikylän oma intellektuelli itse mokaa ja sit yrittää jauhaa viherkommunisteistä tai jostain muusta apsurdista illuusiostansa jotain saibaa jotta oma surkea olonsa edes vähän parantuisi. Jos ei ole saanut tarpeeksi edes "sitä" niin noinhan se just ilmenee. Jatka samalla genrellä jotta me muut saadaan nauraa sulle. Toi viherkommunisti ja sit se sama vielä loisella höystettynä on kyllä ylivoimaista oivaltamista.
elinkelvoton veroilla elätetty viherkommunisti on pelkkää paskaa..
Kiva kun myönsit.
Historia todistaa tuon.
Sanoippa sattuvasti..
Hehehhhhh
Hehehhhhh
Hehehhhhh
Joo kylissä juntit on todella juntteja koska kaikki muut on lähteneet tai lähtevät muualle.
Pari päivää käypäläisiä ja loput tyhjää täynnä.
Mitä aloittaja luulee saavansa, kun spämmäämisellä muille sivustoille?
En ymmärrä? 23 chatcahterkonettalaskeutuu Kittilään. Mitä tällä tiedolla pitäisi tehdä?
Se on enemmän kuin 0 konetta.
Kiitos huomiosta.
Sehän on jopa 23 konetta enemmän kuin 0 konetta...
KIITOKSIA-OIKEIN-PALJON kiteyttää oivallisesti kuinka koulutuspääoman valuminen muualle kuin esim. Kittilään näkyy.
Esimerkkinä teksti ELINKELVOTON veroilla ELÄTETTY viherkommunisti on pelkkää paskaa, ja sitten tuo ylivertainen kertoo historia läppä sinne lopuun laitettuna ei vaadi älyllistä ajattelua kirjoittajaltaan, mutta tuo mahtavan tunteen hänelle jolla ei ole mitään annettavaa kenellekkään eikä minkäänlaista hajua mitä vahinkoa tuollaiset lapselliset tekstit voivat aiheuttaa kun somessa lähtevät leviämään.
Ai niin meinasi unohtua tämä mahtavuus loppuun, eli historia TODISTAA sen, tai siis ei todellakaan, eli koitetaan me yrittäjät elää tätä ja tulevaa aikaa ja annetaan joidenkin muiden jumittaa historiassa.
23 lentokonetta on enemmän kuin 0 lentokonetta.
Kiitos huomiostasi.
Lainaus Hki sivustoilta!
Vihreiden tulee puuttua myös Lapin matkailuun jotta se saadaan loppumaan. Nyt jo pelkästään Briteistä tulee hyvin paljon lentoja Lappiin. Ilmaston lämpeneminen on pysäytettävä.
Tämän siitä saa aukoo päätään isommilleen.
Tälläistä myös Hki sivuilla
Jokainen voi tehdä jotain asioille.
Meillä muuttui yrityksen käytännöt kokouspaikkojen suhteen sillä hetkellä kun saimme tietoome lennon aikan kulutetun polttoaineen suunnattoman määrän suhteessa edettyyn matkaan.
Tälläiset lyhyet lennot kuten meilläkin ennen oli (Hki-Kittilä-Hki) useaan kertaa vuodessa ovat kyllä näin jälkeen päin ajateltuna täysin ympäristörikokseen rinnastettavaa toimintaa.
Kyllä ainakin yritysten olisi suotavaa osoittaa valinnoillaan ja päättäväisellä toiminnallaan vastuulisuutensa ympäristön suojelemisessa.
Päätimme myös, että emme osallistu myöskään muiden järjestämiin tapahtumiin jos niistä aiheutuu liikaa kuormitusta ympäristöön, näistä vastuun kantoon liittyvistä asioista olemme myös ilmoittaneet yhteistyökumppaneilemme. Ympäristövastuullusella Imagolla ei suoraan rakenneta parempaa liiketoimintaa ja tulosta, mutta maailma muuttuu nyt niin nopeasti, että jos nyt ei ole valmiina niin jälkeen jäädään. Esim. sähköautojen huima yleistyminen ja niiden mukana tulevat uudet ongelmat olisi syytä tiedostaa, eli millä lappiin tullaa kun ko. autoilla ei sinne pääse tai jos pääsee niin miten ne siellä pakkasessa saadaan ladattua . Tiedämme, että tuo lataus ei tahdo nollakelissäkään onnistua niin mitenköhän siellä, onko siellä jokaiselle lämmin talli valmiina vai pitäisikö esim. junaliikennettä muokata. Tässä vaan pieni esimerkki miten ajattelutapa ja maailma muuttuu.
Hyvä, että asioihin puututaan ja pinttyneitä ajatuksia muutetaan.
Yrityksemme mielestä liikematkustaminen on aivan turhaa nykyisten kommunikointi-järjestelmien ansiosta. Neuvottelut voidaan järjestää vaikka kuinka suurella joukolla vaikka omalla työpisteellään jos vain laitteistot ovat tätä päivää. Ja turismi vasta on älyttömissä mitoissa energian kulutuksen kannalta. Emme missään tapauksessa mollaa turismia, mutta turhaa lentämistä pitää välttää kaikin keinoin.
Älkää kiusatko aloittajaa. Hänellä ei ole varaa psykoosilääkkeisiin, kun tämän kuun tuet meni jo keskikaljaan.
KUN VEROTUS LOPETETAAN, IHMISISTÄ TULEE ONNELLISIA !!!
Kiitos aploodeista Kiitos !
Sen jälkeen lopetetaan myös KELA JA SOSSUT !
KANSA KIITTÄÄ !!!
Sittenhän sinä kuolet nälkään, kun Kela ei enää elätä sinua.
On muunkinlaisia ihmisiä kuin loisperhewsi, eikö totta?
Ei kannata kommentoida kännissä, tulee noita kirjoitusvirheitä.
Vai onko könkäällä oma kieli oman lain lisäksi? Tai siis kuvitellun oman lain sijaan, Suomessa noudatetaan Suomen lakia. Ei könkään psykoosipäissään keksittyjä tapoja.
Arkielämä ja käytäntö ajoivat viherkomnunistien vaarallisen haaveilun ohi.
Niin siinä käy aina, kertoo historia.
Älkäähän nyt Levi on kyllä kaukana ja nykymittapuun mukaan vähän turhan pieni, mutta kuitenkin Suomen paras ysäri ja karaokemesta. Rinteet on mitä on, mutta keskustassa monta pientä baaria joissa meno ainakin keväisin ihan ok.
Jooja paras on tietysti Teboilin baari !
Joopa joo tässä on pohjoismaiden paras ja suurin mesta. Kannattaisi poiketa katsomaan niin näkisi mitä tarkoittaa trendikäs, ei siis mikään Levin korpi juottola kylä.
Tiedot alla evät ole ihan ajantasalla, esim. rinteitä tällä hetkellä 111kpl. ja lisää tulossa.
FAKTAT ÅRE
Sijainti: Jämtlannin läänissä, 620 kilometriä Tukholmasta ja 140 kilometriä Norjan Trondheimista, noin Vaasan korkeudella. Åreskutan-tunturin korkein huippu on 1420 metrin korkeudessa.
Åressa on kolme hiihtoaluetta: idän lapsiystävällinen Åre Björnen, keskiosan Åre sekä lännen Duved/Tegefjäll. Åren ja Åre Björnenin hiihtoalueet muodostavat toisiinsa kytkeytyvän rinneverkoston. Duved/Tegefjällin alueelle on yhteys Åresta liikennöivillä hiihtobusseilla. Sama lippu käy kaikille alueille.
Aukioloajat: Koko hiihtoalueen odotetaan olevan avoinna 21. joulukuuta. Åren kausi päättyy 1. toukokuuta 2013.
Lumitakuu: 14. joulukuuta ja 1. toukokuuta välillä vähintään 10 rinnettä avoinna.
Hissejä: 46 kpl, hissikapasiteetti 48 560 henkeä tunnissa. Keskustorilta pääsee suoraan rinteisiin myös 100-vuotiaalla Bergbana-rinnejunalla.
Rinteet: 102 kpl, joista 18 vihreää, 40 sinistä, 36 punaista, 5 mustaa, 3 valvomatonta/kunnostamatonta ja 7 valaistua. Lasten hiihtoalueita on neljä. Rinteiden yhteismitta on noin 100 km ja rinne pinta-ala noin 3,2 miljoonaa m2. Pisin lasku on 6,5 km ja suurin korkeusero 890 m, korkein kohta 1274 m.
Hiihtolatuverkosto: noin 58 km, josta 15,5 km valaistua.
Majoitus ja ravintolat: Vuodepaikkoja on noin 31 000 kpl, ravintoloita noin 50 kpl ja baareja ja yökerhoja noin 15 kpl. After ski -istuskeluun: Parkvillan, Wersén:s bar, Broken, Dahlbum
"KITTILÄ ON SUOSITUIN JOULU-CHARTER-LENTOJEN KOHDE POHJOIS-SUOMESSA HUOMENNA SUNNUNTAINA 23.12 !!!"
eiköstä vaan...
Vaikka se valheeksi vannottiin, niin kyllä sua uskomme !!!
Juurikin näin, kun Levin kupla puhkeaa, niin mitä jää jäljelle ?
Voi voi, tätä tietämyksen ja ymmärryksen tasoa sekä sokeutta. Vaikkakin koneita tulee Kittilän kenttään, niin ei se tarkoita, että matkailijat jäisivä Kittilä/ Levi alueelle. Asiakkaat jatkavat matkaa eri kohteisiin: Muonio, Jeris, Olos, Pallas, Ylläsjärvi, Äkäslompolo ja Luosto. Vai 1/2 - 1 tunnin päähän kentästä, joka nyt vain sattuu olemaan nimeltä Kittilän lentokenttä. Siinpä sitten hehkutetaan Levin/ Kittilän tärkeyttä ja vetovoimaa... Voi Jessus sentään, mistä näitä PuuPäitä riittää ?
Levillä on eniten vuodepaikkoja n. 24000kpl.
Ja lisäksi;
"2. Levi
Levi on lipunmyynnissä ja markkinaosuudella mitattuna Suomen suurin keskus. Suositussa matkailukeskuksessa tasokkaita ja monipuolisia oheispalveluita on runsaasti, lentokentälle lyhyt matka ja laskettavaakin löytyy kaiken tasoisille. Suomen tehokkain hissi- ja lumetusjärjestelmä takaa hyväkuntoiset rinteet pitkän laskukauden.
Viime vuosina Levillä on panostettu erityisesti lapsiin ja lapsille onkin käytössä ilmaiseksi 10 hissiä. Lastenrinteestä löytyy muun muassa katettu mattohissi ja myös hiihtokoulu on suosittu.
Suurin vuotuinen tapahtuma on maailman cupin osakilpailu, jonka ansiosta Levistä on tullut kansainvälisestikin tunnettu keskus. Erilaisia tapahtumia on kauden mittaan muutenkin paljon ja after ski on vilkasta. Erityisesti sesonkiaikoina menoa on joka ilta.
Markkinaosuudeltaan Levi on Suomen suurin hiihtokeskus. Hissilippujen myynti viime kaudella oli lähes 9 miljoonaa euroa."
Kiva kun kerroit rehellisesti Levin markkinaosuuksista !
Mihin 9 miljoonaa meni? Eikö siitä pitäisi jäädä jotain kunnallekin?
Ei tarvisi valtion maksaa kunnalle apuja.
ISO ei ole aina kaunista ! Eikä petipaikat täynnä ! Eikä ulkomaalaista matkailijaa kiinnosta Levin SUURUUS, maailmata löytyy pilvinpimein isoja massaturismi kohteita. Kyllähä se Ulkomaalainen hakee Lapista ihan jotain muuta kuin "makkaraherkkua" Levin alppikylästä. Kerran se voi erehtyä tietämättömyyttään, mutta toisella reisulla hakee unikkia Lappia. Shittilä- sopan myötä, voitaisiin muuttaa lentokentän nimi... Onhan meillä olemassa jo Helsinki- Vantaa. Kun Shittilän maine tästä vielä vähän kasvaa, niin tehdään pari kuntaliitosta ja muutetaan kentän nimi ; ) ) ) Terveisiä vaan Levin brändin rakentajillen ja oman työnsä tuhojiille.
24 000 vuodepaikkaa, se on paljon se. Se on n. 4 x enemmän kuin kittilässä on asukkaita.
Sen vaikutus kuntatalouteen on jo aikamoinen!
"24000 vuodepaikkaa..". Mutta eihän ne makuuhinkalot kethän elätä. Hinkalhoihin pitäis tulla vielä makkaajia ja mielelhän semmosia joilla on persetaskussa muutaki ku mennävuotisia paskapapereita.
Levi on eläkelläisten mesta.
Kyllä te kyläiset olette sitten aivan ulalla.
Levi on pikkuriikkisen kokoinen juopottelu mestsa jossa talvisin käy vain vanhaa jengii ja kesäisin siellä ei käy kukaan.
Iso kiitos faktojen esille tuomisesta OLET-OIKEASSA, kukaan ei ole arvanutkaan todellista tilannetta Levillä, siis en ainakaan minä. Eli Levin vuodepaikka määrän perusteella siellä mahtuisi yöpymään vähintään 8,76 miljoonaa ihmistä vuodessa, mutta netistä löytyneiden lukujen mukaan tästä on saavutettu vain murto-osa. Tälläiset tiedot on tärkeää toimittaa eteen päin jotta pienemmätkin sioittajat ymmärtävät todellisen tilanteen.
Pitää muistaa, että jokaisen tyhjän vuodepaikan kulut on samat kuin varatun siivous kuluja lukuun ottamatta.
Kiitos vielä faktojen esille tuomisesta.
Tälläistä vajaa käyttöä ei ole toivottavasti missään muualla.
Muistakaa laittaa tämä tieto jakoon.
OLET-OIKEASSA+mukaan+yöpymispaikkojen+käyttöaste+on+5,256%+per.+vuosi,+se+ei+voi+millään+pitää+paikkaansa.+Majoitus+hakkaa+tuon+mukaan+vuodesta+toiseen+n.95%+tappiota.
On+varmaan+kiva+keksiä+satuja+tuollaisesta+ylitarjonnasta.+Mökki+ja+majoituspalveluita+tarjoavat+yritykset+varmasti+pitävät+tuollaisista+hintoja+romahduttavista+saduista.
PALSTALLA KITISEVÄT VEROILLA ELÄTETYT PUMMIT OVAT TUONEET NS YHTEISEEN KASSAAN JOTAKIN.-
Näyttää siltä että ainoa minkä ne ovat tuoneet on tuo saatanallinen kitinä.
Tai kuinka monta ulkomaalaista nuo kitisijät ovat tuoneet Leville, veikkaus; ei yhtään.
Mitäs jos vetäisit kerrankin jouluaaton selvänä? Taisi sekin sauma mennä jo tekstitäsi päätellen, surullista.
Olen välillä merehtinut yritykseni koneden käyttöasteita, mutta en enään, kiitos ja hyvää Joulua.
Kyllä se vaan jostain syystä näillä palstoilla kitisyttää.
Jos näin jouluna muistaisimma sen vanhan sananlaskun joka vieläkin tuottaa hyvän tyytyväisen mielen ja auttaa saavuttamaan pikää ikää.
Älä vihaa sillä se syövyttää ihmistä, älä kadehdi sillä se kaivertaa mieltä, älä murehdi tulevaa sillä se pilaa nykyhetken.
Ihaile maisemia, juo lasiviiniä sillointällöin ja nauti vastakkaisen sukupuolen läheisyydestä.
Hyvää joulua kaikille, myös kitisiöille.
Sanoit niin hyvin ettei ole mitään lisättävää !!!
Olen kuullu että Leville olis tulossa 40.000 kiinalaista, niin osa joutunee yöpyyn
taivasalla
Mikä paviaani sielä päättää rakennusluvista. Tälläinen yliraketaminen ja tyhjien tilojen lämmittäminen ja muu ylläpitäminen on silkkaa ympäristön turmelimista, millä vuosisadalla siellä oikein eletää.
Yli 22000 vuodetta ihan turhaan, voi hemmetti, että pistää VIHAKSI.
Hullua touhua.
Levin maine ahkerien yrittäjien ansiosta. Siitä kiitos heille !
Se tuo työtä paikkakunnalle.
Älä kuule yrittäjiä siitä syytä, kyllä tämän maineen on aiheuttanut muut kun yrittäjät.
totuuttaan;
Viherkommunistit uskonnolleen uskollisina haluavat aina tuhota yhteiskuntaa. Se näkyy myös nyt; viherkommunistit haluavat tuhota Leviä ja aliarvioida kaikkea sitä mitä Levillä on saatu aikaan. Olemme lukeneet tästä koko ajan, valitettavasti.
Mutta lopputulos on jo tiedossa; viherkommunistit ovat hävinneet jokaisen taistelun jonka ovat aloittaneet, senkin kertoo historia.
Eihän kommunisteja ole oikeasti Suomessa enää olemassa kuin ehkä jonkun mielikuvituksessa. Eiköhän se lahko loppunut Neuvostoliiton romahdukseen kun näkivät todellisuuden.
Sen sijaan täällä Suomessa kaikki siis kaikki ihan tasavallan presidenttejä, puolueita ja tiedotusvälineitä myöten olivat Neuvostoliiton aikana niin rähmällään että suorastaan oksettaa kun siitä lukee. Ihan kaikki, myös yrittäjien edustajat eli Kokoomus, ja etenkin Keskusta. Se kaikki heijastui tänne maakuntiinkin. Hyi helevetti. Siinä oli hyvää onneakin ettei Kittilääkin liitetty Neuvostoliittoon vastineena Viipurin palautuksesta.
Että nyt vuosikymmeniä jälkeenpäin lopulta uskalletaan joidenkin rohkeiden toimesta haukkua kommunisteja. Vahinko vain ettei niitä ole enää. Vielä 1980-luvulla olitte kaikki kusi sukassa, ja housuissa. Nyt se on päässä.
Senkin kertoo historia, buhaahaa samaa saibaa aamusta iltaan.
Kyläläinen oireilee, Senkin kertoo historia.
kitisijöistä on sukurutsauksesta syntyneitä. Sitä harrastetaan laajemminkin eräässä Kittilän kylässä. ja kylän ainoa poliittinen tunnus on viherkommunistinen.
Joten ei ihme että ne kitisee....
Itselläni ei ole kokemusta tuollaisesta iljettävästä sukurutsaus asiasta, mutta uskon Suurin-osa-noista kirjoittajan omakohtaisen kokemuksen tuomaan asiantuntemukseen.
Vaikka vihjailetkin, että eräässä Kittilän kylässä sitä harrastetaankin, eli siellä siis saa sukulaista, niin en usko, että kovin moni mukaasi sinne haluaa, joten turhaan yrität muita mukaan harrastuksiisi.
Itse et taida olla yrittäjä kun on aikaa kirjoitella tyhjänpäiväisyyksiä keskellä kiireisintä turistisesonkia? Eihän tänne kirjoittamisella ole oikeasti mitään merkitystä.
Olen kyllä yrittäjä, mutta yrityksen liiketoiminta ei vaadi pyöriäkseen paljoakaan omaa panostani, ja näin ollen vapaa-aikaa on ihan kivasti.
Urpoja on vaan niin kiva kyykyttää näin joulunakin.
Näytti olevan huoneita tyhjillään Kittilässä joulun aikana. Ei ole kauppa käynyt? Hyvä niin se tulee markkinatalous Kittiläänkin pikku hiljaa. Ja mitään ette voi sille. Käsi pitkä hamuaa jo kunnan kassaa ja avustuskirjelmiä lähtee sinne sun tänne.
(Ja vihreät paskaloiset saa painua hevonvittuun ! kirjottajalta jäi psyykelääkkeet noutamatta ennen pyhiä, joten älkää ottako sen juttuja tosissanne, hän ei edusta palstalla kuin itseänsä.
että olet parantumattomasti sairas paskaelätti, eikö totta ?
Mikä on paskaelätti, onko se jokin peräkammarissa elävä lemmikkisi, miten olet päätellyt, että se on nyt parantumattomasti sairas, jospa se on seurastansa vähän masennuksessa. Kyllä se siitä kohta arki koittaa ja apteekitkin aukeaa.
Kysy sesongiltä, hän tietää.
Näyttää olevan aika avointa ja yleistä tuo kaman vetäminen Levillä, joten jospa tuo aloittajakin on hiukka sniffannut ennen kirjoittamistaan.
A,C,E ja happo, lappia parhaimmillaan.
Esim. lappuu käytetään joka paikassa, ei siis ainoastaan Levin ongelma.
Levillä käytetäänkin kuivattuja kärpässienilastuja oluen kanssa, ajelee saman asian.
Jessus että on tyhmää jauhamista!
Jokainen vähäisilläkin älynlahjoilla ymmärtää, että on kyse propagandasta Kittilän sutkipäättäjien hyväksi!😃
Naurettavaa höpöttämistä!!
Historiakin sen todistaa! Vai mitä Hei Siiri?
MTV TEKSTISIVU 103.
Itse asun täällä etelässä ja käyn monta kertaa vuodesssa Levillä mökkeilemässä, mutta tuon lentämisen suhteen olen samaa mieltä kun monet muutkin ihmiset. Perhana kun tuo VR vähän tarkastaisi hinnoitteluaan niin sinne tulo saataisiin jatkossakin pelittämään.
Ei voi, että neljä mökkireissua junalla kolariin ja takas (2aikuista 2lasta ja auto) maksaa yli 3000,-.!
Joopa
Tilasin pääsiäismatkan Etelä-Euroopaan. Lennot, eestaas Norwegenillä alle 160 €, hotelli viisi yötä ja neljä tähteä, ihan pelipaikoilta, 2hh huoneesta aamiaisella 200 €/hlö. Kentältä maanalaisella hotelille 8 €, vaihtoehtoisesti taksilla 40 €. Lento rapiat 3h. Menolento aamupäivästä, paluuaika vähän huono, Hesassa ½ yön paikkeilla. Mutta pakolliset kustanukset reilusti alle 400 €.
Kiitos Kittilän sutkityrittäjät että saitte minut ymmärtämään sen että kannataa kääntää lomasuuntaa 180 astetta. Jos hiihtohommat olisi kiinostaneet niin hinta olisi melkein tuplaantunut, mutta huomattavasti alle Kittilän kustanustason.
Kolmen ruokalajin ruokailut pikku virvokkeilla 30€. Näinköhän Kittilään kiinalaisia piisaa jatkossakin? Epäilen.
No käytiinpä eilen Levillä olusilla hinta viisi stobee tasan 40,-!?? Tämä tollasessa kapakassa ei siis mikään ruokamesta.
Kaverit vetää samaan aikaan samaa litkua 0.7 tuopista St: Antonissa hintaan 5,5,- stobe, siis eilen.......mitä helvettiä ja jos ei väliä mitä merkkiä jois niin 1L stode irtoais kutosella.
Aivan turha vetoo veroihin tai muuhu jos tuollasessa laskettelumekassa hinta on tuo niin kyllä kasi stodesta täällä korvessa ihan älytöntä.
Pizza ja bisse 1L siellä 80v vanhassa kunnon raflassa yht 12,- mitäköhän se täällä olis
Jospa haluavat matkia näitä.
Vertailun viisi kalleinta kaupunkia 2018 pintin hintoineen:
1. Dubai, Yhdistyneet Arabiemiirikunnat: 10,25 euroa
2. Doha, Qatar: 10,15 euroa
3. Reykjavik, Islanti: 9,51 euroa
4. Oslo, Norja: 8,57 euroa
5. Maarianhamina, Suomi: 8,36 euroa
Yhden kerran kävijöitähän ne kaikki Levin turistit nykyään on, joten ei väliä miten hinnotellaan tai rahat huijataan ei ne kuitenkaan tänne enään tule.
Levillä tuna pizza 15,50,- ja lappari tuoppi 7,90,- eli 23,40,- justiinsa vedettiin naamaan.
Kampin Sky Expertissa saa jättipitsan ja oluen (1L.) hintaan 13,-, no eihän niitä voi tietenkään vertailla kun toinen on Hki:n keskustassa sijaitseva hieno ravintola ja tällänen kylpylän kyljessä oleva pizzeria😁.
Kaikki mitä tästä menee yli, on jo liikaa!
Senkö takia hämmästyneellä matkailijalla onkin hymyn sijasta epäuskoinen
irvistys naamallaan, vähän niinkuin kusen juoneella pässillä ?!
Että sosialismi vie varmimmin helvettiin.
Historia-kertoo kirjoittaja näkee masturpoidessaan hallusinaatioita sosialismista ja kirjoittaa joka kerta kokemuksestaan tällä, siis monta kertaa päivässä.
harrastukset;
"kirjoittaja näkee masturpoidessaan hallusinaatioita sosialismista ja kirjoittaa joka kerta kokemuksestaan tällä, siis monta kertaa päivässä"
Sitä se mielisairaus teettää..
Hyvää matkaa.
Kädet;)
Historia-kertoo kirjoittaja näkee masturpoidessaan hallusinaatioita sosialismista ja kirjoittaa joka kerta kokemuksestaan tällä, siis monta kertaa päivässä.
Joo tumputtaja kirjottelee muillekkin osastoille jatkuvasti. Varsinainen "pikakirjoittaja".
T: Kateellinen
Kittilä olis köyhempi ja väkiluvultaan paljon pienempi kunta ilman Leviä. Olisko kuntaa enää olemassakaan itsenäisenä, piru tietää.
Onneksi Kittilä kohta liitetään johonkin naapurikuntaan, kun sutkipäättäjät tuomitaan. Ei tarvitse tavallisten kittiläläisten enää kärsiä korruptiosta ja muusta paskasta, jota palosaaret levittävät.
LK:n 29.12. mukaan väkiluku Lapissa on kasvanut vv 2010-2018 vain Rovaniemellä ja Kittilässä. Sanomattakin on selvää että Kittilän väkiluvun kasvu johtuu Levistä. Ja sen aktiiviväestöstä.
Tästä on hyvä jatkaa.
Olen kuullut että siellä kaivoksellakin on muutama työntekiä. Eikä mitään sesonkiapulaisia vaan hyväpalkkaista ammattiväkeä.
Eikö kaivokselle enään palkata sesonkiapulaisia ? Olen kuullu että ennen
näin tehtiin, että nuoretkin oppisivat kultahippu ja köntti touhut.
Hei aloittaja, kohta on uusi vuosi. Ajattelitko vetää kännit ja tulla jatkamaan kaunakirjoitteluasi tänne?
Levi jatkaa voittokulkuaan, kiitos !
Olet -oikeassa : " Levi jatkaa voittokulkuaan ! Niin varmaan- kuulin muutama päivä sitten ystäväni kertomana, että hänen lapsenlapsensa oli kysynyt Leviltä töitä. Neitokainen osaa 4 kieltä, josta mandariini kiina on yksi . Suorittanut maisterin tutkinnon ja viides kieli espanja myöskin hallussa.
Neitoselle oli luvattu 8 e/tunti ( siis 8 e tunti). Neitonen oli sanonut, että on saanut jo opiskeluaikana 10 e grillimyyjänä. Selväsanainen neitonen oli tuumannut, että sehän on vähemmän kuin siivojalle tuo hinta. Oli sanottu, että keski-euroopasta tulee ihmisiä töihin tuolla hinnalla. Neitosella oli jo työpaikka ja oli ilmoittanut, että ei ole tulossakaan, halusi vain tarkistaa asioita. Johtuskohan tämä menestys osin näistä melko heikoista palkoista? työvoiman hyväksikäytöstä?
Johtuu varmasti. Tarkoittaa myös sitä, että yhdelläkään paikallisella halonhakkaajalla ei ole minkään valtakunnan meriittiä mihinkään tuottavaan työhön. Ne kiinankielentaitoiset nauraa partaansa noille pikkupäälliköille. Ei sinänsä, kyllä sinne voi kaudeksi, pariksi tulla nuorena miehenä, naisena katsomaan menoa ja pokaamaan samanikäisiä, mutta sitten kun oikeita töitä pitää tehdä veri vetää kyllä metropoleihin.
Tässä lisäystä hintakeskusteluun.
Seefeld. Viinilasillinen visiin jotain 30cl 3,50,-, olut 1L 4,30,-, Cappuccino 2,50,-. Eikä varmasti ollut kylän halvin paikka.
Niin ja jättikokoinen pizza 8,90,-.
Et ole varmasti Leviltä etkä yrittäjä, kun tuollaisia kirjoittelet IDIOOTTI!!
Tuo siis aloittajalle.
Kaikki kunnia ja onnittelut pohjoisen matkailukohteille turisteista. He tuovat tärkeää pääomaa alueelle ja verotuloja kunnille sekä valtiolle.
Toivottavasti Lapin luontoa ei liikaa hyväksikäytetä vaan se säilyisi myös jälkipolville.
Mitä tulee sitten taas tähän viestiketjun aloittajaan, niin parasta olisi olla kommentoimatta mihinkään hänen viesteihin. Antaa hänen päteä hieman aikaa itsekseen. Hän ehkä yrittää provosoida muita vielä hetken, mutta jos mihinkään viestiin ei kukaan kommentoi, niin eiköhän se into siitä laannu. Reppana palannee sitten takaisin peräkammariin pullonsa ja lääkkeiden pariin.
Tämä oli hyvä kommentti. Kaikki kunnia niille ansaitseville. Pieni huomio kuitenkin, että hieman häiritsee että Suomea mainostetaan Lapilla. Pelkkä lumi on varmasti iso juttu lumettomille asiakkaille, mutta Suomi ei ole Lappi. Niitä kaljakuppiloita on pitkin maailmaa, mutta suomalainen tietotaito elää ihan muualla. Eli ihan kiva että turisteja tulee kylään, mutta insinöörit, professorit, huippulääkärit on sitten muualla. Eikä siinä mitään. Sirkushuveja kansalle, se sopii antiikista alkaen.
Onneksi vahvat ja osaavat ihmiset ovat luoneet Levin,. Ei olisi yhtään mitään ilman tiettyjä henkilöitä, nimittäin könkäältä.
Hävetkää halveeraajat ja selkään puukottajatko, Myöntäkää heille se kunnia.
Kommunismin aika vain on suomessa ohi.
Onpa surkeaa. Sitäkö te palvotte? Koko elämä menee kaljan laskemiseen ja poropiirakoiden myymiseen. Ei siinä mitään, se on ihan passeli ja kunnioitettava saavutus.
Mutta älkää nyt hyvät ihmiset lapsianne kouluttako nakkikauppiaiksi. Maailmalla on tarjolla lääkäkäreitä, juristeja, astronautteja, huippu-urheilijoita ja vaikka mitä maailmaa hyödyttäviä ammatteja ja yrittäjiä, ajattelevia ihmisiä.
Hienon asian tehnyt hän ja monelle työläiselle hanttihommia tarjonnut. Mutta Levi ei ole maailman kruunu. Mikä tahansa lähiö ajaa saman asian. Kuppilaa ja pizzapaikkaa löytyy. Menkää nyt hyvät jonnekin muualle ja etsikää tekemistä. Jos ei osaamista tai kunnianhimoa löydy niin palatkaa sitten Leville. Kyllä siellä sitten joku aavikon ihme tulee lunta katsomaan ja voi poronkäristystä tarjoilla.
Sinusta ei ole mihinkään.
1.Kommunismin aika vain on suomessa ohi.
2.Sinusta ei ole mihinkään.
3.Hävetkää halveeraajat ja selkään puukottajatko, Myöntäkää heille se kunnia.
Tuossa kolme näppärää kiteytystä joidenkin ko. kylään asumaan jääneiden ihmisisten ÄO:stä.
Ajatelkaa noita oivalluksia.
1.Miten tuon rinnastuskonjunktion
sijoittaminsen kanssa, onko opetettu
unohtunut, vai tarkoitatko tosiaan, että
kommunismi on vain Suomessa ohi,
eli missään muualla siis ei.
2.Kaikista muista kuin Olet Oikessa
kirjoittajasta ei ole mihinkään, no joo
juurikin näin, sinusta suorastaan huokuu se
potenttiaali mitä kellään muulla ei ole.
Nöyrästi myöennettäköön näin
muiden maapallolla asuvien ihmisten
puolesta, että oikessa olet
3.Tuohon apsurdiseen innovatioon ei ole
paljoa lisättävää, mutta se miten olet
jäsentänyt tekstisi välittämättä mistään
Suomen kielioppiin liittyvistä asioista on
osoitus vain ja ainostaa ylivertaisuudestasi.
Kukaan ei ole varmasti todennut tätä
ennen, että Hävetkää halveeraajat ja
selkään puukottajatko, Myöntäkää heille
se kunnia.
Olisiko viina, kylmyys, pimeys ja
virikkeiden puuttumen syy siihen miten
oivallisesti pystyt kiteyttämään viisautesi
teksteihisi.
Ennätysmäärä matkustajia Lappiin tänä jouluna!
Paitsi Kittilään, jossa laskua yhdeksän (9) prosenttia.
https://yle.fi/uutiset/3-10577371
Laura Huhtasaari
3 tuntia ·
Maahanmuuttajien rikollisuuteen vaikutetaan maahanmuuttopolitiikalla. Maahanmuuton pelisäännöt eivät toimi. Pääministerin ei tule syyttää kansalaisia, koska epäonnistunut maahanmuuttopolitiikka herättää tunteita. Kansalaiset tulevat suuttuessaan luonnollisesti vihaisiksi. Vihaiset kansalaiset on otettava vakavasti. Kansalaisten pelkoon ei pidä suhtautua syyllistämällä heitä. Johtajien on otettava vastuu.
Vihaiset kansalaiset ovat uhka päättäjille, siksi vihaisuudesta halutaan tehdä rikos?
On päivänselvää, että maahanmuuton pelisäännöt eivät muutu, jos valta ei vaihdu. Siksi perussuomalaiset. Maahanmuuton pelisäännöt uusiksi. Suomi takaisin. ❤️🇫🇮 Hyvää uutta vuotta rakkaat suomalaiset.
Ei mulla tuo maahanmuutto asia aiheuta minkäänlaisia tunteita, mutta varmastikkin ilmasten ämpäreiden perässä juoksevista ihmisistä joku teidänkin juttuja uskoo, no persut on mitä on ja juttuja tulee vaikka ilman sisältöä todella kiitettävällä tahdilla.
Iigoreita vituttaa ihan kamalasti kun kittilällä menee ihan hyvin ja verotusta piennetään että veroilla elätettyjä paskaloisia ei olisi.
Parempaan suuntaan ollaan menossa ja se vituttaa iigoria.
joka on syntynyt siinä kittilän syrjäkylässä joka on erikoistunut sukurutsauksiin ?
Uudenvuodenaattona sattui useita moottorikelkkaonnettomuuksia Tunturi-Lapin alueella, kerrotaan Lapin poliisilaitokselta. Kaikissa tapauksissa kelkkaa ajoi moottorikelkkasafarilla ollut ulkomaalainen kuljettaja.
Kääk persut heti apuun, missä Soldiers of Odin tai muut läskipäät on!?
Miksi sinä et mennyt apuun vai oletko itse koko ajan avun tarpeessa, siis paskaloinen vihervasuri ?
Heh, aivan
se mahtaa olla kittilän runkkari joka tuommoisia kirjoittaa
ovat yrittäjät ja muut ahkerat ihmiset tehneet Levin ja Kittilän hyväksi,.
Se on oikein hyvä asia !