Uuden vuoden odotus

Ensi tiistaina on vuoden 2019 ensimmäinen päivä. On tulossa uusi vuosi, jonka sisällöstä emme voi tietää.

On toki olemassa tähdistä ennustajia, jotka olettavat tietävänsä tulevaisuuden, mutta eivät tiedä siitä mitään. Näiden tietämättömyys on helposti todistettu:

Jos em. ennustajien ennusteet olisivat oikeita, olisivat ennusteet samanlaisia. Niinpä nuo astrologeiksi itseään kutsuvat ennustavat vain yksityisten henkilöiden tulevaisuuksia. Tuollaiset ennustukset voivat sattumalta osua.

Toivokaamme omalle Suomellemme hyvää tulevaisuutta. Jos rauha maailmassa säilyy, säilyy meidänkin elämämme jaolomme hyvinä.

Me saamme taas keväällä äänestäkin ja näin vaikuttaa siihen minkälaiset päättäjät saamme päättämään Suomen asioista.

Hyvää tulevaa vuotta 2019!

3

150

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sini.sirkku-ek

      Kiitos samoin Palstavaari Sinulle!
      Tuohon hyvän toivomukseen Suomen osalta voi tosiaan yhtyä! Muuten en tiedä noista astrologioista,... nuorempana niihin oli uskovinaan, varsinkin jos hyvää ennustivat.
      Mitä äänestämiseen tulee tuntuu oma valintani vielä epävarmalta , minusta on vaikeaa tulkita yleensäkään, mihin suuntaan maailma on menossa. Paljon puhutaan tulevasta lamasta, vaikka en tiedä oliko se edellinenkään niin kamala,....siis meille eläkeläisille?
      Paljon riippuu muun maailman kauppasuhteista miten Suomella menee, kunhan selviäisi ensin Englannin tiistain brexit tuloksetkin. 😊)) Kaikkea meillä ikäimmeisilläkin onkin funtsattavana!

    • Uhkaavat kovalla myrskyllä vaihtaa uuden vuoden tänä vuonna. Katsotaan nyt!
      Rakettien ampuminen on nyt vaakalaudalla. Ei kai niitä myrskyyn ammutakaan, ja nyt on kansalaisaloite vetämässä. Jäävät vielä käyttämättä kalliit paukut. En tiedä, miksi kieltoa ajetaan, onko kyseessä ilmastonmuutos, roskaaminen, tapaturma-alttius vai koirat?
      Tänään tehtiin hernekeitto kinkun lopusta ja herneistä. Olipas hyvää.
      Sitten saunottiin, juotiin iltakahvit ja nyt on tv:n vuoro. Kunpa sieltä nyt tulisi jotain katsottavaa. Vähän on ollut laihanlaista tarjonta mielestäni. Onneksi joulu soi muutaman kirjan nätissä paketissa.
      Ei surra Brexitiä. Se tulee suremattakin ihan itsekseen.
      Hyvää vuoden loppua.

    • Sinulle Palstavaari,ruune,ruuneberi aivan kuinka vain!

      No minä sain todella tuta sen myrskynsilmän.
      Sähköt oli poikki yli pari vuorokautta ja pisimmillään yli seitsemäntoista tuntia ja minä flunssankourissa yritin hiippailla kynttilänvalossa?

      Ei mieltä ylentävää? No onneksi oli puita sisällä ja partiotytön taidot;,syty nuotio,pala nuotio,valaise ja lämmitä,että näillä taidoilla pystyin loihtimaan itselleni lämmintä huoneisiin,lämmintä juotavaa,vain lämpimät ajatukset sähkönsiirtohintoihin jäivät ajatuskenttäni ulkopuolelle?

      Tämä oli aman selviytymistarina talvimyrskystä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      391
      1133
    2. Rakastan sinua

      Anteeksi että epäilin sinua.. ❤️
      Ikävä
      64
      1086
    3. Mitähän meinaat

      Vai meinaatko mitään kohtaamisen suhteen?
      Ikävä
      61
      842
    4. Oletko hyljännyt minut mies?

      Toivottavasti et. 🥺🥺🥺🥺🥺
      Ikävä
      58
      764
    5. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      99
      688
    6. Hotellille löytyi ostaja....

      Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,
      Kuhmo
      15
      660
    7. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      49
      651
    8. Jippii ! Zoon konkurssia tutkitaan .

      Vihdoinkin jotakin tietoa.
      Ähtäri
      26
      643
    9. Sinä. Just sinä.

      Palataan ajassa taaksepäin vuosi tai kaksi. Mitä tekisit toisin jos voisit?
      Ikävä
      68
      640
    10. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      58
      613
    Aihe