Löytyykö netistä listaa kuinka kauan eri viljoja keitetään? (Ruis, vehnä,ohra, kaura)
Löytyy jotain tietoa että jotkut keittää kokonaisia vehnänjyviä 1,5 - 2 tuntia, mutta kukaan ei tunnu tietävän onko noin pitkä keittoaika tarpeellista. Entä muut viljanjyvät 1,5-2h keittoaika niillekin?
Vai onko viljojen kanssa niin, että keitetään suu tuntumalla kypsäksi?
Kokonaisten Viljanjyvien keittoajoista
täysjyväviljaa
2
762
Vastaukset
- kokkaaja
Kokeilemalla oppii. Ennen vanhaan viljaa paahdettiin kokonaisena ennen keittoa ja näyttää tekevän jonkun sortin paluun tämäkin. Paahtamisen jälkeen jyvät joko litistettiin hiutaleiksi tai jauhettiin ennen jatkokäyttöä (talkkuna on yksi valmiste).
Esim http://www.laihianmallas.fi/tuotteet/kotitaloudet/laihian-250g-makukaura - täysjyväviljaa
Kiitos "Kokkaaja" vastauksesta.
Keittelen sitten tuntumalla valmiiksi. :)
Mitä vähemmän prosessoitu, niin sen parempi, joten paistamiset jääkööt väliin.
Liotus, idätus ja vähän keittää niin eikohän se riitä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 73863
Miltä se tuntuu
Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s104718- 35587
- 46580
- 35577
- 40575
- 29572
- 50540
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?34537- 35474