Kuinka hyvin tunnet Tuntematonta sotilasta

aika.velikultia

Miten hyvin tunnet Tuntemattoman sotilaan? Testaa tietosi!

"Väinö Linnan romaani Tuntematon sotilas ilmestyi vuonna 1954. Miten hyvin sinä muistat romaanin sisällön? Tarkista tilanteesi testin avulla! "

Lopputulos: Sait 9/10 pistettä. Onneksi olkoon! Tunnet Tuntemattoman pelottavan hyvin.

Jaa: Twitterissä

"Toimittajat Nadja Nowak ja Seppo Puttonen ovat valinneet kirjan jokaiselta Suomen itsenäisyyden vuodelta. Väinö Linnan Tuntematon sotilas on vuoden 1954 teos. Lue, kuinka maa ja ihmiset ovat muuttuneet aikojen saatossa."

https://yle.fi/aihe/artikkeli/2017/10/27/miten-hyvin-tunnet-tuntemattoman-sotilaan-testaa-tietosi?ref=ohj-articles

har-ahr-ahr-ahr-ahr-ahr-ahr-ah-rha-rha-hra-hr-har :)

.

7

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tuntematon-radiokuunnelm

      Ihan mielenkiintoinen löytö Tuntematon radiokuunnelmat yhteensä 19 kuunnelmaa

      Jakso 19: Velikultia
      39 min pe 1.12.2017

      Väinö Linnan klassikkoromaanin ensimmäinen kuunnelmasovitus.
      Jakso 3: Kuinka tuolla voi olla ihminen
      27 min pe 1.12.2017
      Jakso 2: Tulta munille
      39 min pe 1.12.2017
      Jakso 1: Saatte nährä pojaat, että tästä tulee kahina
      44 min
      jne. har har :)

      https://areena.yle.fi/1-4301203

      • tallentakaa-katoavaa

        "Saulo Haarlan ohjaama draama seuraa kirjaa uskollisemmin kuin Edvin Laineen totuttu elokuvaversio.
        Sovitus on Eila Kallion ja Saulo Haarlan. Kertojina Kauko Saarentaus ja Matti Ranin"

        Tallensin nuo kaikki jaksot Flickfetchillä ja kuuntelen niitä korvalappustereoilla jatkuvilla syötöillä eläimien raivoilla

        Nimittäin kaikki hyvä tuppaa kummasti katoamaan tai kummeli jaksot tuhotaan

        har-har-harhaöhr-arh-ahr-ahr-ahr-ahr-aht-ahr-ar-ah-ahr-ahr-aha

        .


    • Olen yli 70 wee. En ole koskaan katsonut Tuntemattoman mitään filmiversiota, enkä ole lukenut kirjaa. Lehdissä ja telkassa on kuitenkin puhuttu jutusta niin paljon, että heti nousee mieleen yksi nimi: Laine. Sitä en kuitenkaan tiedä, mitä Laine on tehnyt.

      Mielenkiintoni suuntautuu tietokirjoihin, erityisesti luonnontieteisiin. Olen lukenut alan kirjoja ja minulla on sangen selkeä kuva luonnontieteitten maailmasta.

      • Edvin_Laine

        Edvin Laine ohjasi sen ensimmäisen Tuntemattoman filmiversion 1955. Näyttelijät oli ikonisia ja muuten hyviä mutta sota-ajankohtaan nähden fyysisesti yli-ikäisiä. Tuolloin ei tuollaisiin asioihin kuitenkaan kiinnitetty turhaa huomiota näyttelijätyöhän oli tärkeintä. Seuraava Mollbergin tulkinta 1985 oli taas toiseen äärilaitaan mennyt Turkkamainen inhorealistinen jota monet vihaa vaikka oli luultavasti lähempänä todellisuutta. Kolmas Louhimiehen versio 2017 on jotakin näiden kahden väliltä tosin häiritsee esim. vuorosanojen "tiputtelu" jotenkin wäsyneen oloisesti että vähän olisi voinut skarpata.


      • Edvin_Laine kirjoitti:

        Edvin Laine ohjasi sen ensimmäisen Tuntemattoman filmiversion 1955. Näyttelijät oli ikonisia ja muuten hyviä mutta sota-ajankohtaan nähden fyysisesti yli-ikäisiä. Tuolloin ei tuollaisiin asioihin kuitenkaan kiinnitetty turhaa huomiota näyttelijätyöhän oli tärkeintä. Seuraava Mollbergin tulkinta 1985 oli taas toiseen äärilaitaan mennyt Turkkamainen inhorealistinen jota monet vihaa vaikka oli luultavasti lähempänä todellisuutta. Kolmas Louhimiehen versio 2017 on jotakin näiden kahden väliltä tosin häiritsee esim. vuorosanojen "tiputtelu" jotenkin wäsyneen oloisesti että vähän olisi voinut skarpata.

        Filmiversion 1955 ohjasi todella Edvin Laine. Ehkä sekoitan hänen sukunimensä johonkin filmihenkilöön. Toisaalta sotamies Laine kuulostaa tutulta.


    • Sain 9/10 pistettä, ainoastaan se kysymys montako kertaa hevonen mainitaan kirjassa piti arvata ja se tietty meni väärin kun veikkasin 50 kertaa.

      Ihan hyvin on muistissa vielä vaikka aikaa 20-vuotta siitä kuntuon luin.

      • vastasin-samaan

        Vastasin samaan muistaakseni 10 heppaa vaikka se ei kuulostanut paljolta

        "Hevosten rooli sodassa oli merkittävä. Suomen kenttätykistö olisi ollut lähes toimintakyvytön ilman hevosia. Sana “hevonen” mainitaan Linnan romaanissa eri taivutusmuodoissaan 58 kertaa. “Hevosmies” mainitaan 6 kertaa. Lisäksi päälle vielä muutama “ koni” sekä runo: ”Ja polle, polle, polle älä aisalles kaki, sillä huomenna on markkinapäivä.”


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      102
      4609
    2. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      27
      2405
    3. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      110
      2282
    4. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      200
      2189
    5. PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä

      Toivottavasti on   s  i  n  i  v  u  o  k  k  o    nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w
      Maailman menoa
      421
      1974
    6. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      172
      1526
    7. Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka

      Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale
      Perussuomalaiset
      100
      1279
    8. Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi

      Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.
      Tunteet
      32
      1075
    9. Miksi epäilit kaivattusi kiinnostuneen

      Juuri sinusta? Mihin piirteisiin hän aikanaan saattoi sinussa ihastua? Olivatko ne yhtään samoja asioita joihin itse iha
      Ikävä
      72
      976
    10. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      79
      860
    Aihe