Tietääkö Pellolaiset, mitä laki sanoo autojen joutokäynnistä. kaksi minuuttia ja jos pakkasta yli 15 niin neljä minuuttia. Apteekin ja s marketin edustalla useampi auto saattaa tyhjäkäydä useita minuutteja. Valvontaa ei Pellossa ole lainkaan. Ilmaston muutos ei koske Pellolaisia.
Ei huolta huomisesta
Pakokaasu
9<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Vihreitten aikoja sitten läpiajamat aikarajat joissa ei ole joka tilanteessa järkeä. Kovalla pakkasella ikkunat huurtuvat ja estävät näkyvyyttä ulos jos joka välissä sammuttaa auton. Huurtuneista tai jäätyneistä ikkunoista sakottavat poliisit jos osuvat kohdalle. Kumpi on järkevämpää, minuuttisäännöt vai turvallisuus? On eri asia jos lauhalla ilmalla ja kesällä pitää auton pidempään käynnissä, se on turhaa polttoaineen tuhlausta.
Se on totta olen nähnyt saman, olen itse astmaatikko ja hengitys tiet täytyy peittää, että pääsee kauppaan tai apteekkiin. Eikö pellolaiset kuuntele radioa ja katso tv:tä, kun koko ajan toitotetaan ilmaston muutoksesta ja päästöistä. Mitä meidän lasten lapsille jää, kun todelliset muutokset tulee eteen mitä ollaan tehty.
On aivan sama, mitä me Suomessa tehdään luonnon hyväksi, sillä ei ole mitään merkitystä. Maailman suurvaltiot (Japani, Kiina, Venäjä, Yhdysvallat jne lisäävät kaiken aikaa ilmaston saastumista, ja siinä ei ole mitään vaikutusta, mitä Suomessa tehdään. On kuin pieru Saharassa.
Olet todella tyhmä,ehkä olet peräkammarin poika jolle juopottelu tärkein ja kaahailu. Sinulla ei ole vaimoa ja jälkekäisiä. Sinulle on kaikki saman tekevää, mutta joku päivä sinun elämä on pyyhitty pois. Mitä tänne jää niille ihanille pienille avuttomille ihmisille jotka eivät tiedä vielä mitä elämä tuo.
Pellohan on pahimpia saastuttajia maailmalla se on kuin kiinan kans samalla viivalla.Tosi on että valvonta on huonoa autojen tyhjäkäynti hommassa,se olis kunnia kunnalle jos ilma olisi puhdasta.Yksi mikä pitäisi tehä laittaa kunnon suodattimet lämpökeskuksen piippuun kun saaste laskeutuu 500m-2km säteelle,siksi syöpäriski on kasvanut kylän alueella.Varmaan siitä johtuu että on punaisia lumiläikkiä näkyy joskus lumen pinnalla.
4 metriä pitempi piippu niin laskeuma alue ei olisi kylällä vaan 5km päässä,ei asutus alueita lähellä.Kannattee ottaa huomioon jos haluatte elää kylällä.
Uuden tekniikan savukaasupesuri puhdistaa ja ottaa lto tekniikalla hukkalämmön talteen. Hyötysuhde paranee ja ei tarvitse pelätä päästöjä. Käytännössä kylän suurin saastuttaja on torppien lämmitys. Vanhat uunit ei polta tehokkaalla lämmöllä, niitä ei osattu aikanaan suunnitella oikein.
Vaikka on kuiva puu, pakokaasujen polttoa ei saada niin tehokkaaksi kuin uusissa tulisijoissa.
Oma lukunsa sitten nämä "säästäjät". Kaikki palavat muovit ja muut käryää tulisijoissa, tai siinä 200l takapihan tynnyrissä. Kertapoltolla kaikki vaaralliset yhdisteet naapurin tontille
Ilmasto muuttuu ittekseen vaikka ei olis yhtään kotturaa Suomessa. Aivopesu on menny perile.
No jo on huolet, kun isompiakin huolia ja murheita tässä maassa! Ettekö ajattele niitä raiskattuja lapsia? Ette vaan käynnissä olevia autoja :( KYLMÄÄ