Kulkulupa.

Reiluapeliäkö

Pitääkö paikkansa että Riivikkonevalle oltava viisumi tai jonkinlainen kulkulupa.Riivikko on pistotie
lenkkitien perukalla.

5

133

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Simppeliä

      Pitää tietysti olla.Ota monikertaviisumi niin ei tarvi heti uutta viisumia hommata.Kulkulupa on myös hyvä hankkia kun paikka on kuitenkin pistotien päässä niin joutuu kuitenkin palaamaan samoja jälkiä takaisin

      • Kimpale

        Kyse voi olla luonnonvaroista joita siellä tutkineet ja koeporauksia tehneet jo pitkään,sen takia nuo luvat.Uutta kultaryntäystä odotellessa.


      • Lupakulku

        Puheenjohtaja Jussi Halla-aho (ps.) pitää kotouttamista korviketekemisenä, joka on yhtä hyödytöntä kuin intiaanien sadetanssi ennen muinoin.

        Lauantaina Jyväskylässä vaalipaneeliin osallistunut Halla-aho huomautti vanhustenhoitoa koskevien kysymysten yhteydessä, että Suomi käyttää maahanmuuttajien kotouttamiseen joka ainoa vuosi sen summan rahaa, jolla hoitajamitoitus saataisiin nostettua 0,7:ään. Tilaisuutta juontanut Ylen toimittaja Pirjo Auvinen kysyi, eikö maahanmuuttajia sitten mielestäni pitäisi kotouttaa.

        Halla-aho pohti jälkikäteen asiaa, ja kirjoitti tänään FB-sivuilleen:

        ”Kotouttaminen on nykyajan vastine intiaanien sadetanssille. Primitiivinenkin ihminen toki havaitsi korrelaatiot ja osasi päätellä syy-seuraus-suhteita. Intiaanit tiesivät kokemusperäisesti aivan hyvin, että ankarakaan tanssiminen ei saa sadetta aikaan.

        Miksi he siis tanssivat? Siksi, että a) oli olemassa ongelma (eli kuivuus), b) jotain piti tehdä, koska muuten kansa olisi alkanut purnata, että miksi kukaan ei tee mitään. Sadetanssi oli korviketekemistä. Kun tanssittiin, voitiin sanoa ja kokea, että vakavaan asiaan on puututtu päättäväisin toimin.

        Lisäksi voitiin aina ajatella, että jos EI olisi tanssittu, olisi VIELÄ kuivempaa.

        Kotouttamisessa poppamiesten nykyaikaiset vastineet, kotouttajakonsultit ja monikulttuurikoordinaattorit, tanssivat maahanmuuttajan ympärillä ja tekevät loitsuja. Mitään vaikutusta niillä ei ole, mutta – kuten sadetanssissa – rituaalilla puututaan päättäväisesti vakavaan ongelmaan – kotoutumattomuuteen – ja koetaan, että nyt homma on hoidoss


    • riivikko

      Kyllä meän perältä on Riivikkonevalla käyty aina. Ja Turhan Raataajat eli PS pois ketjusta!

    • Köppänä

      Kyllä minä kannatan hyvin paljon persuja.Riivikossakin olis jalansijaa heille ja heidän ideologialleen.
      Äänestäjäkunta aika pieni,mutta yksikin ääni on ääni muiden joukossa.
      Persut ei unohda maa eikä syrjäseutujakaan.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      89
      6058
    2. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      3587
    3. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      168
      2191
    4. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      234
      2077
    5. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      180
      1803
    6. Martinan bisnekset rajusti tappiolla

      Seiska 28.7: nousukiito katkesi, yritykset C-luokkaa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      288
      1580
    7. Tiedätkö mitä kaivattusi harrastaa?

      Minä en tiedä.
      Ikävä
      69
      1094
    8. Voiko olla, onko se tosiaan niin että

      Kumpikin rakastetaan toisiamme. Nyt pitää sukeltaa pakastimeen ❤️🥵
      Ikävä
      57
      1051
    9. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      8
      1041
    10. Metsa Man Extra kanava toimii hyvin

      ja sieltä voipi kahta vanhoja vitejoita pahimpaan puutteeseen. Peukalot ylös.
      Tuusniemi
      21
      1040
    Aihe