Vuokrafirma ottaa yhteyttä olemattomasta työpaikasta

Kusetettu-kö

Onko sattunut vastaavaa?
Vuokrafirma otti yhteyttä, haastatteli ja kertoi hänellä olevan juuri minulle sopiva työpaikka tiedossa ja työnantaja on salaisuus.
Työpaikan kuvaus sopii erittäin hyvin erääseen yritykseen, joilla on ollut puoli vuotya sitten vastaava työpaikka auki, mutta ovat yrittäjän (joka on tuttavani) mukaan löytäneet jo sopivat henkilöt.

Minulle työnhakijana annettiin annettiin selkeästi ymmärtää, että paikka on haussa, hiljaisessa sellaisessa.

Asumme niin pienellä paikkakunnalla, ettei yrittäjiä ole muita vaihtoehtoja ja alan osaajia ei varmastikkaan montaa.

Olisiko nyt kyseessä sellainen, että vuokrafirma epätoivoisesti kalastaa toimeksiantoja vanhoihin hakuihin perustuen?

Vuokrafirman edustaja ei vastaa suoraan kysymyksiini. Nyt ei myöskään piheluihini.

1

136

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rakennustyöntekijä

      Vuokrafirmat kerää työntekijätietoja vastasuuden varalle,soittelevat ja kaupittelevat työntekijöitä yrityksille sitten kun löytävät töitä alkavat käydä tietojaan läpi,kun löytävät halvimman minkä kehtaa lähettää tarjolle niin tätä sitten tarjotaan tilaajalle.Olen usean vuokraajan listalla ja välillä ollaan yhteydessä johonkin työpaikkaan liittyen ,yritän pitää itseni kohdalla edes jonkinlaista palkkatasoa yllä joten kaikki hommat ei toteudu.Eräskin työ meni ensiksi ohi mutta pyydettiinkin uudestaan,menin töihin ja korjasin ensimmäisen viikon edellisen kaverin töitä joka oli vaan yhtäkkiä häipynyt johonkin vaan.Aika sekasta touhua mutta näin se vaan menee.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      77
      4672
    2. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      180
      1987
    3. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      132
      1702
    4. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      148
      1275
    5. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1181
    6. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      1066
    7. Sunnuntain terveiset kaivatulle

      Mitä ajattelet hänestä tänään? Mitä haluaisit sanoa hänelle?
      Ikävä
      78
      963
    8. Miks et tahtonut

      Enää nähdä? Haluaisin ymmärtää
      Ikävä
      52
      936
    9. Hyvää huomenta!

      Mietin miten suhtaudut minuun, jos kerron tunteista. Voinko enää sen jälkeen olla samassa paikassa kanssasi, jos koet as
      Ikävä
      78
      892
    10. Mulla on tarkat korvat

      Kuulin sun äänen ihan selvästi.
      Ikävä
      4
      868
    Aihe