Kaikkien Suomen eliölajien luettelo julkaistu

Nyt on julkaistu otsikon mukainen luettelo Suomessa asustavista eri lajeista.

Nyt olisikin sen rinnalle oivallinen tilaisuus kretardien tehdä sukupuuluettolo, jossa näkisi miten Noan arkista tulleista pareista on kehittyneet nämä reilut 40000 lajia tänne Suomeen...

Hopi hopi tuumasta toimeen!

Linkki kommentissa...

16

65

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
      • fhgjhjgh

        "Laji.fi-portaalin tietosisältö voi muuttua päivittäin,"

        Lajit siis muuttuvat evokkien mukaan päivittäin eri lajeiksi. Huvittavaa pelleilyä.


    • Kuinkas monta sieraimilla hengittävää maaeläinheimoa tuossa listassa on?

      • Ei.luotu.eikirj

        Ei varmaan yhtään kun ei ole olemassakaan sellaista sanaa kuin "maaeläinheimo" ;)


      • ja tämä liittyy taas miten nooan arkiin liittyvään kysymykseen. Tyypillistä hankalien asioiden kiertelyä.


      • Ewokki

        ”Kuinkas monta sieraimilla hengittävää maaeläinheimoa tuossa listassa on?”

        Sieraimilla hengittäviä Suomessa asuvia nisäkkäitä ovat ainakin peltomyyrä, susi, karhu, hirvi ja ihminen. Ovatko nämä siis mielestäsi lähtöisin samasta peruslajista?


      • BlueDevil

        Tuolla poissululla sinulla on selitettävää, miten niin monet hyönteiset ja sammakkoeläimet selvisivät...


      • "maaeläinheimo"

        Ja sinä kuvittelet mullistavasi biologian, kun ihan perustermitkin on täysin hakusessa?


    • 12____13

      Nykyinen lajien määrittely on aika haperoa, suunnilleen minkä tahansa voi nimetä uudeksi lajiksi, esim. jos löytää naapurin pihalta kastemadon, se ei olekaan kastemato, vaan uusi laji nimeltään naapurinpihankastemat. Ihan pelleilyä nykyajan "tieteellinen" toiminta.

      • >Ihan pelleilyä nykyajan "tieteellinen" toiminta.

        Juu. Toista se oli Raamatun aikaan, kun oli metsäneläimet, karjaeläimet ja pikkueläimet. Ei tarvinnut panna tieteellistä lainausmerkkeihin.


    • "Nyt olisikin sen rinnalle oivallinen tilaisuus kretardien tehdä sukupuuluettolo, jossa näkisi miten Noan arkista tulleista pareista on kehittyneet nämä reilut 40000 lajia tänne Suomeen..."

      Ei tarvitse tehdä mitään sukuluetteloa eläinlajeista. Mitä me sillä teemme? Näemme omin silmin, että Suomessa on paljon eläinlajeja ja tiedämme, että ne ovat niiden eläinten jälkeläisiä, jotka pelastuivat Nooan arkissa, poisluettuna vesieläimet, joita ei arkkiin otettukaan.

      • Tietenkään et tuota tiedä, vaan uskot ainoastaan.


      • Clauss

        Elämästä tulisi huomattavasti vaikeampaa ilman taksonomiaa. Itse ainakin tarvitsen ihan kunnollista sukupuuta lajin syvempään ymmärtämiseen.

        Kotoisista lajeista esimerkiksi vaskitsa on todennäköisesti sinulle liikaa. Olisi mielenkiintoista kuulla kreationistejen selitys kyseiselle eläimelle.

        Ehkä sinulle olisi mukavempaa jos voisi vain sanoa esimerkiksi kaikkia eläimiä ainoastaan eläimiksi. Voit osoittaa esimerkiksi koiraa ja sanoa "eläin". Teidän kokouksetkin olisivat sinulle helpompia jos ihmiset eivät puhuisi roduista vaan vain eläimistä.


    • fhgjhjgh

      Raamatussa Jumala määritteli eri lajit, evokki-ihminen joka puhuu tuhansista itikkalajeista ei ymmärrä lajimäärityksistä yhtään mitään.

      • Mistäs saa lukea perustellun kuvauksen siitä, mitkä ne Jumalan luomat lajit ovat? Raamattuhan puhuu vain "lajeista".

        RoT viittasi (pohjimmiltaan lajien evoluutiohistoriaan perustuviin) "heimoihin". Hän tuskin kuitenkaan on sitä mieltä että isot ihmisapinat orangista ihmiseen olisi peräisin yhdestä "baraminista".

        Heimo on muutenkin laaja taksonomian taso. Otetaan esimerkiksi vaikka onttorsarviset, joihin kuuluu kaikki lampaista ja gaselleista biisoneihin ja antilooppeihin.

        Toisaalta Raamattu kertoo luomistarussa erikseen "karjaeläimistä" ja villieläimistä. Kuitenkin kaikissa taksonomisissa heimoissa ja useissa suvuissa, joissa on "karjaeläimiä" on myös villieläimiä.


      • kjhkhkkjhk

        Raamattu puhuu nelijalkaisista itikoista, joita ei sitten Mooseksen päivien ole näkynyt missään.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylämme taas kartalla

      Kuka se tappaja on Suomussalmelta? Onkohan taas eroperheen vesa? Turvaton lapsuus jne? Näitä huonot kortit saaneita on n
      Suomussalmi
      31
      4704
    2. Ihan kauhistuin kun sain tietää

      ett joku atn kaipailee! 🤷🏻‍♂️🤣
      Ikävä
      35
      4574
    3. Arki on paljon tylsempää

      kun en voi enää ihaillen seurata työntekoasi. Hyvä puoli on se että saan nukuttua ja syötyä, ei ollut kivaa olla jatkuva
      Ikävä
      38
      3894
    4. Mikä tarve Kontulalla on paljastaa seksityötaustansa

      Anna Kontula on koettu totiseksi kansanedustajaksi. Joka tosin on puolustanut aina seksityöläisiä. Mutta nyt Kontula ava
      Maailman menoa
      537
      2732
    5. Sen pienen ohimenevän hetken tänään sain ihailla sua

      ehkä taas joskus. Taitaa aina vuosi mennä, kun eteen ilmaannut. Mieheltä naiselle.
      Ikävä
      19
      2403
    6. Kansanedustaja Anna Kontulan historia seksityöläisenä

      Siis mitä, mitä, mitä. Jo pitkään vasurissa istunut Anna Kontula on toiminut seksityöläisenä. Kenen äänillä tämä muija o
      Kotimaiset julkkisjuorut
      231
      1920
    7. Jännitätkö tai pelkäät

      Jännitätkö tai pelkäät ihastustasi? Jos, niin miksi?
      Ikävä
      142
      1691
    8. Varmaan olen odotellut ihan turhaan

      Kutsua luoksesi kylään Superman?
      Ikävä
      38
      1563
    9. Miten Pohjois-Savossa??

      Miten Pohjois-Savossa sanotaan minä? Koneman kun arvioi kommentoijia tai haukkuu heitä uudella videollaan niin itsestään
      Tuusniemi
      45
      1312
    10. Rajuja paljastuksia Anna Kotulasta

      Hesarissa: https://www.hs.fi/kuukausiliite/art-2000011410909.html
      Maailman menoa
      73
      1198
    Aihe