Varmaan ensimmäisiä älykkyyteen liittyviä juttuja, missä mun mielestä aletaan olemaan aika lähellä sitä asiaa...
Mielipiteitä?
"Tarkkaan ottaen voimme vanhemmiten kyllä yhä oppia uusia asioita, parantaa asiantuntemustamme ja hankkia hyödyllistä kokemusta. Mutta älyllisen suorituskykymme taso lyödään pitkälti lukkoon jo nuoruudessa tai nuorena aikuisena."
https://www.hs.fi/tiede/art-2000005975640.html?utm_source=facebook&utm_medium=toimitus&fbclid=IwAR1H_U4_VFEvl82Ek1hb7CNz0fnDhnO8EvuJvgY83JlOfKDJFEZDgLr5p80
Mielipiteitä?
"Tarkkaan ottaen voimme vanhemmiten kyllä yhä oppia uusia asioita, parantaa asiantuntemustamme ja hankkia hyödyllistä kokemusta. Mutta älyllisen suorituskykymme taso lyödään pitkälti lukkoon jo nuoruudessa tai nuorena aikuisena."
https://www.hs.fi/tiede/art-2000005975640.html?utm_source=facebook&utm_medium=toimitus&fbclid=IwAR1H_U4_VFEvl82Ek1hb7CNz0fnDhnO8EvuJvgY83JlOfKDJFEZDgLr5p80
Vastaukset 12
Vanhimmat
Nonii se selittääkin miksi mies valitsi mut korkean älyn takia kun olin 18vuotias.
Miehesi taisi saada geenilotossa kolme 21. kromosomia kahden hinnalla.
Ukkoseni on lukion käynyt Ja sai stipendin hyvistä arvosanoi.😁
Kyllä hän on erittäin älykäs, miksi se minuakin kiehtoi.
Pitikö tuokin itsestään selvä asia ihan tutkimuksella todentaa:D
Aikoinaan ihmisten elinikä on ollut jotain 30-40vuotta, niin aika outoa mikäli joku uskoisi aivosolujen lisääntymiseen tuossa iässä. Päinvastoin aivot alkavat rappeutua vuosi vuodelta ja uuden oppiminen käydä yhä haastavammaksi.
Opisekelemalla toisen ihmisen kirjoittamaa tekstiä kukaan ihminen ei muutu yhtään älykkäämmäksi, vaikka olisikin ymmärtänyt lukemansa ja kykenisi jopa oppimaansa soveltamaan jossain käytännön asiassa.
Aikalailla CamelBoots:n kanssa samoillla linjoilla. Se mikä iän myötä helpottuu on runsaiden kokemusten kautta saatu pohjatieto soveltaa uutta informaatiota käytäntöön. Tämä toki edellyttää että nuo kokemukset ovat sidoksissa uuteen tietoon.
Itse kun opiskelen työn ohessa toista ammattia aikuisopiskelijana niin kyllä teetättää enemmän töitä miettiä miten tätä käytännössä soveltaa kuin niillä jotka ovat alallla jo työskennelleet.
Eiköhän tuokin kerro enemmänkin siitä etteivät elämäntavat ja kiinnostukset muutu suurimmalla osalla, kuinkahan moni hankkii korkeakoulutuksen tai "älykkäitä" harrastuksia myöhemmällä iällä. Etenkään Jenkeissä vuosikymmeniä sitten. Se marginaaliryhmä kuka koulutuksen hankkii on enemmänkin näyttö siitä ettei korkeakoulutuksen hankkimiseksi tarvitse olla erityisen älykäs.
Ihmisen aivot pystyvät muuttumaan myös aikuisena olosuhteiden mukaan, esimerkkinä vaikkapa sokeutuneet.
"Miehet olivat tehneet armeijassa keskimäärin 20-vuotiaana yleisiä älyllisiä kykyjä mittaavan testin.
He osallistuivat samaan testiin myöhemmin, keskimäärin 62 vuoden iässä. Lisäksi he tekivät erikseen seitsemää erilaista kykyä, kuten työmuistia, päättelyä ja verbaalisia taitoja, mittaavan testipatterin."
Mä en kovin paljoa laita painoa perinteiselle älykkyystestille, jossa mitataan matemaattista älykkyyttä. Nuoret miehet taisivat tehdä sellaisen. Vanhemmat herrat sitten dementiaa ja kokemusta mittaavia testejä lisäksi.. ;)
Älykkyyttä on montaa lajia. Pidän tärkeimpänä tunneälyä, mutta sopiva sekoitus joka saralta toimii kokonaisuutena parhaiten, koko elämää ajatellen.
Testit testeiks, mutta tämä testin lopputulos...
Mun omat empiiriset havaintoni pitkin elämääni tukevat tätä, ettei ihmiset sen älykkäämmäksi ja viisaammaksi tule vanhemmiten. Ne jotka oli tyhmiä nuorena, ovat tyhmiä edelleen vanhempana.
Ja samanhan näkee kun palstaa lukee ja miettii, että onko jotkut täällä tosiaan aikuisia...? :D
Sama havainto minulla.
Muistaakseni noin 25-vuoden ikää (yksilöllisin eroin) pidetään ikänä, jolloin ihminen on lopullisesti aikuinen. Silloin ovat aivotkin päätyneet kehityskaarensa huipulle.
Ihmisethän pitää lopulta älykkyytenä ja älykkäinä ihmisiä, jotka ovat oppineet ulkoa asioita. Mitä enemmän oppinut asioita ulkoa ja osaa ladella niitä, sen älykkäämmän vaikutelman itsestä antaa. Kuinkas muutenkaan. Niinhän sitä koulussakin opetetaan... :)
Mutta silloin kun vie yllämainitun kaltaisia "älykköjä" oman mukavuusalueen ulkopuolelle ja estää googlen käytön, ne muuttuukin ihan joksikin muuksi... :)
Juu, helposti käy noin.
Toisaalta taas : "kirjanoppinut", ollessaan älykäs useilla sektoreilla, oppii nopeasti toimimaan tarkoituksenmukaisesti myös uusissa olosuhteissa, mukavuusalueensa ulkopuolella.
Kuitenkin mitä lukeneempi on niin sitä vähemmän osaa käyttää mielikuvitustaan ja soveltaa luovasti, joten tuskinpa heidän toimintansa on erityisen tehokasta uusissa olosuhteissa. Kuvitellaan vaikkapa kirjaviisasta joka pudotetaan tilanteeseen mikä vaatii sosiaalista älykkyyttä, tuskinpa street smartiksi oppii tuosta vain.