Tapaus esperi care

Tämä-selvä

36

<50

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pihallatipunen

      Sulla on sitten vaimo, lapset ja lapsenlapset huolehtimassa vai?

    • Sosialisti unohti kertoa että tämä tapaus on ollut mahdollista koska ei ole ollut sote-uudistusta.

      • sote_pahempi

        Ota sormi pois pyllystä ja käytä päätäsi, Pymppy-Ananas!

        Tämä tapaus on mahdollinen myös sote-uudistuksen jälkeen. Jopa todennäköisempi. Esperi Caren toimitusjohtaja nettoaa yli 5 miljoonaa euroa vuodessa siitä, että vanhukset viruvat paskavaipoissa ja menehtyvät puutteelliseen hoitoon Esperin laitoksissa. Kyse ei ole siitä, etteikö rahaa olisi vaan siitä, kuinka resurssit jaetaan.

        Toivottavasti päädyt viettämään vanhuudenpäiväsi Esperin laitokseen ja pääset nauttimaan täysin rinnoin sote-uudistuksesta.


      • sote_pahempi kirjoitti:

        Ota sormi pois pyllystä ja käytä päätäsi, Pymppy-Ananas!

        Tämä tapaus on mahdollinen myös sote-uudistuksen jälkeen. Jopa todennäköisempi. Esperi Caren toimitusjohtaja nettoaa yli 5 miljoonaa euroa vuodessa siitä, että vanhukset viruvat paskavaipoissa ja menehtyvät puutteelliseen hoitoon Esperin laitoksissa. Kyse ei ole siitä, etteikö rahaa olisi vaan siitä, kuinka resurssit jaetaan.

        Toivottavasti päädyt viettämään vanhuudenpäiväsi Esperin laitokseen ja pääset nauttimaan täysin rinnoin sote-uudistuksesta.

        Tapaus osoittaa että me TARVITSEMME Sote-uudistuksen.


      • tämä.on-jo
        3.14 kirjoitti:

        Tapaus osoittaa että me TARVITSEMME Sote-uudistuksen.

        Tämä on jo soteuudistusta ja se kusee nyt jo kintuille ennen kuin kunnolla edes alkanutkaan


      • sote_pahempi kirjoitti:

        Ota sormi pois pyllystä ja käytä päätäsi, Pymppy-Ananas!

        Tämä tapaus on mahdollinen myös sote-uudistuksen jälkeen. Jopa todennäköisempi. Esperi Caren toimitusjohtaja nettoaa yli 5 miljoonaa euroa vuodessa siitä, että vanhukset viruvat paskavaipoissa ja menehtyvät puutteelliseen hoitoon Esperin laitoksissa. Kyse ei ole siitä, etteikö rahaa olisi vaan siitä, kuinka resurssit jaetaan.

        Toivottavasti päädyt viettämään vanhuudenpäiväsi Esperin laitokseen ja pääset nauttimaan täysin rinnoin sote-uudistuksesta.

        Tämähän on itse asiassa vain esimakua Kokoomuksen tavoittelemasta "valinnanvapaudesta", jossa sosialismia ja kapitalismia sotketaan sopalla, jonka keittämiseen parhaat kokit löytyy meidän "oikeistopuolueesta". Rahat kerätään sosialistisesti veronmaksajilta, ei palvelun käyttäjiltä ja siirretään ei tehokkaimmille yrityksille vaan niille, jotka voitelevat kampawiineriä mussuttuavia päätöksentekijöitä ja "vastuunkantajia" parhaiten.

        Sädekehä pään päällä näytetään esperin ja vastaavien tekemää tulosta Suomessa, jota verotetaan yritysverokannalla, mutta samaan aikaan ulkomailla olevalle emoyhtiölle siirretään rahaa jopa 15% korolla näinä nollakoron aikoina.


    • Esperinperseestä

      Montako kertaa sanottava kylien aikanaan saappaat jalassa ei hoivassa.

    • Raha-on-kemia

      Kyse on selvästi rahasta. Laitokset haluaa säästää rahaa joten ei ole henkilökuntaa tarpeeksi. Johtajat siellä nauttii suurta palkkaa eivätkä välitä paskan vertaa vanhoista ihmisistä. Johtajan pitää johtaa laitosta eikä nysvätä toimistossaan. Tuo tapahtui koska johtajat on epäpäteviä hoitamaan virkojaan.

    • Seolihoitoa

      Menkää vittuun valittamasta Jesperistä
      Hyvää hoitoa.

    • TIETOAON

      sESPERIN JOHTAJA HOITAAA HOMMANSA.

    • Ottakaamallia

      Naine Vesperissä tekee töitä kun muut valittaa.

    • Huaskaayhdessä

      Krapulassa ovat ja facepookissa päivät. Mitä se muille kuuluu.
      Hyviä tyyppejä ja itse valinneet työkaverinsa.

    • Superporukkaa

      Mitä vittua esteriä haukutaan
      Hyvä meiniksi yötä päivää. Homman osaavat ja silleen hei.

    • Ryyppyputki

      Listat toimii kuuten viikon jaksoissa. Putket sopivat.

    • Laiminlyönti.kannattaa

      Esperin toimitusjohtaja ja osaomistaja Marja Aarnio-Isohanni oli vuoden 2016 isotuloisin nainen Suomessa:

      https://www.kauppalehti.fi/uutiset/hoiva-peittosi-terveyden-esperin-aarnio-isohanni-verokuningatar/10dca53f-a309-371d-989b-e8ba968cd2ba

      Vanhusten henki ei ole Suomessa halpa, vaan heidän heitteillejätöllään toimitusjohtaja Aarnio-Isohanni tienasi 5 755 412 euroa vuodessa.

      Ikävä kyllä Marjan kännykkänumeroa ei löydy firman yhteystiedoista, mutta ehkä alaiset voisivat välittää terveiset:
      https://www.esperi.fi/yhteystiedot

      Kuinka monen Esperi Caren johtoryhmäläisen oma äiti tai isoäiti makaa firman "hoito"kodissa paskavaipoissa epäpätevien hoitajien "hoidettavana"? Tuskin yhdenkään!

    • eitoiminiin

      Kun suuret yritykset polkevat pienemmät konkkaan ja sitten kiristävät kaikesta yrittäessään repiä enemmän rahaa omistajilleen, se vaan ei toimi niin että pienentämällä ja leikkaamalla saadaan parempaa.

      • Nähty.on.monta.kertaa

        Hoitokotien yksityistämisessä yleensä tilat ja tilakustannus on annettu. Sille ei yritys voi mitään. Ruoka ja pesulat sun muut ovat suhteellisen pieni kuluerä. Ainoa merkittävä kuluerä on palkat. Miten siis tarjouskilpailu voitetaan? Aliresurssoidaan hoito ja käytetään ammattitaidotonta työvoimaa jolle voi maksaa vähemmän.

        Ulkoistus johtaa väkisin palvelutason laskuun.


    • Ätmelsson

      Pitää kakata ennalta sovittuun kellonaikaan. Sillähän tuosta ongelmasta pääsee

    • Kaisanoasaa

      Kaikki menee vituiks kun naisen annetaa johtaa.

      • anonyymi_mre

        Niinkö?
        Miehet eivät siis pyri tuottamaan voittoa johtamissaan yrityksissä?


      • hauskamies
        anonyymi_mre kirjoitti:

        Niinkö?
        Miehet eivät siis pyri tuottamaan voittoa johtamissaan yrityksissä?

        No ei tietenkään miehet pyri mitään voittoa tuottamaan. Miesten johtamat yritykset ainakin "männäaikana" tuottivat heikommin kuin naisten johtamat yritykset.

        Miesten johtamissa yrityksissä edustuskulut ja muut "fiktiiviset" ynnä taiteelliset menoerät suuntaavat kassavirran kohti ryyppy- ja strippiluolaa. Naisten johtamissa yrityksissä palkanmaksu keskitetään toimitusjohtajalle jolloin ei ole momentissa varaa palkata henkilökuntaa.

        https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000005980053.html

        Jos miesjohtaja olisi ollut kyseessä niin johtaja olisi nyt uutismyllytyksessä. Nainen johtajana tekee vain sitä mitä johtajan kuuluukin tehdä.


    • Tämä-selvä

      Mummot annetaa kuolla että johtaja saa tienata miljoonia.

      • wanhaämmä

        Eikä anneta. Mummoja koitetaan kituuttaa hengissä mahdollisimman pitkään, että voidaan rahastaa niiden makuuttamisesta. Sopivasti rauhoittavia, niin ovat helppohoitoisia vihanneksia eivätkä valita.


    • Hoitajia lisää ja ammattitaitoisia. Joku roti siihenkin kuka hoitotyöhön pääsee.

      Ihminen ei välitä enää ihmisestä.

      Kyllä voin sanoa, että vanhuus tuolta kantilta pelottaa. Ei se ole ollenkaan liioiteltua.

    • Jätkämies

      Pitäisiköhän mennä jätkien kanssa Esperin toimistolle ja hieroa vanhusten paskat kusipääjohtajien ja -omistajien naamoihin?

    • Äliöpuhex

      Esperin johtaja ilmarisen hallituksessa , eli tuo kuvio kertoo kaiken oleellisen , ilmarinen on suomen päätöksenteon keskiössä , joten se siitä, paljon pututut tiukat ilmarisen eettiset sijoitus käytännöt eivät ole muuttuneet mihinkään lukuisten lapsityovoiman paljastusten myötä , eettiset firmojen säännöt ovat maailman suurinta aivopaskaa, älkää hävetkö , näyttää vieläkin pahemmalta muute .
      Esperin lippu liehuu tilkan katolla , paikat jaetaan ystävän päätöksellä.
      Mikään ei muutu , vain puheet muuttuu.

    • Kaunis.nainen

      No nyt Esperin toimitusjohtaja eronnut tehtävästään,mikä on ihan oikein. Kyllä vanhustenhoito on Suomessa ala-arvoista, liian pieni henkilömitoitus, epä ammattimaiset hoitajat (osa), toki on niitäkin hoitajia, jotka tekevät työtä sydämellä ja ovat ammattitaitoisia. Nykyään hoitajiksi pääsee kaikenmaailman narkit ym. Joku roti tähänkin ja palkkaus ajan tasalle.

    • Karjalastakarjaa

      Tottakai eroaa , miljoonat tilillä , todella helppo päätös ex sarjayrittäjälle , nyt portugaliin ottamaan kevätaurinkoa , muut riitelee......kyllä on muuttunut suomen punaisen ristin kulku alkuperäisestä sydämen asiasta. Rakkaudesta karjaan.

    • Maastapois

      Sama kuin pankkirosvo jäisi verekseltään kiinni poliisille , ei tietenkään anna rahoja pois vaan ilmoittaa että jättää keikan kesken , poliisi siihen , no sithän kaikki on ok , hyvää matkaa.
      Yrittäminen ei kannata, velmuilu kannattaa.
      Anna toisten tehdä , otat vain tehdyn hyödyn ja lopuksi pahoittelet ja poistut maasta.

    • Raatosuo

      Ex ilmarisen tj , istuskelee op kassan päällä , rouva hääriny ilmarisen ( etera) hallituksessa säätämässä bisneksiä , näinhän täällä kaikki toimii , häärääjät on ulkomaan käsiä , tekevät ja päättäjät kulkee laput silmillä ( joo joo porukka) ja valvoja ei näe eikä kuule mitään ) tongitaan lopuksi ihan väkisin raatoja vuosien päästä , ja otetaan opiksi, olemme suomessa.

    • Surkeaksimenee

      Nämä tapaukset ja vanhusten surkea hoito saa aikaan sen että toivon etten koskaan elä eläkeikään ja muiden passattavaksi.
      Valtion meininki on kokoajan se että eniten maksavat hoidetaan ja tällaiset idiootit sitten rikastuu toisten ahdingolla eivätkä pätkääkään välitä hoidettavistaan.

    • Tämä-selvä

      on sipilän vika että vanhukset on heitteillä.

    • Ketkumikäketku

      Aarnio-Isohanhi erosi johtajan pallilta, mutta eurot sen kun kilahtelevat tilille tulevaisuudessakin. Eukko kun on Esperin suurin yksittäinen omistaja liki 30 prosentin osakkuudellaan, ja varmasti jatkaa vahvana vaikuttajana firman päätöksenteossa. Että sellaista teatteria.

    • Hiilikiki

      Tilkassa esperin pääkonttori , senaattikiinteistöt !!!!!! Attendo viereisessä talossa, thl samassa pihassa........niin on pieni piiri ............hoolaten ja pilkkuja viilaten...

    • Hieno kirjoitus Enbuskelta:
      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/603878ad-8e55-4ec3-9bb8-9b52fe441894

      Kannatan liberaalia taloutta, koska edelleenkin se näkymätön käsi on viisaampi kuin miljoona poliitikkoa ja byrokraattia. Siksi pidän tarpeellisena muistuttaa, mitä markkinatalous ei ole ja että kaikki itseään markkinatalouden kannattajiksi itseään kutsuvat eivät välttämättä sellaisia ole, vaan pelkästään pyrkivät ohjaamaan verorahoja omiin taskuihinsa.

    • Tässähän on kysymys siitä, ettei kunta osaa kilpailuttaa palveluja, ja jättää valvomatta sen mitä on ostanut.

      Jos ostat kotiisi siivouksen, jossa suurin kriteeri on hinta, etkä ikinä valvo millaista jälkeä tulee, niin kyllä oletettavissa on, että jäljestä jossain vaiheessa tulee valittamista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mieleni harhailee sinussa

      Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei
      Tunteet
      21
      5554
    2. Taposta murhaksi

      Mitä tästä tapauksesta tiedetään?
      Kajaani
      53
      1635
    3. Grilli lopettaa?

      Pitääkö huhu paikkaansa että grilli lopettaa lähiaikoina?
      Suomussalmi
      18
      1097
    4. Mitä teet nainen

      Jos saat tietää että mies on elänyt yksinäistä ja rauhallista elämää sinua kaivaten, ei ole ollut muiden naisten kanssa,
      Ikävä
      53
      977
    5. Pitääkö luovuttaa?

      Sano nyt edes jotain 👾
      Ikävä
      68
      972
    6. Joko Martinalla uusi aviomies hakusessa

      Onko jo Raya sovellukseen laitettu uusi vetoomus vetämään... ja mistähän maasta mahtaa olla seuraava sulhasehdokas. Suom
      Kotimaiset julkkisjuorut
      146
      903
    7. Mitä vastaisit

      Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle
      Ikävä
      57
      890
    8. Olet nuorempi nainen aivan ihana

      Tykkään susta ihan valtavasti ❤️❤️
      Ikävä
      48
      888
    9. Missä olitte kun oli teidän tähän saakka kaunein yhteinen hetki?

      Me olimme rannalla erään kiven päällä❤️
      Ikävä
      58
      848
    10. Pitkäaikaistyöttömyys Suomessa harvinaisen paha

      Karut työttömyysluvut, korkein luku yli neljännesvuosisataan.
      Maailman menoa
      113
      836
    Aihe