On sevain kyllä kumma, että sähkönsiirtomaksut paisuu kuin pullataikina ja lyhyen ajan sisällä jo toisen kerran on sähköt poikki koko kylässä. Vika samalla linjalla jo toistamiseen. Pitäisköhän noita siirtomaksuja vastaan saada jo toimitusvarmuuttakin?
Runkosähköverkko tökkii
13
82
Vastaukset
- 36olipakkastayöllä
Noin puolituntia sähköt pois aamulla. noin klo 05.55-06.25.
- siirtomaksuhalpaa
Tasalämpökö ehdi karata hatarasta kämpästä ja alkoi perseeseen tulla vilponen? Äläkää valittako tyhjästäet eläsuomessa on viikkojen sähkökatkoksia.
- 36olipakkastayöllä
Sähkökatkokset eivät itseäni haittaa, puulla lämpiää hatara, vanha metsätyöhirsikämppä ja kynttilöitä, sähkölamppuja on varastossa, bensaa, jolla generaattorin saa toimimaan, jos sähköä tarvitsee.
- NoPaikkaa
Mikset tiivistä sitä vetelys.
- runkoaMunille
mulukkuki tökkii.
- eeliö
No kuka hullu se kuiten vanhassa metsäkämpässä/työ asuu. ja saako sielä asuakkaan vakituisesti. Honkaa kai varastaa sielä?
- Pessimisti
Kyse olikin että miksi sähkö maksaa niin paljon, siirtomaksujen kokoajan noustessa, vaikka toimitusvarmuus ei vieläkään ole kaikkialla parantunut?
Syy lienee siinä että suuremmat paikkakunnat on priorisoitu korkeammalle ja niiden sähköverkkojen kunnostaminen näkyy jo kaikkien sähkölaskuissa.
Ja kuten ollaan jo saatu kuulla, ei kaikkialle tule tulevaisuudessa sähkö kulkemaan ensinkään. Eli ne metsäpirttien omistajat saavat huolehtia sähköt omin voimin.
Halvemmalla olisi päässyt kun olisi vain hoidettu johtokadut hiukan leveämmäksi. Korkeajännitejohdoillahan on kunnon leveät johtokadut, mutta sellainen pitäisi olla monin paikoin pienemmilläkin siirtojohdoilla, jotka menevät pienempiin kyliin. Nythän tuo on paikoin pellen touhua kun johdot menee paikoin melkeinpä puiden oksien lomitse. Sitten ihmetellään kun pätkii.
Todennäköisesti on näin myös ketjun aloittajan kylässä.
Omalla paikkakunnalla ennen maakaapelointihössötyksen alkua ratkaistiin vuosikausien sähkönjakeluongelmat siivomalla johtokadut kerralla. Ensin vetivät helikopterilla johtokadut ja sitten äijiä kiipeili katkomassa korkeimpien puiden latvuksia. En tajunnut tuota jälkimmäistä, mutta ne sähkökatkot jäi historiaan.
Sille joka vääntää tähän, että hänen metsiään ei halvalla saisi vaikka tulisi laki joka määrääisi johtokadut leveämmäksi, niin hommahan lutviutuisi kuin Karpolla on asiaa-ohjelmassa konsanaan. Pakkolunastuksella kuten niin monessa muussakin asiassa. Ei Suomi oikeasti ole mihinkään muuttunut niistä Karpon ohjelmien ajoista. Vähän hienompaa kulissia tullut päälle. - Kukatietää
Olikhan sielä virulaiset työmiehinä?
- ppuutpois
Minkäs teet MAFIA järjestölle / yritykselle , kuulemma paljon syytetään LUNTA !! hehehehe , helvetti jos lunta syytetään ni onhan se todellinen maailman ihme ja näillä verukkeilla hinnat nousee , EIKÄ voida syyttää edes puustoa , sehän on järjen köyhyyttä jos puut kasvaa linjojen lähellä , son pylväästä 25m molemmin puolin raivaus ja son varma ettei suomessa yli 25m puuta kasva , no yhtiön / järjestön hyvä aina vedota puustoonkin on muutoin hyvä syy nostaa hintoja....
- kynttilällävaan
Yksinkertaiset maajussit ja pankkoilijat eivät vaan tajua että sähkölinjojen viereltä pitää kaataa linjaa uhkaavat puut pois.Halpa ja hyvä ratkaisu kaapeloinnin sijaan
- kwhu
Rovakairasta kerrotaan ennakkotietona nyt,että siirtomaksuja korotetaan useita prosentteja jopa 8-14%. lähiaikoina. No sellaista se on kun rosvot kun on päässeet voitonmakuun loppua ei tule.
- leirinuotiolla
Siinä kusetethan kunnolla.Normaalisi kun iso investointi,niin firma ottaa edullisen lainan ja maksattaa sen asiakkaille vuosien kuluessa.Tässä tapauksessa ei lainaa otettu vaan raaka peli,maksakaa koko paska käteisellä.Samalla siinä ei muisteta että linjat on käyttäjät vuosien varrella kertaalleen jo maksaneet.Suuri puhallus
- vuosimaksuKova
Mitän vähemmän kulutat, sen kallimpi Kwh.
eli ei siinäkään voi säästää.
samoin autonkäyttö.
Mitä vähemmän ajat, sen kalliimat kilometrit.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit705798KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti2294512Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja202547Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei262472Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro111383Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT711315- 961295
Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1281286Rötösherra käräjillä
Ähtäriläisyrityksen epärehellisyys oli niin suurta, että mies yhtiön takaa oli lähellä saada ehdotonta vankeutta. Vaikeu191151Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1461121