Onko koskaan ollut tällaista tilannetta, ettei saada edes listoja eduskuntavaaleihin täyteen! Voi pyhä sylvi! Suostukaa nyt edes joku nuorempi nöyryytettäväksi. Hukkaan menee muuten äänet. Suostuisikohan Väyrynen?
Sipilällä on hyviä ajatuksia ja hän voi seuraavalla kaudella kertoa niitä jollekin vaikutusvaltaiselle ministerille!
Sipilällä on hyviä ajatuksia ja hän voi seuraavalla kaudella kertoa niitä jollekin vaikutusvaltaiselle ministerille!
Vastaukset 44
Vanhimmat
Missä on että ei ole listoja täynnä vai onko sen takia ilmoittamatta, kun tappelevat kuka pääsee ehdokkaaksi ja on niin paljon halukkaita ? P S. Kepulaiset kovia tappelemaan keskenään ...
Sipilän höpinät ja teot eivät koskaan kohtaa. Peruskepulaista ketkuilua.
Keskustalla on tosissaan hätä, jopa vanhusten hoitoonkin on nyt paneutumassa, toki vasta vaalien jälkeen. Nyt ennen vaaleja kaikilla on hyvä lupailla koska pä.ätökset tekee eri hallitus.
Persut ovat kovassa nousussa voivatpa jopa ajaa Kepun edelle myös Vihreät ovat kannoilla.
Sipilä on tehnyt hallaa puolueelle järjestelemällä suurpääomalle hyviä sijoituskohteita unohtamatta omaa lähipiiriänsä.
Sinisille taitaa tulla noutajat mikä onkin hyvä, puolue on vain ollut Kepun ja Kokoomuksen kumipeimasimena.
Son+aivan+sama+mikä+puolue+on+nousussa+ja+mikä+laskussa.+Ei+ne+ongelmat+Suomesta+oo+mihinkään+kadonneeet.+Nyky+hallitus+on+hyvin+korjannut+Suomen+taloutta+ja+työllisyyttä.+Jatkossa+on+tehtävä+lisää+oikeita+päätöksiä+jotta+saadaan+työllisyysaste+75+%.
Mut+jos+tulee+demarivetoinen+hallitus+ja+pääministeri+niin+nykyhallituksen+hyvä+työ+"syödään+"+parissa+vuodessa+ja+liutaan+taantumaan+ja+valtavaan+velanottoon+sekä+työtttömyyden+rajuun+nousuun.+Tätäkö+halutaan+?+Kok-Kepu-Sin+olis+kova+sana+jatkossakin+hoitamaan+Suomen+asioita.
Työllisyyskin on parantunut ei kuitenkaan siten mitä luvut kertovat. Tilastoja on korjailtu eri tempuilla. On pätkätyötä elikkä työtä mitä teki ennen yksi henkilö se on jaettu kolmelle.
On kursseilla porukkaa joka ei johda työllistymiseen mutta koulutusfirmat rikastuu.
Nimellisesti porukkaa on työssä mutta elanto haetaan sossusta. Viennin ansiosta on toki saatu pysyviäkin työpaikkoja. Suomen nousu näkyy lähinnä pörssiyhtiöiden osingoissa harva tavallinen kansalainen niistä on hyötynyt. Tuskimpa Kemijärveltäkään montakaan löytyy joka voi rehellisesti sanoa elintasonsa nousseen tämän hallituksen aikana.
VIHREÄT ovat juuri ohittaneet keskustan kannatuksessa.
Samoin persut ja vasemmiston Li Andesson ovat nousemassa ohi.
Tämä on tulos aatteen unohtamisesta ja kapitalismille kumartamisesta.
Koko kokoomus jyrkässä laskussa.
Hyvältä näyttää näin sosiaalidemokratian silmin.
Hyppää kyytiin.
Sosiaalidemokratia on menneitten aikojen pysähtyneisyyden tyys-sija. Mikään ei kehity heidän keinoilla. Syödään toisten hommaamaa rahaa niin kauan sitä riitää. Uutta jaettavaa he eivät ole koskann tehneet yhteiskuntaan.
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000005992755.html
Paha on Kepulla paniikki jopa Sipiläkin torjuu leikkaukset ja on asettunut köyhien puolelle.
Niin se vaan on silloinkuin tulee hätä otetaan köyhälistö suojelukseen.
Kokoomuskin nyt on köyhien vanhuksien puolella ja sillä yritetään kerätä ääniä.
Näin meitä tyhmiä kansalaisia käytetään hyväksi kaksikuukautta ennen vaaleja pyörretään puheita ja asetutaan heikompien asialle.
Minusta tässä aliarvioidaan kansan oikeustajua, vaan onko tutkittu jospa meitä näin voidaankin käyttää hyväksi.
Yle arvio vihervasemmiston saavan 40 lisäpaikkaa.
Kymmeen lisäpaikkaankin aivan realistiset mahikset.
Kyllä nyt alkaa keskustan ja kok pitkä oppotsiittio kausi.
Hyvä.
Luoja varjele tällaiselta viher-vasemmiston noususta. Leipä loppuu jos nää pääsee valtaan.
Uusi paska myrsky on nousemassa, jonka pian järjestän ja tuon julkiseksi, siinä' saa keskusta, kokoomus, ja siniset lisää kyytiä entisten sotkujen lisäksi.
Ennusteen mukaan persuille 18 paikkaa turpiin. Se on yhden asian liikkeelle hyvä tulos.
Keskustan menetykset 11 paikkaa. Se on yhden pienpuolueen paikkamäärä.
Katoavaista on kansan, vai mikä se oli?
Ennusteen mukaan siniset häipyvät niinkuin pieru Saharaan, jäljelle jää vain
hajuvana, jossa tyhjänpäälle jääneet perskärpäset vielä aivan orpoina pörräävät !
Voi olla hyväkin jos Keskusta kokisi rökäletappion se ehkä palauttaisi puolueen juurilleen mistä se on kannatuksensa saanut.
Eihän nykyinen Keskusta ole ollut Keskusta vaan kokoomuslaisen yritysjohtajan leikkikenttä jolla hän on hakenut miljönäärielämälleen sisältöä.
Jospa mahdollisen tappion jälkeen Sipilä ja Berner siirtyisivät poliittiseen kotiinsa Kokoomuksen riveihin ja antasivat Keskustan johtamisen aidoille Keskustalaisille, ehkä puolueen kulisseissakin alkaisi sopu parantua.
Politiikka on aina ollut nousua ja laskua, ihan normi hommaa, että hallituksessa ollessa kannatus romahtaa, ei siitä ole kuin yhdet vaalit ja kepu oli silloinkin hyvin heikoilla.
Joku jo näki päiväunia, kuinka kepu palaa juurilleen. Noh, voi se tehdä jos haluaa jäädä pienpuolueeksi, ei tarvitse kummoista matikkapäätä kun käy selville, että maaseudun äänet ei nykyisin enää riitä paljoa mihinkään, jos ei kaupunkilaisia saada mukaan.
Suomi ei tarvitse kahta Kokoomuspuoluetta siinäpä se vitsi juuri piileekin. Nykyinen Keskusta ei juurikaan erotu Kokoomuksesta ehkä enemmän on oikealla.
Ei Kepusta tule kaupunkilaispuoluetta tallamalla palkansaajien etuja, onhan kaupungeissa suurinosa palkansaaja.
Kokoomuskin ymmärtää enemmän palkansaajia vaikkakin on sijoittajien ja suurten pääomien edunvalvoja. Eipä Kepulle jää kaupungeissa kun Martat kenen asioita ajaa.
Keskustalla ei ole tulevaisuutta kuin maaseuduilla jos sielläkään nykyinen Kepu on hyljännyt myös maaseudun.
Jo nyt jokainen arvaa varmasti vaali-illan kommentit Sipilältä ja Orpolta. Ne on tosi säälittäviä kaiken tämän neljän vuoden jäljiltä kun selitellään hallistusvastuulla, vaikka kyse on ryöstöstä ja yrityksestä tuhota maassa kaikki mikä liittyy kansalaisiin lapsista vanhuksiin..
Mistä ihmeen ryöstöstä ? Viime vaalien alla jo puhuttiin maan laittamisesta kuntoon. Valtio velkaantui huimaa vauhtia ja se oli syömävelkaa. No jos joku ei ymmärtänyt mitä sillä tarkoitetaan, niin se tuskin on noiden herrojen vika. Kun valtion menoja leikataan, se ilman muuta tarkoittaa sitä, että etuisuuksia on karsittava. Se toki sattuu tulonsiirron saajiin, kun sosiaalimenoja karsitaan. Ne on suurin menoerä valtion budjetissa. Kun taas tuloja olisi saatava lisää, on toimia ohjattava työllistämisen suuntaan. Jos tuo on jonkun mielestä ryöstöä, niin silloin ollaan aika pitkällä järkevän ajattelun toisella puolen.
Hallitus teki hyvää työtä, sen nyt kyllä tiesi jo heti kättelyssä, että kansalta ei tule kiitosta saamaan.
Nyt onkin hyvä Rinteen astua ruoriin, juurikin Hetemäki julkaisi puolueille tarkoitetun muistion. Siinä leikkaustarve on enää 2 miljardia, kun viimekerralla se oli 4 miljardia.
Viime vaalien alla vain kokoomus puhui 4 miljardista, muut yritti vain hissutella. Saa nähdä mitenkä Rinteenkin vaalilupaukset lisärahasta kaikille (paitsi suurituloisille) toteutuvat kun jakovaraa ei edelleenkään ole.
Mainiota !!! Köyhiltä leikatut etuisuudet saadaan sitten takaisin !
Kun seuraava hallitus ottaa yritystuet 11 miljardia euroa pois, ollaan siinä kaikkien ihannoimassa markkinataloudessa? Velkataakkakin pienee hurjasti vuodessa? Vai jatketaanko sulle mulle politiikkaa? Leikkaus tarvekkin katoaa, voidaan jopa kansalaisten etujakin lisätä. Toinen asia onkin haluuako kansa tätä?
Vai mitä-----kylläpä on helppo ratkaisu sulla. Eipä sulla taida olla paljoakaan tietoa yritystuista. Suurin osa tuista ovat niitä jotka takaavat kilpailukykymme . Ei Suomi voi yksin lopettaa tukija koska muut maat niitä jakavat omille yrityksille. Jos näin tekisimme vientimme jäätyisi. Tällöin verotulot tippuisivat rajusti joilla hoidetaan ihmisten tulonsiirtoja ja sairaanhoitoa ym.. Tätäkö vihervasemmisto haluaa ? Son nääs niin että raha ei edelleenkään kasva puissa.
Koskaan ei ole ollut niin noloa olla kepulainen kuin nyt. Keskusta on kokoomuksen ihaileva pikkuveli. Äänestäkää reilusti Orpo pääministeriksi. Ei mitään Rinteitä. Kokoomukselle ääni saattaa ratkaista viimeisen paikan lapissa. Ääni kepulle on huuto tyhjyyteen
https://yle.fi/uutiset/3-10049067
Sipilän hallitus on leikannut pienituloisilta vaan vaan yritystuet rehoittaa ja kasvaa.
Kovasti ihmetyttää risteilyaluksien tuet joita maksetaan vuosittain kymmeniä miljoonia.
Yrityksille maksetaan vuosittain tuhansia miljoonia yhteiskunnan varoja joita sitten palautellaan sijoittajille osinkojen muodossa.
Nyt toisena vuotena peräkkäin sijoittajille maksetaan ennätys osingot.
Demarit nappaisi yritysten tuet pois ja jakaisi ne rahat tulonsiirtoina sinne tänne . Näin se näivettäisi yritysten kilpailukyvyn Suomessa. Elikkä ajaisi alas yritykset ja työpaikat juuri ne jotka rahat veroina valtion kirstuun tekevät. Tää yhtälö ei toimi joten alkaa raju velanotto. Tää on demareiden talouspolitiikka joka johtaa umpikujaan.
Ehkä osakkeenomistajille jäisi veronmaksajien rahoja vähemmän jaettavaksi, onhan tuo yritystuki kuitenkin melko hupppee 8-9 miljardia vuodessa ,kyllähän sillä monen mummon takapuolet pyyhkisi.
Yritystuethan on monen kansanedustajan tavaramerkki. Halutaan olla etenkin oman paikkakunnan suuryrityksille olla rahaa jakamassa sillä ostetaan itselle omaa kannatusta.
Tietenkin yritykset muistavat vaalirahoituksella ja muulla mukavalla.
Näin kierrätetään yhteiskunnan varoja puolueen ja omaan vaalirahoitukseen.
No mites ammattiliittojen vaalirahoitus sitten...tuskin niillä muita ko vasenlaitaisten ehokkaita tuetaan ? Onks kaikki jäsenmaksuja maksavat vasenlaitaisia ? Tuskin...mut rahaa ei tipu ko vasenlaitaisille.
Kun vastaan tulee arvopohjat ja se viimeinen raja, niin ei ole enään köyhilläkään
"ystävistä" puutetta !
Orpon+vähemmisröhallitus+on+kaikkien+aikojen+laittomin+hallitus.
Tällä+hetkellä+kannatusta+33%.
Seuraavassa+välikysymyksessä+nurin.
Kepulaiset on herroja eikä talonpoikia!!! Ja herroja ei kumarreta
Kepuun asetettu nykyinen kokoomushenkinenjohto on kompromettoinut
puolueen niin huonoonhuutoon etteivät vanhat alkiolaiset sitä enään kannata,
vaan ovat järkiään siirtyneet Väyrysen-, tai vasurientaakse.
On siinä sitten se Alkiolaisuus vinoutunut tosi pahasti, ei tuollaisella ole mitään tekoa Alkiolaisuuden kanssa.
Ulkopuoliset.+Älkää+olko+liian+huolissaan+kepun+vaalimenestyksestä....tupaillat+ovat+vasta+alkamasaa...kannatus+lähtee+nousuun+niin+ko+enenenkin.+Vaalipäivänä+son+jo+ainaki+20+%.+Ohi+demareiden+kirkkaasti+menee...kokoomuksesta+ei+osaa+sanoa.+Kokkarit+rämpii+vanhuksenhoitoasiassa.+Se+vie+ääniä+.Persujen+kannatus+on+näennäistä.
Demari huusi tosi rumasti vaalipaneelissa Kemijärvellä. Toivottavasti nyt käyttäytyvät sivistyneemmin!!!
Pitäisi sinunkin oppia käyttäytymään. samaa asiaa olet jo jauhanut toistakymmentä vuotta.
Kyllä me jo kaikki tiedämme että demari on huutanut ihmiselle joka on jo vuosia sitten kuollut. Sinähän täällä häirikkö olet joka et osaa käyttäytyä.
Joo, "turpa tukkoon" vain meiltäkin, jotka puolustamme sananvapautta. Tässäkö on ihmisoikeuksien tila Kemijärvellä? Ei siinä ole se pääasia että kuka huusi ja kenelle huudettu, niin ne henkilöt, eivät ole pääasia. Se on että mitä huudettiin ja kielletään puhumis vapaus, ihmisoikeus.
Kyllä sinulla sananvapautta on ollut kun kymmeniä vuosia olet jauhanut samaa paskaa, olisit jo hiljaa ja keksisit muuta.
Hei miten voi jauhaa kymmeniä vuosia, kun ei siitä tapahtumasta ole edes 12 vuotta vielä ? Onko etukäteen siis jotenkin jauhettu ???
Ei ole enää edes tupailtoja kuin ennen! Pari voi olla mutta siihen se sitten jääkin
Historia kirjoihin uhohtuu tämä kehittyvien maakuntie suomi kms ja tyhjätasku jemmarit
Saunan taakse on talutettu ylisaunamäki, merisalo sukari tokmanni jakkonen ymuut suharit.
Honkakankaalla on suurimmat kannattajaluvut.
Paavokin viisaan on hylännyt mokomat petturit,rahojen kavaltajat.
Tuleva+hallitus+voisi+olla+väliaikaisena+ratkaisun+kok+ja+sd.
Tilapäisenä+ratkaisuna+se+menee+mutta+sitten+on+punavihreän+aika.
Keskustalle+on+luvassa+vuosikymmeniä+jos+ei+lie+lopullinen+opposiittio+aika.
Vihreiden+äänestäjistä+2/3+naisia.
Persujen+1%.
Jos Suomi saa punavihreän johdon ja hallinnan niin sanokaamme Aamen Suomelle. Yritysmaailam häipyy muihin maihin . Yritysten toimintaedelltykset loppuvat kotosuomessa. Mistähän nää punavihreet sit verorahat repii mm. heidän hellimiin tulonsiirtoihin ? Nääs lainaa ei loputtomiin Suomikaan saa. Kreikan tie edessä.Repikää siitä....
Onhan Demarijohto ollut Suomessa useaan otteseen eikä yritykset ole vähentyneet. Ei ole asiat silloinkaan kohdallaan jos Suomi tukee yrityksiä 8-9 miljardin arvosta vuosittain.
Eihän yrityksillä kovinkaan huonosti mene kun tänäkinvuonna jaetaan ennätyssuuret osingot. Näissä osingoissahan jaetaan veronmaksajien varoja.
Ruotsinlaivoillekkin jaetaan yritystukia noin 50 miljoonaa vuodessa onhan toki hyvä jos eteläsuomalaiset saavat käydä rentoutumassa.
Kepu on vihastuttanut äänestäjänsä. Takuulla en heitä enää äänestä. Viime vaalien tyhjät lupaukset muistetaan! Ainuttakaan lupausta ei pidetty vaan tehtiin jopa toisinpäin.
Saavat toitottaa valheitaan kaikessa rauhassa. Totuus on aukaissut monen silmät.
Pelin hengen huomaa kun paneutuu tähä vanhustenhoitoon. Kepu teki takinkäännön hoitajamitoituksessa kaksikuukautta ennen vaaleja, elikkä nyt on suuri hätä. Jopa Sipiläkin kertoo mitenkä nyt ei ole enään leikkauksien tarvetta.
Syköloogit ihmisen miten lyhyt muisti meillä poloisilla on ja tälläinen viimehetken lupaukset uppoavat täysillä tyhmään kansaa. Politiikot voivat ketkuilla mielin määrin ja puhua pa--aa ja me uskomme.