Mihin perustuu väite etä vain kaksi prosenttia ihmisistä osaa artkaista ns. Einsteinin arvoituksen? Eihän tuo vaadi niinkään älyä, luin systemaattisuutta, eli että käy kaikki vaihbtoehdot läpi eikä oleta mitään. Jos idea oli että arvoitus pitäisi ratkaista kokonaan päässä niin väitän että siihen kykenee paljon pienempi osuus kuin 2%.
Einsteinin arvoitus
sdgkoss
1
81
Vastaukset
- Eninsteini
Se perustuu siihen, että vain kaksi prosenttia ihmisistä ymmärtää, että tehtävässä voi olla joku muukin ratkaisu kuin vain se yksi helposti löydettävä. Itse asiassa huomattavasti harvempikin kuin vain kaksi sadasta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta663382Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh463202Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1232728- 442553
- 311953
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘271860- 481636
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä871505- 391330
- 821199