Kepu hajoaa
ANTI-KEPU
39<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 39
Vanhimmat
Rotat
Sipilä
Berner
Kaikkonen
Takkula
Lehtomäki
Yli Saunamäki
Sukari
Korhonen
Ynnä monet muut kehittyvien maakuntien miehet plus naiset.
Hur hur hurjaa
Onko kepu rehellisesti sanottuna saanut mitään hyvää aikaiseksi?
Voi teitä pojat. Minä muistan vielä kun Kepu oli alkiolainen ja meidän kaikkien talonpoikien liike. 90-luvullakin meillä oli omat riitamme, mutta niistä selvittiin aina.
Nyt on ikävä katsoa kun itselle niin rakas puolue on muuttunut. Tiedän monia kaltaisiani, jotka eivät enää äänestä kepua. EIvät mitään muutakaan. Jäävät kotiin, kun ei kukaan enää pidä meidän puolia. Joka vaaleja ennen pidetyt tupaillat ei nyt enää auta, eikä se lupsakka naapurin isäntäkään kehtaa enää olla ehdolla. Nyt puolue kaipaa näpäytystä. Meitä ei olla aikoihin kuunneltu.
Keskustalainen nuorisosäätiö kadottanut tai tuhlannut 45 miljonaa, puhumattakaan säätiön aikaisemmista sotkuista, pienituloisia kohdeltu epäoikeudenmukaisesti, katteettomia vaalilupauksia, jatkuvaa takinkääntöä, hätiköityjä päätöksiä, sananvapauden loukkaamista, hyvävelikorruptiota... lista jatkuu loputtomiin ja tyhmät uskoo heihin vuodesta toiseen..
Ei ole pelkoa, että erehtyisin enää äänestämään kepulaisia. Paholaiselle ovat myyneet sielunsa.
Kepulaisilla on peiliin katsomisen paikka. Jos Berneriä syyttävät petturuudesta niin miten viime vaaleissa annetut lupaukset joita ei pidetty? Täyttä potaskaa koko puolue!
Muistakaa äänestää Keskustaa! Hieno puolue ajattelee asioita kokonaisuuksina. Persut vaan joka asiaan vastaan mylvivät ja eivät tajua että jotenki kuitenki ratkaistava asia on.
Loppu lähestyy, muistakaatten sitten äänestää Väyrysen Seitsemäntähden
liikettä, on ainoa järkevä vaihtoehto rappioituneelle emopuolueelle.
Se mihinkään hajoa mutta korpivaellus odottaa. Siperia opettaa sekä Kepua että persuja.
Kepu, kokoomus, persut ja siniset on surkeimmat puolueet ikinä. Täysiä tunareita koko joukko. Pysyisivät poissa politiikasta kun eivät osaa.
Jaa et vihervasemmistoko pelastaa ? Siperia odottaa jos nää valtaan pääsee. Ei kansa niin tyhmä oo ?
Ei unohdeta sitä tosiasiaa, että vasemmisto on aikoinaan rakentanut tuntemamme hyvinvointivaltion.
Vasemmisto jyrää edelleen Kuubassa, Pohjois-Koreassa ja eiks se VeneZuelassaki pomo oo vassu ? Hyvin menee mut menköön....
Suomen vasemmisto ei tarkoita kommunismia.
Perussuomalaiset voi ohittaa keskustan, sanoo tutkija !
https://demokraatti.fi/nain-kavi-kansalaisaloitteelle-tyottomat-poyristyivat-toiseksi-eniten-nimia-koonnut-aloite-heitetaan-romukoppaan?fbclid=IwAR2oXplZxDO0hQIO-a7hTXIYlhhokpaQlSwYmmh65VVVSSK9VM_9vsRBjgg
Näin kävi kansalaisaloitteelle – Työttömät pöyristyivät: ”Toiseksi eniten nimiä koonnut aloite heitetään romukoppaan”
Aktiivimallin kansalaisaloite roskakoriin....niin meni.. Ei se leipä laiskoja elätä...Työministeri Linströmi on tolokun ministeri. Kyllä ihmisten pittää jottain hyötyllistä tehä leipänsä etee. Jos kaikki alakaa makkaamaan kotisohvilla niin mihin se johtaa ?
Palkkatyötä kun on paha tehdä jos ei ole työpaikkoja. Kemijärvelläkin moni halukas joutuu olosuhteiden pakosta olemaan ilman työtä.
Kepulaiset kyllä osaavat haukkua työttömiä, mutta Kepun päättäjät ovat asiat ajaneet siihenmalliin että sitä työtä ei yksinkertaisesti ole.
Yleinen ilmiö näissä kepulaisten hallinnoimissa kunnissa on syrjääntyminen ja työttömyys. Ihmiset kykyjensä mukaan muuttavat kaupunkeihin.
Kemijärvelläkin suurin pelko on tehtaan, ja yleensä työpaikkojen tulo kaupunkiin. Nämä räksyttää työttömille jotka itse eivät koskaan ole olleet palkkatyössä, hävetkää.
Ketkä niitä palkkatöitä tarjoaa ? Tietääkseni yritykset koska kaupunkilla on liikaaki porukkaa töissä jo. Jos ei synny yrityksiä ei työpaikkojakaan . Onneksi tuo Keitele tuli tänne . Yli sata sai töitä.
Oon kylillä kuunnellut kun muutamat työttömät sanovat ettei nuilla Keiteleen palkolilla sinne töihin lähetä. Tätäkö pitäs tukea ? Jostakin son aloitettava. Täällä jos ikänsä valkkaa niin saattapi olla ettei pääse koskaan töihin. Ruikuttaminen jatkuu.....
Keiteleelläkin varmasti kaikki työpaikat ovat täytetty. Palkkatasosta en tiedä yleensä silloin kun työntekijöitä on tarjolla maksetaan minimipalkkoja.
Hallituksenkin työllistämispolitiikka on ollut pitkälti pätkätöiden suosimista jolloin saadaan tilastot miten on työpaikkoja tullut. Kuitenkin suuri joukko työllistetyistä käy lisäansioita sossusta.
Harvoin on työtä tarjolla joka oikeasti elättää siihen on menty.
Meidän hyvinvointi Suomemme ei koskaan ole pystynyt tarjomaan työtä kaikille on pitänyt ihmisten lähteä Ruotsiin, ja muualle ulkomaille.
Onko tarkoituksellista pitää työttömien armeija suutena näin saadaan pidettyä työvoimakustannukset kilpailukykyisinä.
Joo. Ja kun demarit ovay vallassa niin työttömien armeija on aina suurimmillaan. Tätäkös tarkotit ?
Tiedot
Opetusministeri Sanni Grahn-Laasonen ja eduskuntavaaliehdokkaamme tavattavissa 25.2.2019
Klo 10.45 Pelkosenniemellä / SEO
Klo 13.00 Savukoskella / valtuustosali
Klo 15.00 Sallassa / Osuuspankin talo (Kuusamontie 4)
Klo 17.00 Kemijärvellä / K-Supermarket Kauppapaikan edusta
Berneri pelastaa! Ääni kepulle on ääni Bernerille
Kepulaiset ovat putkiaivoja. Heillä ei tunnu olevan mitään ymmärrystä käytännön juttuihin. He ovat ajoittain tehneet päätöksiä mutu tuntumalla vastoin asioista tietävien tutkijoiden ja ammattilaisten tuetoa vastaan. Täyttä kepukakkaa koko puolueen asiatuntemus.
Näyttää siltä, että persut tulee kepuun. Sieltä ne lähtivät.
Kepun ”vittupäät” ryhdistäytykää! Elintasopakolaiset pois, yhteiskunta toimimaan ja ne pois ne kansanedustajien luistamiset istunnoista ja muut etuudet mitä ei ole muillakaan.
Ei kestä Vanhanenkaan enään "potaskan" puhumista alkaa huimaamaan. Politiikka onkin taitolaji pitää pystyä valehtelemaan ja luoda kuva uskottavuudesta. Matti nyt nopeasti kallonkutistajalle ja rohkeutta nyt jos koskaan peli on niin tiukkaa että pitää pystyä puhumaan muunneltua totuutta.
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000006014128.html
Kyllä näin on Matin pää ei kestä enään valehtelua. Jos lääkärit eivät löydä vikaa voi syy tosiaan olla psyykkinen. Mattikin on pehertänyt paljon naisten kanssa ja joutunut valehtelemaan, nyt on tainnu tulla mitta täyteen.
https://www.ts.fi/uutiset/kotimaa/3999758/Irakille kelpaa kansainvalinen apu mutta kansalaisiaan se ei halua takaisin kokoomus heitti tiukan kannanoton Irakselontekoon?fbclid=IwAR15DTofr0Xa3oMnNBfeBBBRMxXBMRNPSMLkGRZZ_Vt
Me suomalaiset vastustamme EU:n sitovia maakiintiöitä pakolaisille (27.6.2018) "Kiuru muistuttaa, että ensi vuonna on tarkoitus antaa maalle tukea ulkoministeriöltä ja puolustusministeriöltä melkein 25 miljoonaa euroa. Tämän kevään lisätalousarviossa Irak sai Suomelta viitisen miljoonaa euroa humanitaarisen apuun ja miinanraivaukseen." ://www.ts.fi/…/Irakille kelpaa kansainvalinen apu mutta…
On sitä rahaa!!!
https://mvlehti.net/2019/02/24/brittisotilaiden-karmea-loyto-isisn-jaljilta-50-jesidinaisen-irtopaat-roskiksissa/
Näitäkö vielä Suomeen!??!
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/20709ebd-dee7-4b7d-a156-250c615d7136
Keskustan hajoamiseen en ota kantaa. Tikoille näyttää ottavan kannatuksen putoaminen kun uskovainen mies joutuu valehtelemaan. Puhui jo tehtaan sulkemisesta kun vihreät kieltävät hakkuut. Mielenkiintoista on pystyykö Sipilä perustelemaan puheensa.
Mistä ihmeestä ne vihreät sellua tekee jos puuta ei saa kaataa ? Eik se juuri tarkoita sitä et tehtaita jouvutaan sulkemaan jos vihreet-vassut pääsee määräämään ?
Kyllä tämä on Sipilän hätähuuto koska kannatus putoaa. Metsien hiilinieluista ei taida kenelläkään olla tarkkaa tietoa. Moni asiantuntija on saanut toisistaan poikkeavia tutkimuksia.
Nyt jokainen käyttää sitä tutkimusta mikä ajaa omaa näkemystä parhaiten. Toki kaikkien etu on metsien hakkuut sallittavuuden rajoissa. En ole kenenkään kuulut sanovan metsien hakkuiden lopettamisesta tai vähentämisestä vaikka seurailen tarkkaan näiden sanomisia.
Itse uskon puoluettomiin asiantuntijoihin, enemmän uskon joulupukkiin kuin politikoihin koska he aina tavoittelevat omaa etuansa.
Voiko aivokuollut pikkukollinen petosmies toimia ministerinä? Olen huolissani omasta asemastani.
Ei kait Sipilä ainakaan vielä ole jäänyt kiinni rikoksista !!!
Paha saa aina palkkansa.
Kuka haluaa työpaikan kepuvetoisesta kunnasta?!! Heh heh.
Kepun loppu häämöttää!
Kepulaiset aivan täysiä tolvanoita. Täytyy olla melkoisen aivopesty käkikello jos menee heitä äänestämään.