Raamattu ei ole

5556hj

6

124

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Huomautan_vain

      Jos kirjoittajat eivät ole olleet kännissä, niin kirjoituttaja on ollut tuossa tapauksessa aivan varmasti, sillä niin sekava ja ristiriitainen on lopputulos.

    • Markku345

      Mikä ei ole totta, se on tarua. Mistä tiedämme, mikä on totta ja mikä on tarua. Kerron tarun. Matti Kivinen meni Myyrmäessä K-CityMarkettiin 9.3.2918 klo 16:23 ja osti kolme leipää ja piimää yhden purkin. Tämä oli keksittyä tarinaa, mutta jos en sitä kertoisi niin mistä sen tietäisit?
      Suosittelen etsimään faktoja. Jos ei ole mitään näyttöä asialle, niin siihen ei kannata uskoa. Oliko tälle näyttöä? Päädyitkö sinäkin siihen että tämä oli valetta? Ei ollut, sillä minä valehtelin että tämä oli tarua.
      Nyt jos ystäväni sanoo että minä valehtelen aina, niin oliko tarina sitten kuitenkin totta?

      • ikihhj

        Arvelisin, että Matin käynti marketissa on tarua, koska se sijoittuu niin kauas (899 vuotta) tulevaisuuteen. Klo 16:23 on myös epäilyttävä kellonaika kaupassakäynnille, koska kaupat sulkevat ovensa tulevaisuudessa virka-aikaan eli klo 16:15. En usko, että myöskään piimää myydään silloin yhtään missään.

        Onkohan sinulla edes ystäviä?


      • sannikkainen

        Oletko Matti Kivinen?


    • tosi

      Aivan tosi,sulla pieni kirjoitusvirhe "punut"tarkoitit kai puhunut.Noin 40 ihmistä kirjoitti raamatun.Kirjoitusaika melko pitkä 1600 vuotta.Mikä muu kirja yltää siihen?
      Monelle se on vain satukirja.

      • hemmopatskiainen

        Missäs se alkuperäinen teos sitten on? 1600 vuoden kuluessa kirjan sisältö on muuttunut ja se on kirjoitettu uudestaan monta kertaa aina sen hetkisen papiston etujen mukaisesti.
        Sikäli mikäli originaali versio jostain löydettäisiin niin kirkko sensuroisi sen heti.. tämä on fakta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      92
      6672
    2. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      52
      4686
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      76
      4377
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      131
      4111
    5. 57
      3707
    6. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      3118
    7. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      8
      2838
    8. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      39
      2408
    9. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      205
      2208
    10. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      46
      2134
    Aihe