Laitilan Leivän unelmakääretorttu

tyhmäkansa

Laitilan leipä mainostaa tätä sivuillaan "paljon täytettä. Vähintään kilon. Tästä riittää kaikille". Siinä on se ongelma, että täyte ei ole syötävää. Esimerkiksi karkkien täytteet ovat niin mietoja, että niitä voi syödä ilman kuvotusta, mutta tässä kääretortussa valkoinen täyte maistuu voille (kasvimargariini) ja sokeri rouskuu hampaissa. Rasva leviää huulille ja tuntuu kurkussa ja täyttää veren kolesterolilla syönnin jälkeen. Leipäkuori on hyvää, mutta sitä on vähän ja siitä ei voi nauttia, kun pitää niellä tätä rasvasokerimössöä. Täyte ei ole miellyttävää tai edes herkullista, kuten Fazerin Fanipaloissa tai täytelakussa. Ainoa sellainen kääretorttu Suomessa on ehkä Vaasan unelmakääretorttu. Jos tekee isoa, niin pitää vähentää ainetiiveyttä samassa suhteessa.

14

4450

    Vastaukset 14

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      En ole aiemmin Noin hyvää kääretorttua ostanut enkä itse leiponut Nammmmm..t Eila Ylöjärveltä🌹👋💕

    • Anonyymi

      Nykyään lähes kaikkien valmistajien tortuissa on ällöttävää kreemiä ja valitettavasti täytekakuissakin. Ei niitä pysty syömään, jotain palmurasvaa tai mitä liekin.

      • Anonyymi

        Juu, tarttuu kitalakeen tuollainen möhnä, siksi en kreemikakkuja syö.


    • Anonyymi

      Aivan kamalan makuista,TÄYTE syömäkelvotonta. Tämä joutaisi poistaa valikoimasta. Miten erehdyinkään ostamaan? En tee tätä virhettä toiste.

      • Anonyymi

        Makuasioista ei voi kiistellä.
        Minä haen sitä vaikka kauempaa, jos lähikaupasta on loppu. Olen koukussa Laitilan unelmatorttuun. Nammmmm


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Makuasioista ei voi kiistellä.
        Minä haen sitä vaikka kauempaa, jos lähikaupasta on loppu. Olen koukussa Laitilan unelmatorttuun. Nammmmm

        Jotkut syö vaikka pelkkää voita, mutta nuo kreemit ovat vielä pahemman makuista rasvaa, aiva hirveää. Käypä tutkituttamassa verisuonesi ja koleteroliarvot.


    • Anonyymi

      Eipä tuossa täytteessä voita ole vaan siinä juurikin maistuu margariini. Kannattaa oppia erottamaan margariini voista. Kyseistä torttua mainostetaan leivotuksi äidin reseptillä, joko äiti on todella nuori tai sitten aikaansa edellä ja edelläkävijä kun on palmuöljyä käyttänyt.

      • Anonyymi

        Palmurasvaahan se muistaakseni on kuten monissa muissakin vastaavissa, pahanmakuista, epäterveellistä ja tuhoaa luontoa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Palmurasvaahan se muistaakseni on kuten monissa muissakin vastaavissa, pahanmakuista, epäterveellistä ja tuhoaa luontoa.

        Sitten niissä ei ole käytetty aitoa vaniljasokeria vaan sitä keinotekoista vanilliinia. Ei houkuta maistamaan näitä kääretorttuja vaikka isoilta ja komeilta näyttävät.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Palmurasvaahan se muistaakseni on kuten monissa muissakin vastaavissa, pahanmakuista, epäterveellistä ja tuhoaa luontoa.

        Palmuöljy tai rasva niin sitä samaa pahaa on. Kyseistä mömmöä on suklaissa ja kaikkialla. Pandakin käyttänyt monta vuotta ja nyt sitten yritetään mainostaa ettei ole käytetty palmuöljyä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Palmuöljy tai rasva niin sitä samaa pahaa on. Kyseistä mömmöä on suklaissa ja kaikkialla. Pandakin käyttänyt monta vuotta ja nyt sitten yritetään mainostaa ettei ole käytetty palmuöljyä.

        Aivan liian makeaa on se täyte, äitienpäivänä tarjosin sitä, mutta kukaan ei syönyt loppuun. Harmittaa että ostin niin ison tortun, nyt saan heittää sen roskiin.


    • Anonyymi

      Paras unelmakääretorttu mitä tiedän!!! Nam nam nam

    • Anonyymi

      Jos sitä ällöttävää palmurasvakreemiäö olisi edes vain ohut kerros niin ei välttämättä niin huomaisi, mutta kun on älyttömän paksulti niin täysin syömäkelvotonta. Ilmeisesti saavat paljon halvemmalla kuin hilloa, marjat sentään olisi terveellistä.

    • Anonyymi

      Ei taida massatuotteena löytyä parempaakaan unelmakääretorttua Suomen suosituimmista marketeista? Ei oikein houkuttele Coop, Pirkka eikä Lidlin unelmakääretortutkaan. Jostain paikallisesta pienleipomosta ehkä saisi kunnollista tai itse tekemällä.

      Laitilan version kyllä pilaa se mauton täyte ja se että 45 % tortusta on sokeria. Ainesosissa lukee sokeria 45 grammaa per 100 g. Minun mielestä kun kerran Laitila ainakin merkittävästi kalliimman hintansa puoleen yrittää olla premium-valmistaja, niin tuommoiset palmuöljyt ja auringonkukkaöljyt voisi jättää niille halpavalmistajien tuotteisiin.

      Lidlissä otin käsiini jonkun heidän unelmakääretortun ja täyte oli jo niin luotaan työntävä että jätin hyllyyn. Tietty en ole maistanut sitä olisiko hyvää. Kaikki on nykyään vain teollista halpamössöä oli hinta/brändi mitä tahansa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on suurin syy

      Ettet halunnut minua?
      Ikävä
      100
      687
    2. Mikä on ollut

      Ihanin kohtaamisemme?
      Ikävä
      39
      675
    3. Sinä mies olisit

      ollut se kenet haluan. Edelleen pidän sinua kaikkein ihanimpana ja tärkeimpänä. Kukaan muu ei ole niinkuin sinä. Mutta s
      Ikävä
      32
      609
    4. Poliisin potkija

      Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.
      Haapavesi
      16
      588
    5. Miksi jätit minut

      Epätietoisuuteen? Tiedän että pelkäsit mitä siitä seuraa jos asiat tulevat mutta silti. Miksen merkinnyt tarpeeksi?
      Ikävä
      38
      547
    6. Kun et ota yhteyttä, tarkoittaako se

      Että olet menny elämässä eteenpäin ja et myös toivo minulta naiselta viestiä enää?
      Ikävä
      63
      516
    7. kehtaisitko esitellä kaivattusi

      läheisillesi? 🤔
      Ikävä
      34
      515
    8. Tykkäisitköhän todellisuudessa jutella

      Minun kanssa kahdestaan, vai onko tämä palstailu enemmän sinun juttu minun suhteen?
      Ikävä
      49
      511
    9. Mitä haluaisit

      Sanoa itsellesi juuri nyt?
      Ikävä
      63
      491
    10. Kaipaatko vielä exää?

      Jos olet ihan rehellinen
      Ikävä
      68
      489
    Aihe