PItkät ribsit

Grilimamma

Mistä saa oikein isoja ja pitkäi porsaan ribsejä? Minulla iso muuripata ja aion siinä keitellä niitä talkooväelle ihanassa mausteliemessä (sipuli, pippuri) ennen kuin käytän niitä kaasugrillissä.

7

132

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • PelletEiVainOsaa

      Hanki elämä vajakki.

    • katoapois

      Grillimamma on grillaillut hieman liikaa, häkä tekee tehtävänsä. Ilmeisesti työtön ressukka jolla ei ole muutakaan tekemistä.

      • Grillimamma

        Kuulkaas nyt nirppanokat! Se on vaan niin vaikea myöntää, että maailman parhaat grilliruuat tehdään keittämällä liha ihanasti ensin mausteliemessä ja sitten nopeasti kaasugrillissä pinnat. Ravintolatason herkkua! Niin hyvää se on verrattuna savukitkerään lihaan mitä tehdään ympäri maailmaa, mistä kaikki puhuvat ja ihmiset jonottavat. Kyllä me suomalaiset osataan, näin tekevät suomalaiset huippukokit ja jopa cantina westin kaltaisessa herkkukeitaassa. Oli ihan järkyttävää katsoa kuinka ihmiset jonottivat Espoo päivillä bbq pisteen savustettua ribsiä. Kysyin myyjältä ettei sillä ole keitetettyä versiota. Käski ostamaan naapurikojusta teetä! Ettäs kehtaa, piti höyryttyää nakkeja kotona mielipahan vuoksi.

        Grillimamma on suomalaisten kotikokkien ( tätien ja setien) ajatusolio, joka kyllä tuntee hyvin erään IT-johtajan. Tämä taas grillaa ja savustaa lihansa ja sille ei tule mieleenkään väittää tekevänsä tekevänsä maailmam parhaita ribsejä, kuten nämä keittosedät ja - tädit tekevät blokeissaan ja täällä.


    • Keitäkaalia

      Hanki elämä, olet säälittävä. Juttusi ovat surkeita.

      • Grillimamma

        No nyt ollaan niin kärkkäitä! Oikein loukkaantuu. Kyllä herkut ensin keitellään ja sitten grillataan. Voisitko jakaa joitakin suosikkiohjeita, maailman parasta pukkaa mutta minkäs teet? Oikein vesi herahtaa kielelle. Täällä kommentoi eräs pitkän uran huippuravintolassa (rosso) miten ravintolassakin keitellään ensin ribsit ja sitten niitä voi tarjota vielä asiakkaille jopa viikonkin päästä. Kyllä me suomalaiset osataan. Kerrotko miten iso kattila sinulla onkaan ribsien keittämiseen? Onko valkosipuli liian kova mauste? Lidlin valmiit ribsit myös kannattaa mehevöittää vedessä grilliä. Vinkvink.


    • karju_

      Sian kylkiluut on tosi hyviä. Suurimmat saa teurastetusta emakosta koska muut ovat vasta muutamien kuukausien ikäisiä.

    • Voivoivoi

      Grillimamma, voit jatkaa patalappujen virkkaamista, jäähän edes jotain kerrottavaa jälkipolville.

      Juttusi vain huonenevat huononemistaan.....

      https://www.soppa365.fi/reseptit/soppa365/liharuuat/porsaanribsit-henkka-alenin-tapaan
      https://www.soppa365.fi/artikkeli/artikkelit/mika-paras-grilli-7-yleisinta-grillausongelmaa-henri-alen-vastaa
      https://www.poppamies.fi/resepti-grillista-ja-nuotiolta/ribsien-valmistustekniikat-simppelisti/

      Itse suosin poppamiehen tapaa - haudutan, en keitä ennen gillausta. Mutta Grillimamma voi tehdä aivan niin kuin haluaa.

      Kotona voit tehdä aivan niin kuin haluat, ravintolassa teet niin kuin asiakkaat haluavat, jos haluat asiakkaita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      26
      2534
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      77
      2316
    3. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      64
      2310
    4. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      20
      2002
    5. Kerro kaivattusi etunimi

      Naisille
      Ikävä
      84
      1749
    6. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      7
      1519
    7. Kun ei numeroa

      niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍
      Ikävä
      30
      1378
    8. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      15
      1251
    9. Kenenkä halli se on tulessa nelostiellä

      11 yksikköä paikalla
      Pyhäjärvi
      4
      1093
    10. Se on siinä

      Jami kun vielä loppuu niin Lappajärvellä ei oo yhtään mitään toimintaa.Purkamista piisaa kymmenen vuoden ajalle.Maakunna
      Lappajärvi
      32
      937
    Aihe