Dettmann julisti sodan Korisliigalle. Liigaseurat saivat tarpeekseen maajoukkueen päävalmentajan ylimielisyydestä ja puhuvat vihdoin suunsa puhtaaksi.
Logiikka on siinä, että niin kauan, kun suomalaisessa liigassa ei harjoitella, nuoren pelaajan ei kannata sinne mennä. Nuoren pelaajan pitää harjoitella, Dettmann lausui Helsingin Sanomille.
Dettmannin kommentit Korisliigan harjoittelusta koetaan seuroissa pöyristyttäviksi. Varsinkin, kun nopealla kyselyllä ainakin Kotkasta, Salosta, Kauhajoelta ja Tampereelta vahvistetaan, että Dettmannia ei ole koskaan näkynyt liigaseurojen harjoituksissa.
Kyse on maajoukkueen huippulupauksesta, 18-vuotiaasta Mikael Jantusesta. Jantunen käy HBA-ohjelmaa, jota Dettmann on itse ollut luomassa.
HBA toimii Pohjois-Haagan yhteiskoulussa ja Mäkelänrinteen urheilulukiossa, ja sen miesten edustusjoukkue pelaa 1. divisioona A:ssa.
HBA haalii lahjakkaimmat juniorit ympäri Suomea siipiensä alle ja luo mielikuvaa, jossa ainoa mahdollisuus ammattikoripalloilijaksi on HBA-polku.
Helsingin Sanomien artikkelissa kerrotaan, että Mäkelänrinteen ovat käyneet myös monet muut maajoukkuepelaajat, kuten Petteri Koponen, Sasu Salin ja Shawn Huff.
Mäkelänrinteen urheilulukion he ovatkin käyneet, mutta kukaan ei ole pelannut peliäkään HBA:ssa. Malmin Super Koriksen kasvatit Koponen ja Salin ponkaisivat Euroopan huippusarjoihin korisliigaseura Hongan kautta, ja ToPossa aloittaneen Huffin kouluaikoina HBA:ta ei ollut olemassakaan.
HBA:ta markkinoidaan Markkasen varjolla ylivertaisena vaihtoehtona kohti hienoa koripallouraa. HBA-valmentaja Hanno Möttölä onkin suhteillaan saanut monet pelaajat yhdysvaltalaisiin yliopistoihin, mutta menestystarinat ovat jääneet yhteen — Markkaseen. Moni on palannut takaisin Suomeen yhtä vähällä huomiolla kuin on aikoinaan lähtenytkin.
— Ei minkäänlaista kunnioitusta Korisliigaa kohtaan, minkä pitäisi kuitenkin olla Koripalloliiton päätuote suurimman osan vuodesta. Suoraan sanottuna kustaan Korisliigan, eli oman pesän päälle.
HBA toistaa mantraansa ylivertaisesta valmennuksesta, mikä kuulostaa erikoiselta. HBA:n valmentajat ovat entinen NBA-pelaaja Möttölä sekä suurelle yleisölle tuntematon Antti Koskelainen.
Muuttuiko Möttölä yhtäkkiä hienon pelaajauran jälkeen huippuvalmentajaksi?
Ja korisliigavalmentajista Seagullsin Mikko Larkas kuuluu maajoukkueessa Dettmannin apuvalmentajiin. Eikö hänkään osaa päävalmentajan mielestä valmentaa?
PS. Lisäksi unohtui yksi tärkeä nimi, koripallosta kaiken ja senkin täydellisesti tietävä Pekka Salminen, Ameriikka agentti.
Koripalloliiton tuki HBA`lle;
Pekka Salminen Naisten päävalmentaja
Antti Koskelainen Nuorten olympiavalmentaja
Hanno Möttölä Nuorten olympiavalmentaja
Sääntö ehdotus, viisi jenkkiä korisliigaan,kotimaiset ja juniorit penkille. Sokerina pohjalla tuomaripalkkiot, Miesten Korisliiga 200€, Naisten Korisliiga 75€. Korisliigan erotuomarit työsuhteessa. Seuroilta laskutettavaan erotuomaripalkkioon lisätään työnantajakulut.
Dettmann ja Koripalloliitto
7
279
Vastaukset
- Ällöttävä
Kyllä tuo detmanni saatava pellolle. Ei tuommoisia tölväisyjä mikään laji kestä julkisuudessa mukaanlukien ulkomaat. Sillä on kuulemma joku ikuinen sopimus? Kuka on moisen paperin tehnyt? Kyllä on tosi ylimielinen ihminen haastatteluissa.
- matianderQ
Jaahas näitä kommentteja.
Dettmann siis sanoi ettei nuoren välttämättä kannata mennä liigaan koska
- siellä ei ehditä harjoitella riittävästi kovan peliruletin vuoksi
- nuori pahimmillaan istuu penkillä ensimmäisen kauden (viime viikon liigapelissä aloitusviisikoissa yksi suomalainen
- HBA.ssa voi yhdistää lukion ja "täyspäiväisen" harjoittelu
Mikä noista ei pidä paikkaansa?
"HBA haalii ..." ei sinne ketään pakoteta, kyllä nuoret itse valitsevat tuon, liigajoukkueet - tehkää yhtä hyvä tarjous omilla alueillanne
Kuka ottaa vastuuta nuoren pelaajan kehittymisestä? liigajoukkueetko?liigajoukkueet riittävän kiinnostavia nuorelle pelaajalle? jos näin on, niin liigan huolestuminen on siis turhaan.
Kertokaapa kenen mahdollisen maajoukkuepelaajan ura on katkennut kun ei mennyt HBA:han, näinä sitä väitetään mutta nyt faktaa tänne. - Anonyymi
Dettmann ollut itseasiassa ihan hyvä kuin luonut Markkasen NBA:han, Jantunen kohta Euroliiga parhaimmassa seurassa ja sama yliopisto systeemi saattaa tehdä Muurisesta NBA pelaajan ja Suutela Nkamhoua Amzil mahdollisesti jopa Euroliiga tason pelaajia, kiitos kuuluu Dettmanille Möttölälle Rannikolle ja muille heitä tukeville ihmisille jos kaikki menee putkeen.
- HeitinSukan
Päävalmentajan tehtävä on NIMENOMAAN kiertää seuroissa. Se miten kyseisen herran tietotaidosta olisi hyötyä on eri asia.
- Anonyymi
Tietotaitoa löytyy enemmän kuin yhdeltäkään liigavalmentajalta. Menkää kuuntelemaan luentoja.
- Anonyymi
Taitoa löytyy, myös heittotekniikan opetus sujuu.
- Anonyymi
Kohta tuo Jantunen jos kaikki menee putkeen tekee sopimuksen Fenen kanssa kunhan Jantusen nykyinen seura PSG pelaa Euroliiga matsin nähtävästi Jantusen seuraavaa Feneä vastaan ja jos PSG häviää niin sen jälkeen sopimus tehdään. Jos PSG yllättää ja voittaa sopimus pitkittyy ellei Fene halua olla ilkeä ja tehdä heti sopimuksen kesken PSG pelejen
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa
10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö2619783K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä
vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon1785523Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen
Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos1565139PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT
* * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *704821- 2122379
Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää
Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.122229Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen
Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell3021858- 901557
- 211501
- 411123