Pihlaja teki hyvän havainnon

https://www.helsinginuutiset.fi/artikkeli/748876-pihjala-ravistelee-nuoriin-naisiin-liittyvaa-tabua-kun-kaunis-nainen-puhuu-yhden

"Titta Pihlajamaa, tunnetaan paremmin laulaja Pihlajana, kuunteli vanhoja valssiklassikoita ja huomasi jotain. Niissä oli jotain selittämätöntä, mitä modernissa musiikissa ei niin usein naisen mielestä enää löytynyt: sielua."

Tuo on aivan totta, ei ole naisissakaan enää sielua.



"Vanhoja kappaleita kuunnellessaan Pihlaja huomasi myös kuinka niissä usein vannottiin ikuista rakkautta. Hän alkoi pohtia, että mitä jos modernissa valssissa juhlittaisiinkin hiukan kertakäyttöisempää intohimoa, eli yhden yön suhteita."

Miksiköhän piti sitten väkertää ihan p..ka biisi? youtuubissa kuuntelin, oli sieluton kuin 2000-luvun nainen.

2

132

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tämä-selvä

      On se halpaa jos nainen ei maksa siitä miehelle- Mutta en ymmärrä miksi harrastaa yhden yön juttuja, pelkääkö nainen rakastua jos tutustuu mieheen ihan kunnolla vaikka 2 kuukauden suhde ja nainen rakastuu sitten mieheen. Haluaako nainen eroon miehestä heti panon jälkeen, aamulla vaan se on moro ei nähdä enää nainen sanoo. On tylyä käytöstä naiselta.

    • Palstaveli kirjoittaa aika vahvalla fontilla mutta vaikka en nyt tuon perusteella kaikkia naisia sieluttomuudesta syytä niin hukan jäi minullekin avoimia kohtia tuosta muutoksen suunnasta.

      Vaikka ennen kaikki oli paremmin niin pisteet siihen suuntaan että otti sieltä ajatuksia joita yritti päivittää. Toki eihän tuo minun makuuni mitenkään onnistunut ollut, mutta eihän sen tarvikkaan.

      Vaikka kovasti oli löytänyt sieluja vanhoista kappaleista niin hiukan ihmetytti se mitä kautta hän sinne sielukkuuteen oli matkalla. Kyllä minusta noissa kappaleissa on sellainen toista arvostava kunnioittava vire. Se että hän on sitä mieltä että asenteet yhden yön suhteisiin liittyy naisen kauneuteen ja muutos pitäisi kohdistaa kauniisiin naisiin on minusta hieman outo. En ainakaan itse näe että yleiset asenteet olisivat tässä asiassa kovinkaan kauneusriippuvaisia. Toki myös se että kutsuu alansa miesvastaavia termillä " joku räppijätkä" ei nyt varsinaisesti, ainakaan omasta mielestäni, varsinaisesti edistä "sieluuntumista." Toki eiväthän kaikki miehetkään käytä kaikkein mairittelevimpia termejä naisista mutta jos puhuu muutoksesta ja suunta on tämä niin pistää mietityttämään.

      Vähän epäilen että jos Pihlaja olisi esittänyt nämä tulevaisuuden ajatuksensa sen ajan muusikoille ei valsseissa laulettaisi ikuisesta rakkaudesta van mentäisiin tyylillä jossa ihannoidaan kulkurien vapautta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      90
      2987
    2. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      210
      1181
    3. Suomalaiset nuoret Eu:n köyhimpiä?

      Suomalaisen nuoren varallisuus keskimäärin 5000e. Eu:ssa keskimäärin 25 000e.
      Maailman menoa
      128
      1179
    4. Mitä ajattelit ensimmäisenä kun

      näit kaivattusi ekaa kertaa?
      Ikävä
      84
      1173
    5. Mikä on sun ja kaivattusi nimen viimeinen kirjain?

      Välillä näin päin...
      Ikävä
      88
      1134
    6. Sofia teki aika pahat oharit

      Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      205
      1050
    7. Mikä on toinen nimesi?

      Tiedätkö naisen?
      Ikävä
      65
      872
    8. Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla

      Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?
      Kuhmo
      25
      765
    9. Mies, toivotko että kaivatullasi

      olisi vähän isommat rinnat? Kuinka paljon isommat olisi kivat?
      Ikävä
      71
      747
    10. Peräännytkö nainen vai mitä sanot

      Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?
      Ikävä
      59
      627
    Aihe