Minkä vuoksi kehitetty? Eihän kukaan raaputa arpojakaan varpaillaan.
Vastaukset 12
- Kretulogiikkaa
Entäpä napa? Sehän kerää vain nöyhtää.
- Selvä_asia
Kretuille napa on erittäin tärkeä, sillä pitäähän ihmisellä olla luojan luoma paikka, johon tuijottaa.
Eihän ulkokorvillakaan tee mitään. Enintään silmälasitelineinä voi käyttää. Paitsi Niki Lauda. Ehhehee.
- t0teaja
Korvien rakenne on sellainen että ihminen erottaa toisen ihmisen äänen todella hyvin. Esimerkiksi koiran tai kissan korva kerää kaiken äänen ihmiskorva on suunniteltu keräämään ääntä taajuudella jolla ihmisen puhe kuuluu. Jos koitat laittaa käden korvan taakse ääntä kreäämään kuulet vaikka tv.n äänen tai minkä tahansa äänen paremmin mutta puheen kuulumiseen se ei vaikuta. Ulkokorvan rakenne on nerokas tietyn aaltoisen äänen kerääjä.
t0teaja kirjoitti:
Korvien rakenne on sellainen että ihminen erottaa toisen ihmisen äänen todella hyvin. Esimerkiksi koiran tai kissan korva kerää kaiken äänen ihmiskorva on suunniteltu keräämään ääntä taajuudella jolla ihmisen puhe kuuluu. Jos koitat laittaa käden korvan taakse ääntä kreäämään kuulet vaikka tv.n äänen tai minkä tahansa äänen paremmin mutta puheen kuulumiseen se ei vaikuta. Ulkokorvan rakenne on nerokas tietyn aaltoisen äänen kerääjä.
Höpönlöpön. Ihminen kuulee puheen aivan hyvin ilman ulkokorvia.
- fuifyii
Voisi kuvitella että kun paljain jaloin juostaan maastossa niin ne suojaa iskuilta.
- parempipito
Sormissa ja varpaissa on kynnet.
Hevosella on vain yksi iso kynsi eli kavio. - apinojaoommekaikki
Ihmisellä kynnet on jäänne menneistä ajoista..miljoonien vuosien takaa..kuten myös esim. häntäluu.
- hyvätkynnet
Voihan kynsillä näperellä kaikenlaista, joten onhan niistä vieläkin hyötyä.
- likaakynsienalle
Mistäs sitä tietää vaikka likaiset kynnenaluset olisi tärkeät vastustuskyvyn kehittymisen kannalta. Ja nyt kun meillä ei enää likaa ole, olemme sairaampia.
- havuaho
Varpaankynsien leikkaaminen on kehittänyt lihasvoimaa, notkeutta, kekseliäisyyttä ja sosiaalisia taitoja kun on tarvittu apua muilta lajitovereilta. Tämä on lisännyt harmoniaa ja yhteenkuuluvuutta lauman keskuudessa.
Varpaankynnen leikkaaminen työllistää nykyisinkin kokonaista ammattikuntaa ja tuo verotuloja valtiolle.
Asia on myös poikinut uusia ammatteja. Se on saanut Veikko Huovisen kirjoittamaan kirjan ”Koirankynnen leikkaaja”, mikä on naurattanut monia. Nauru pidentää ikää. Keskimääräinen elinikä onkin noussut kivikaudelta nykypäiviin niin, että moni harmaantunut lauman jäsen voi vanhemmiten keskittyä pelkästään kynsien viilaamiseen.
Varpaankynnen leikkaamisella on siten huomattava merkitys ihmisen evoluutiossa. - fdsadfsfdsasd
Lakkaa varpaan kynnet pinkeiksi ja raaputa veikkauksen arvat niillä ja voitto on varma.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 123776
- 81706
- 56678
- 46583
Mitä luulet
Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?40577- 60542
Vielä hyvinvointitalosta
Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko71526Luule ja ajattele minusta
mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅44517- 26491
- 53473