Millä nimellä aloitit ja kauanko olet palstaillut?
Minkälainen on ollut palsta urasi?
Kaikysyäsaa--
40<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 40
Vanhimmat
Ätminä aloitin 2010 ja ätminä edelleen 2019
Palstailu on ollut todella mielenkiintoista ja samalla hyvin ristiriitaista. Tätä palstailua voisi kutsua viidakossa rämpimiseksi, ei koskaan tiedä mihin jää jumittamaan ja missä putoaa ansaan. Extreme seikkailua omalta sohvalta käsin. :)
Aloitin palstailun v. 2008 (tällä nimimerkillä) tuolla toisella palstalla. Valitettavasti se hiljeni ja "kutistui kasaan". Siirryin viime vuonna tänne Sinkut-palstalle keskustelemaan.
Olen siis uusvanha palstailija.
Pomppuisa 10/2017. Vain Pönttönä, vain täällä. Diutsin kanssa yhdessä "synnytimme" misspönttöuunin romantiikka-ketjussa.
Hyvää iltaa nakero! : )
Niin syntyi, eikä unohdu :)
Muistan keskustelumme kuin eilisen päivän.
Vaikka kaikki muuttuis sinä et milloinkaan (laulaa)
Hanaa! :D
Iltaapa iltaa.
Kaikkea sitä on ihminen kerennytkin tekemään. 😁👌
Tosin oon mä jokseenkin muuttunut. Oon päivä päivältä ymmärtänyt enempi omista tunteista. Muutenhan tässä ollaan sama hjuippi. 😏👍
Ollaankos sitä siellä ulkosaunan raikkaana? Mäpä käpäsin ulkosaunassa pitkästäaikaa. 😁
Raikkaana? Huomaako tämän raikkauden? :'D
Eeii...ei sinne pääse ku lumikissalla. Jos toukokuussa.
Niin, susta on tullu lisää aikuinen ja monenlaista juonenkäännettä on elämässä ollu...
Juu, ehtiväiset ehtii, joessa vettä vierii ja asioita sattuu :D
Kiukhaalle löylyvä räps.
Joo. Näin on käynyt. Sisäinen aikuinen on heräillyt. Toisaalta se kuuntelee sisäistä lasta ja noita pari ulkoistakin ja kertoo miks mikäkin tuntuu siltä tai tältä. 😊
Kaikkeen tuppaa löytymään syy, kun rauhassa funtsailee. 😊
No sun on kaivettava lumilapio tai sukset ja kaivettava sauna esiin. Veskelekalla vettä, puita ja vasta kainaloon ja tsuptsup shiii! 😬
Mä aloitin ”tähänsekaappina” varmaan 2-3 vuotta sitten, sitten ”dissidenttinä”.
Nyt viimekesänä taisin hypätä puskiin. Laitan nikin vähän jutun mukaan. Enää ei identiteetti ole tärkein, vaan asia. Joskus tulee tuttuja moikkailtua vielä ja kyllähän mut vakkarit pitemmänpäälle tunnistaa yhä, tosin ei kaikki....
Minusta sinä olet ollut tämän palstan henki...
Reaalielämän juttuja ja oikea ihminen, kaikki muu voi olla feikkiä eikä takeita mistään, mutta sinusta on.
Nääää, en oo feikkiä. Mutta kaapista samaa mieltä. 😃
Öitä teille!!!
Öitä sulle, no et oo..., mutta tänään kiukuttaa...
(ei oo sun syy vaan miesten! (ei Diutsinkaan)
Auts, tänään on ränttätänttä päivä? Alkoiko jo aamusta?🙄
Mikä helpottais?
Alkoi alkoi. En tiedä. Tuntuu, että räjähdän. :(
Mikään ei auta...
Tänks vaan.
Pitää vähäsen kutkututtaa tota pönttistä, kun on noin äkä. 😁
Tosin joskus pitää saada ollakin äkä. 😁
No välillä kaikki on hanurista....🤨
Tänään tuntuu olevan palstallakin aika kiukuttelevaa sakkia.... jos se tarttuu? Tiedätkö, että jotkut vaan purkaa pahaa oloaan ja kun itse tulee tänne sellaisella hipheimielellä, voi latistaa, kun muut kiukkuaa vaan. Kaikkia ei saa vedettyä hassutteluun mukaan. Ei wuppiskaan lähde aina mukaan hassutteluun, jos on vakavalla mielellä.... sit se vaan jahtaa asiaa täältä. Vaikka onhan se vekkuli naikkonen kuitenkin. 😁👌
(tuhinaa)
Kiits! Aika paljon sanottu. Arvostan.
Täällä on kuitenkin niin paljon kaikenlaista, että täällä on monta henkeä. Jokainen tuo jotain ja jokainen haluu jotain täällä. 😊 Kaikista parhaiten täältä saa vaikka mitä kivaa, kun ei oikein odotakaan. Tupsista vaan ja sulla on saatuna ystäviä, kivoja kirjoitustuokioita, ehkä uusia ajatuksia, näkökulmia....
Palstahan on sitä mitä sieltä haluat, mutta niin, että se tulee sieltä luonnostaan ja pikkuhiljalleen. 😊
Noin äkä? 🤔
(puhinaa)
Täällä ei useimpien valitusmarmatussyyttelyahistamisviesteihin voi vaikuttaa millään tavalla. Ne on vaan jumineet yhteen kohtaan elämässään ja ihmettelevät päivät pääksytysten samoja asioita. Niin se vaan on.
Kannattaa oppia pääsemään siitä ajatuksesta yli. Jokainen sikuinen ihminen tekee elämänsä itse. Ei niistä jankuttajista kannata välittää.
Ja muista huutelijoistakaan ei kannata ottaa mitään koppia. Sä kyllä tiedät itse mitä olet. 😊👌
No ei ne nuokaan niin, mutta minua loukattiin tänään...
Minä kysyin yhdeltä ihmiseltä, että onko minua ikävä..ja...ja...ja...
(niisk)
Noh, ei siitä sen enempää :(
No voi hitsi....🤔
Tiedätkös, jos sattuu olemaan kaikenlaista äksöniä päivässä, viikossa.... ei kerkeä ehkä muuta kuin touhuta ja nukkuu.... 🤔
Ikäväkin on jännä juttu.... joskus se osaa olla niin hyvä ja lämmin tunne, että entinen ikäväntunne ei olekaan yhtään sellainen.
Muuten.... Maijasen Pavella on hyvä ikäväbiisi. 😊
Liika kiire vie ikävän...ja minä kaipaan kyllä, että sitä toitetaan vaikka ei aina jaksaisikaan. Ei se nyt suuri asia ole viestiin laittaa, että on ikävä...Pöh.
Ei sitten. Keksin illalla muuta mietittävää...:/
Huomenna on vapaa ja olen hiljaa, en ota sinne yhteyttä ollenkaan. Oppiipahan ikävää.
Se on ihana kappale, tykkään kovasti. Sinä se taisit siitä silloinkin (palstalla) pitkän ajan perästä muistuttaa, että Paven biisi on olemassa, taidan mennä kuuntelemaan. : )
No me immeiset tykätään mittailla eri asioita eritavalla. Vaikka välittäminen.... joillekin se tuo ikäväntunteen pintaan, kun vähänkin miettii toista, toinen taas jos välittää niin toisesta, saakin puhtia touhuiluun ja unen silmään paremmin illalla.
Mä oon törmännyt itsekin vastaavaan, mutta kun osaisi aina tuossa tilassa miettiä kokonaisuutta. Miks mä oon tykästynyt tuohon ihmiseen? Eikös se ole mun valinta? Minä itsehän olen siihen rakastunut jne. Kyllä mä tiedän, että se välittää... koska mulle tulee niin hyvä olla sen kanssa.
Paven biisi kuullostaa joka kerta erilaiselle. 😊
Mä haluisin, että se ikävä, mitä mä tunnen, on lohdullista ja kaunista. Se on mun ikioma tunne ja sitä ei muut täysin ymmärrä. Eikä sitä voi verratakkaan muitten ikäviin.
Muista sanoa se hänelle aina jollakin tapaa...
Se on niin tärkeää. Ne pikkuiset asiat...
Äkkiä jos ei sanota, niin tulee olo, että on vaan tiellä ja haitta ja esteenä toisen töille...
Mjaa. Noh unet korjaa tilannetta, huomenna on päivä uus. Kauniita unia sinulle ja niitä oman kullan kuvia.
Tottakai mä kerron kaikenlaista. 😊
Mutta itsekin keskityn huomaamaan itse asioita. Aidoimman palautteen saa epäsuorasti.
Mutta uni auttaa. 😊👌
Eläkä ole äkäinen. Kaikkeen löytyy syy ja oikea selitys. 😊
Hyviä unia kamu. 😴
"Se on niin tärkeää. Ne pikkuiset asiat...
Äkkiä jos ei sanota, niin tulee olo, että on vaan tiellä ja haitta ja esteenä toisen töille..."
Et taida olla tyytyväinen suhteesi laatuun jos epäröit sitä tunnetta mitä mies tuntee sinua kohtaan. Yleensä tärkeää on se mitä toinen tekee, ei se mitä se toinen sanoo. Sanat helisevät ilman pohjaa niin helposti. Yritä muistaa että ne teot, ei puheet.
Yksi nainen sanoi viisaasti kun kysyin rakastaako hän, "Sinun pitää olla sokea jos et sitä näe". Ei ole siis tärkeää kuulla asioita, ne pitää tuntea. Jos et tunne on jokin suhteessa pahasti pielessä ja sitä sinun pitäisi jo analysoida mitä itse haluat. Muuta suhdetta suuntaan mikä tekee sinut tyytyväisemmäksi, samalla näet onko se toinen halukas samaan suuntaan etenemään.
Pönttikselle pitää saada muuta aateltavaa...:)
Nyt joudun karkaamaan kylille..palataan!!!
https://youtu.be/wDh7e77qSHo
Rakkaus on hassua... :D
Juu ja sanoilla on merkitystä kyllä, jos ne teot tukevat niitä sanoja. Muutoin ne sanat on tosiaan yhtä tyhjän kanssa...helinää..ilmaan leijuvaa pölyä. :)
Puhuminen on tärkeää ja erityisen tärkeää silloin, kun jotakin on sydämellä kummalla vaan. Mihellä taikka naisella...miten toinen voi tietää ja kuunnella sinua, jos et hänelle puhu ja pyydä kuulemaan. Puhua kannattaa, eri asia tuottaako se haluttua lopputulosta...mutta juuri tämä selviää myös puhumalla, jos on selvitäkseen..."Muuta suhdetta suuntaan mikä tekee sinut tyytyväisemmäksi, samalla näet onko se toinen halukas samaan suuntaan etenemään."
Ajatuksenlukijaksi harvatsa on..puhuminen on tärkeetä. Ja ei pekkä puhe, vaan kuunteleminen.
Typoja taas! :D Aina kiirehtiessä käy näin.
No kumminkin, Pönttis puhu sille miehelles. Ei ole mitään niin noloa mitä ei kannattasi puhua, jos se sinua hiertää. Toinen ei välttämättä huomaa yhtään mistä kenkä puristaa, joten se pitää kertoa...ääneen. :)
Sitten, kun tieto on siirretty toisellekin, hän ottaa siitä kopin ja alkaa funtsimaan, ehkä toimimaankin...
Joo. Puhe on parasta. Mutta sit itsekin hiukkasenaikaa puhaltelee paperipussiin ja laskee kierroksia, sit menee se asia hyvällätavalla läpi. Kitapurje suorana saarnattu hyväkin huomio luiskahtaa ihon alle ja sit alkaa se ”kypäräpäähänjapoteroonpuolustusasemiinjahyökkäysonparaspuolustusmuutens”-tilanne. 😬
Juu, maltti on valttia..toki. Tokkiinsa.😊
Kun lukee Pönttiksen kirjoituksia tulee mieleeni se miten hän haluaa miehen tekevän sitä ja tätä. Nopeasti kun arvioi niin mitäs se pönttis tekee miehensä eteen? Taitaa se mies olla kohtalaisen tasapainoinen ja pönttis teinimäinen nainen joka tuntee ja kinuaa kun siltä tuntuu. Tiedä vaikka saisi itkupotkuraivareita kuin uhmaikäinen jos mies ei tekisi sitä ja tätä...tai tuntusi ettei tekisi.
On se vain outoa jos nainen hyppii jos tuntee ja epäröi ilman mitään faktatietoa asiantilasta.
Komppaan. Olen saanut vähän sellaisen kuvan että miehen pitää olla joku viihdekeskus, aina valmiina sanomaan sitä ja tekemään tätä. Muuten alkaa kiukuttelu.
"No ei ne nuokaan niin, mutta minua loukattiin tänään...
Minä kysyin yhdeltä ihmiseltä, että onko minua ikävä..ja...ja...ja...
(niisk)
Noh, ei siitä sen enempää :("
Noh noh taas. Ei se mies välttämättä loukata halunnut, se ei vaan ehkä tajua miten tärkeitä tuommoiset jutut on sinulle. Jos sinä kysyit vaikka ykskaks" että onko ollut ikävä saattaa mies ihan huomaamaattaan vastata niin kuin vastaisi jollekin kaverilleen, jolle ei siis ikinä myönnetä minkäänlaista ikävöimistä. Esim. itse saattaisin jollekin kaverilleni sanoa "joko tuli ikävä? jos se soittaa vaikka on soittanut muutama tunti sitten edellisen kerran. No se kaveri voisi sanoa "ei sinua kukaan ikävöi, äitisikään ei sinua rakasta", se on ihan normaalia miesten välistä kanssakäymistä ja voi mahdollisesti myös naiselle lipsahtaa jotain samantyyppistä. Että siinä mielessä ei välttämättä tajunnut loukanneensa.
Sitten taas jos tyyppi muutenkin kohtelee ylimalkaisesti, jännämiesmäisen välinpitämättömästi ja sitä vain jatkuu ja jatkuu siitä kannattanee kyllä vetää sitten johtopäätökset, hyljätä laiva ja jatkaa eteenpäin. Jos noin on niin voit sitten lohduttautua sillä ettet ole ensimmäinen etkä taatusti viimeinenkään nainen joka haksahti huonoon mieheen, te naiset vaan olette semmoisia.
Mä pidän musiikista. Se on jo varmaan täällä huomattu, Joitakin vuosia sitten päädyin sitten sen johdattelemana tänne johonkin musaketjuun ja huomasin kuin paska musamaku jengillä oli. On vieläkin. Sit ajattelin vaan, et jos pukkais vaikka muutaman helmen sioille ja loppu on historiaa... :D
https://www.youtube.com/watch?v=lZMGksjRRxs
Tällä samalla nikillä aloitin Miehen Logiikassa aikoinaan. Ennen rekkautumista seurailin ja kirjoitin puskista ehkä vuoden verran ja sitten mustanikillä Yksinkertainen blondi. itsellä ei silloin ollut juuri muuta somea käytössä ja ajattelin, että tämä on sopivan anonyymi paikka. Ajattelin, että pidän itseni mahdollisimman anonyyminä, enkä kerro juuri mitään faktoja itsestäni tai perheestäni, taustastani, edes iästäni vaan kirjoitan vain mielipiteitä. Nooh, se alkoi lipsua aika nopeasti. Myöhemmin huomasin, että anonyymina "blondina" on jopa helpompi olla rehellinen kuin vaikka facebookissa, jossa aktivoiduin vuosia myöhemmin. Tai sanotaan, että suodin on huomattavasti väljempi, jos sitä aina edes onkaan.
Joskus ajattelin myös, että olisi hauska kirjoittaa fiktiivisesti, kuten vaikkapa nykyinen teknodonna, mutta eipä sitä tullut juuri edes kokeiltua. Fiktiivistä on paljon järkevämpi ja mukavampi kirjoittaa ihan muilla foorumeilla. Ja jossain muualla taas tiukkaa asiaa. Nämä suomi24:n keskustelupalstat ovat kepeää viihdettä itselle ja on mukava, ettei tarvitse yrittää mitään, kirjoittaa hyvin tai älykkäästi, kunhan lörpöttelee:)
Olen lukenut monia keskusteluryhmiä jo viime vuosituhannella, mutta kirjoitellut vain parille. Tämä sivuaa jonkinlaista ihmisen pimeää tai salattua puolta ja asioita, joita ei kovin avoimesti kerrota puolitutuille.
Tällä samalla olen kirjoitellut, muistaakseni 2015 lähtien. Sitä ennen hetken olin vain lueskellut ja ihmetellyt.