lumityöt kaupungin

nyt kun tuota lunta satanut enempi kuin tarpeeksi niin ihmetellyt oon et missä ne kaupungin omat aurakalustot on? eikös kaupungin omistuksessa ole uuden karheet traktorikaivurit kaikilla mahdollisilla mausteissa ja suht uusi scania tienhoitoauto myös? ja kyllä se vielä vammas merkkinen tiehöyläkin on kaupungin eli meidän veronmaksajien omistuksessa.
mutta ei niitä töissä kyl näy nyt kun töitä olis mitä tehdä,,,,perin ihmeellistä pitää noin kallista ja hienoa kalustoa jos niillä ei tehdä töitä.
2584
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 25

Vanhimmat

ne on tallissa ,niillä ajellaan vaan arkisin klo 07.00-15.00

Äänestä
  • Ei pidä paikkaansa et 7-15 ajetaan. Katoppa tarkemmin mm. ST-1 pihalle ja kuskien omille pihoille..

    Äänestä

kun kerran täälä asutaan niin on vaan pärjättävä tämän talvenkans eiköhän se kohta helpota.

Äänestä

Kaupunkihan onkin parhaillaan ulkoistamassa konekeskusta.

Äänestä
  • no lopultakin.

    Äänestä

kalusto ja toiminnot trendikkäästi ulkoistetaan!
sitten koittaa valinnanvapaus, jokainen saa valita kolaako vai kahlaako kinoksessa!!

Äänestä

Jätän kiinteistöveron maksamasta. Tiet kuin venäjällä pystyy ainoastaan keskitietä ajamaan. Pyörätiet on suksia varten tai hevosia.

Äänestä
  • No. Eikö se urakoitsijan työ kelpaa 😁

    Äänestä

kyl ne nyt arkena pyörii tuol niin tärkeinä ,on vilkkuvaloo joka puolel ja lumilinko persveivarin päässä ja sil kikkaillaan tosi tärkeenä..se hyvä lähtee rääppiin kun urakoitsijat tehneet suurimman työn.

Äänestä
  • ja miten tämä liittyy kemijärven lumityö keskusteluun?

    Äänestä

Virkatyöaika ei sovi urakointiin, varsinkaan talvitöiden suorittamiseen.

Äänestä
  • Joten konekeskus on turha jäännös kunnissa. Koneet myyntiin ja homma yksityistetään. Yrityksiä riittää. Kilapailutus ja hommat käyntiin.

    Äänestä

Märkää nuoskalunta on tullut perjantaista 15. päivä lähtien tullut noin 25 cm, ja sataa edelleen. Kaupungin uudehko kuorma-auto ja työkone kalusto seisoo jälleen käyttämättömänä lämpimässä tallissa. Eihän tässä ole enää mitään järjellistä selitystä tällaiselle resurssien vajaakäytölle. Kyllä kaupungin johdon pitää nyt tosissaan puuttua tilanteeseen ja alkaa töiden ulkoistaminen niille tahoille, jotka tekevät töitä myös virka-ajan ulkopuolella. Katsokaa mallia vaikkapa Rovaniemeltä.

Äänestä
  • Konekeskus ois aikoja sitten pitäny lopettaa ja ulkoistaa työt. Urakoitsijoita löytyy jo omasta kylästä. Kilpailutus ja hommat pyörii...Kaupunkin konekalusto ja autot myntiin. Eiks kaupumki oo jo tarpeeksi sipissä. Sais vähän näistä kalustoistakii.

    Äänestä

  • päättäjät.hoi kirjoitti:

    Konekeskus ois aikoja sitten pitäny lopettaa ja ulkoistaa työt. Urakoitsijoita löytyy jo omasta kylästä. Kilpailutus ja hommat pyörii...Kaupunkin konekalusto ja autot myntiin. Eiks kaupumki oo jo tarpeeksi sipissä. Sais vähän näistä kalustoistakii.

    Yksityistetään vaan silloin pääsemmekin haukkumaan urakoitsijaa. Ei ole itsestäänselvyys paraneeko lumitöiden taso. Riippuu tilaajasta minkälaisen hoitotason vaatii se tietenkin näkyy hinnassa.
    Hommahan toimii niin. Kaupunki voidaan jakaa useampaan alueeseen josta urakoitsija tekee tarjouksen millä hinnalla hän hoitaa tämän aluen vaikka seuraavat kolme vuotta. Tulipa lunta paljon tai vähän hinta on sama. Kaupungeissa on katujen varsilla kyltit ja puhelinnumerot kuka kyseistä aluetta hoitaa.

    Äänestä

  • urakalla kirjoitti:

    Yksityistetään vaan silloin pääsemmekin haukkumaan urakoitsijaa. Ei ole itsestäänselvyys paraneeko lumitöiden taso. Riippuu tilaajasta minkälaisen hoitotason vaatii se tietenkin näkyy hinnassa.
    Hommahan toimii niin. Kaupunki voidaan jakaa useampaan alueeseen josta urakoitsija tekee tarjouksen millä hinnalla hän hoitaa tämän aluen vaikka seuraavat kolme vuotta. Tulipa lunta paljon tai vähän hinta on sama. Kaupungeissa on katujen varsilla kyltit ja puhelinnumerot kuka kyseistä aluetta hoitaa.

    Kyllä täytyy urakoitsialla olla jokuntaso työlle jota valvotaan,kuski valitti,että piru kun on semmonen
    kalusto ,että pitää pehertää vanhoilla soraautoilla ahtaissa paikoissa.
    Ihmiset valittaa,että liittymät pihoille tallataan paksuille polanteille.
    Lumityö koneet nykyaikaistaa myös urakoitsiat.

    Äänestä

Rovaniemeä auraa ja hoitaa oululainen alltime

Äänestä

Kunnnan kalusto myyntiin samalla tavalla kun rovaniemen kalustokin kiertonet.fi huutokaupasssa

Äänestä

Kemijärvi on ainoa kunta Lapissa jolla on vielä omaa kalustoa, muut ovat ulkoistaneet joko urakoitsijoille tai konsernin liikelaitokselle. Ihme, että tällainen vielä hyväksytään.

Äänestä

Lumi on IHANAA <3 Talvi jatkuu, kolaus antaa meille kuntoilua myös. Kemijärvellä on KAHDEKSAN vuoden aikaa ja yksi niistä on nyt. Ei mitään NEGA suoltamis juttuja kiitos, vaan hyvää mieltä!

Me ei kaivata kielteisyyttä, vaan ainoastaan me halutaan POSITIIVISUUTTA ENERGIAA. Luonto kiitää luonnonystävää ja puhdas lumi on IHANAA <3 Valkohanget hohtaa, tule Kemijärvelle.

Täällä on hyvät palvelut, mm. uimahalli, liikuntahalli, jäähalli ja muuta urheilua.

Äänestä
  • Ja kaupunkin talous kuralla. Onnen tunteella sitä pötkitään ....

    Äänestä

  • Biotehdas tulee ja tuo työpaikkoja, mutta ei saa unohtaa luontomatkailua ja Suomun toiminta-keskusta. Miksi nämä on vastakkan? Facebook/ Kemijärvi keskustelussa sanotaan, joko luonto tai tehdas, ei molempia. Miksi? Miksei Suomulle tulisi hyvän aloitteen esittämään asiaa, vaikka Kemijärvellä olisi myös luonnonmukainen biotehdas. Miksi vastakkain? Miksi riitelyä?

    Tehdas on hyvä hanke, todella "onnen tehdas" ja me kaikki halutaan tehdas, mutta me halutaan myös Suomun keskus ja hyvä aloite pitää valtuuston viedä päätökseen. Synergiaa! OTETAAN MOLEMMAT JA LOPETETAAN RIITELY JA P:n jauhanta! Lopettakaa se!

    Äänestä

Olen onnentunteen lyömä, kun omasta kodistani kaupungin kustannuksella haetaan lumet autotallille asti. Aina ei olla just oikeassa ajassa, mutta aina olen tielle päässyt.

Äidilleni ajetaan tie kotiportille asti eikä maksa mitään.

Olen niin tyytyväinen ja kiitollinen asiakas ja asukas. Pystyisin kyllä maksamaankin, mutta pitäähän täällä syrjässä saada vastinetta verorahoille.

Kiitos, Kemijärven kaupunki ja aurausurakakoitsija MK!

Äänestä
  • Jos olisit eteläsuomen kaupungeissa jokaisesta liikkeestä pitäisi maksaa. Kaupunki perii maksun liittymän avauksesta silloin kun siihen tiehöylällä pukataan polanne. Hyväkuntoisemmat tietenkin polanteen ottaa pois isommat paakut kangella pienentämällä ja kolalla loput.
    Huonompikuntoisilla on mahdollisuus ostaa palvelu.

    Ehkä teillä kaupunki on juuri siksi rahaton kun kaupunki tarjoaa palveluita jotka kuuluisi liittymän käyttäjille. Se onkin kumma yhtälö kun veroja ei saisi olla kuitenkin yhteiskuntaa huudetaan apuun pieneeenkin tarpeeseen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kysynnytvaan kirjoitti:

nyt kun tuota lunta satanut enempi kuin tarpeeksi niin ihmetellyt oon et missä ne kaupungin omat aurakalustot on? eikös kaupungin omistuksessa ole uuden karheet traktorikaivurit kaikilla mahdollisilla mausteissa ja suht uusi scania tienhoitoauto myös? ja kyllä se vielä vammas merkkinen tiehöyläkin on kaupungin eli meidän veronmaksajien omistuksessa.
mutta ei niitä töissä kyl näy nyt kun töitä olis mitä tehdä,,,,perin ihmeellistä pitää noin kallista ja hienoa kalustoa jos niillä ei tehdä töitä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu