Happoa joutui viemäriin

APUA_

Aiheuttaako esteri, jossa oli vähäsen etikka- sekä rikkihappoa vahinkoa viemäriin? Esteriä päätyi vahingossa viemäriin, kuitenkin sitä oli pieni määrä ja sitä oli liuotettu vedellä. Tarvitsen äkillisen vastauksen!

2

319

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • etyyliastetaatti

      Riippuu esteristä, sen määrästä ja viemärin rakenteesta. Mikä esteri on kyseessä? Pieni määrä rikkihappoa heti runsaalla vedellä huuhdottuna ei pitäisi olla ongelma. Metallisen viemäriputken mutkaan sellaisenaan jäävänä se voi aiheuttaa korroosiota. Jos on pakko sellaista viemäriin kaataa niin mieluummin neutraloi sen ensin natriumkarbonaatilla kunnes kuohuminen loppuu eli lopputulos on emäksinen.

      • WCPuhdistusAineet

        Toisaalta monet WC puhdistusaineet ovat happamia eikä niissä varoituksia ole liityen siihen että putkistoja vahingoittaisivat. Riippuu tietysti hapostakin, rikkihappoa ei missään putsausaineessa liene..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      79
      1100
    2. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

      Jos joskus kohtaatte?
      Ikävä
      104
      1075
    3. haluaisin paljastaa

      Kuka tämä :/ on
      Ikävä
      67
      512
    4. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      47
      483
    5. Taiteiden yö

      Kuhmon taiteiden yössä tapahtui. Tsat satss saaatts... Ja Sammon takoja... Tsat satss saaatts...
      Kuhmo
      8
      446
    6. Nainen, onko se nalle hehkuttelija poistunut keskuudestamme?

      Ei ole näkynyt, joten onkohan. R.I.P :/
      Ikävä
      112
      441
    7. Hyvää yötä kaipaamalleni

      Vanhwmmalle naiselle, olet rakas❤️❤️
      Ikävä
      13
      440
    8. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      42
      422
    9. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      15
      396
    10. Kysymys palstalaisille: kuinka moni nainen sietää miehen "pakkomielteistä" sekaantumista elämäänsä?

      Siedättekö tai sietääkö teidän naisenne miehen "pakkomielteistä" sekaantumista naisen harrastuksiin, ulkonäköön, työhön
      Sinkut
      83
      391
    Aihe