Hoitajapula on noussut eräänlaiseksi polttopuheenaiheeksi viime aikoina.
Sen syiksi on milloin valiteltu taloudellisia resursseja, milloin yksityisten palveluntuottajien väärinkäytöksiä, ei-vetovoimaista hoiva- ja hoitoalaa, liiallista ja hallitsematonta vanhusväestön kasvua, kansanterveydellisiä ongelmia, keskitetyn palveluntuoton puutetta jne.
Ratkaisuiksi on ehdoteltu muunmuassa maahanmuuton ripeää alasajoa, halpatyövoiman hankkimista köyhemmistä maista, omaisten vastuunkantoa, työntekijöiden sitoutumista, paremman kunnallispolitiikan suunnittelua jne.
Menemättä poliittisiin spekulointeihin, kukaan ei ole keksinyt vielä ehdottaa, että annetaan tulosvastuullinen homma ätmijärjestölle.
Nythän meillä on sosiaali- ja terveysaloilla työntekijäjärjestöjä, jotka pyrkivät ajamaan työntekijöiden työssäoloehtoja ja edunsaantia. Homma ei jostain syystä ole aivan ole täyttänyt tarkoitustaan, koska hoitajat ovat häviämässä hevon himskattiin.
Jospa perustetaan ätmisuuntautunut järjestö, joka ajaa työntekijöidensä sosialisoitumista. Se lupaa poistaa yksinäisyyden, masentuneisuuden, työttömyyden; turvaa toimeentulon, huolehtii syrjäytymisen ehkäisystä, vapauttaa käyttämättömän energian hyötykäyttöön, säästää valtiollisia ja kunnallisia resursseja jne.
Mikä parasta, yksinäiset ikäihmisetkin saavat seuraa, hyvän hoidon, kotimaahan ja paikkakuntaan sitoutuneen kilttin, kunnollisen ja huolehtivaisen työntekijän.
Ja kun kristallipalloa katselee pitkälti eteenpäin, niin mitä kaikkea muita hyötynäkökulmia asialla voisikaan olla.
Kaksi tai useampikin kärpänen yhdellä ...
5
51
Vastaukset
- Ätmelsson
Olen monesti sanonut, että kuormasta syöminen on helppoa. Eli menkää sosiaali alalle töihin. Sieltä saa helposti naisen. Itsekkin 2x3kk aikanaan tehnyt ja molemmista paikoista sai naisen. Näin naisettomaan aikaan miettinyt paluuta siksi aikaa kunnes naisen saa
- uus.trollikka
Kirjoituksena ihan hyvä, ei kuitenkaan käytännössä ihan noin helppo. Ihan oikeesti kaikista ei todellakaan ole hoitoalalle, valitan. Ne soveltuvuuskokeet pitää aivan oikeesti palauttaa, eikä sekään mitään vielä takaa varmuudella. Oikeesti jokaisen joka alalle aikoo, pitäisi pohtia onko hänellä itsellään oikeesti empatiakykyä toista ihmistä kohtaan.
Kaikkea potilaan sanomaa ei tarvitse aina ymmärtää... mutt pitää osata olla myös hiljaa oikeassa kohdassa. (sillä sekin on empatiakykyä; potilaalla/asukkaalla on oikeus omiin mielipiteisiinsä... kuten minullakin ja ainakin täysin ajattelukykyisellä ihmisellä)
Ainoastaan potilaan tahdon vastainen hoito on mahdollista; kun hänet on mielenterveyslain mukaisesti otettu tarkkailuun tai määrätty hoitoon tahdostaan riippumata. Tällöinkin vain silloin kun sitä vaatii välttämättä joko hänen sairautensa hoito, hänen oma turvallisuutensa tai toisen henkilön turvallisuus... ja tämä on Suomen laissa määrätty!
Yksityiselle puolelle huomauttaisin ett parhaat hoitajat saa vain parempaa palkkaa maksamalla, joka puolestaan vähentää firman saamaa voittomarkinaalia.
Uskokaa pois; se kannattaa kuitenkin, koska hoitoon tulijoita kyllä riittää kun sana leviää hoitopaikan tasokkuudesta. Fakta. Minusta on kiva kun suoraa sanoivat resussi pulan olevan poikani kohdalla kun kun tuen tarpeen selvittely diagnoosi yms.
Mutta en silti saanut virallista todistusta muttta minulle kun sen verta paljon ihmisiä kuulemassa myös lastesuojelun edustaja toivon todella tällä yhteistyöllä tulee jatkossa olevan parempi yhteistyö ja saadaan tukea esim koululle.- eijaksalukea
Olipas pitkä provo.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse5228840Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1566103Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos3595145Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli664729Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s984341Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1664043SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha1843922- 911848
- 1031384
- 47949
