Pihallani itäsavossa on n. 1,5 x1,5 m kokoinen alue kalliossa, joka on sula esim juuri nytkin kun ilman lämpötila on miinuksen puolella ja heti vieressä on lunta ja jäätä. Kallion pinta on jopa kuiva vedestäkin. Ihmettelen. Tulee ensimmäisenä mieleen maalämmön hyödyntäminen. Kuvia löytyy asiantuntijalle.
Lämmin kallio
9
364
Vastaukset
- LämpöYdinVoimaa
Kyse on ikivanhasta lämpöydinvoimalaitoksesta. Lainaa jostakin geiger-mittari.
- Anonyymi
Se on todennäköisesti muinaisten karelidien/svekofennidien jälkeen syntynyt poimujuonnekieppi, jossa orsivesi käväisee normaalia syvemmällä, lämpiämässä. Kalliokuori on muistaakseni 65km paksu, maailman paksuimpia siis, joten ihan magmassa asti orsivesi ei käväise, mutta eipä tuosta tarvi mennä kuin kilometri pari alaspäin, niin on jo aika lämmintä. Poimujuonnekieppi voi helposti käväistä lähempänä kilometrin syvyydessä, jolloin vesi on aika lämmintä, ja juonne ulottuu sattumoisin tuossa kohtaa hyvin lähelle pintaa, eikä pääse pursuamaan ulos, koska kallio on kiinteää.
Ilmiö tunnetaan esim Islannissa nimeltä "geysir". Tosin siellä lämpötilat on suurempia, koska magma lähellä.
Mutta jos kiinnostaa kokeilla, niin poraappa reikää siihen sulaan kohtaan. Veikkaan ettei syvääkään reikää tarvi tehdä, niin lämpimähkö vesi sieltä pursuaa. Se sen kohdan lämmittää ja sulattaa, ei se oikein muukaan voi olla. Näitä paikkoja on siellä täällä, varsinkin itäsuomessa ja kainuussa, ei mikään poikkeuksellinen asia, mutta ei ne paikat kovin usein kohdille satu, ellei tiedä.- Anonyymi
Miksi pitää trollata?
Orsivesi on pohjavesikerroksen päällä olevan vettä läpäisemättömän kerroksen päälle kertynyn ylempi pohjavesikerros. Määritelmänomaisesti se ei kulkeudu syvemmälle maaperään.
Google osasi kertoa että sanaa poimujuonne ei löytynyt muualta kuin omasta viestistäsi.
Suomessa ei ole missään kohdassa kuumia lähteitä kun meidän kohdallamme Maapallon ylin kivikerros on siihen liian paksu eikä maaperään synny luonnostaan kilometrien syvyisiä reikiä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miksi pitää trollata?
Orsivesi on pohjavesikerroksen päällä olevan vettä läpäisemättömän kerroksen päälle kertynyn ylempi pohjavesikerros. Määritelmänomaisesti se ei kulkeudu syvemmälle maaperään.
Google osasi kertoa että sanaa poimujuonne ei löytynyt muualta kuin omasta viestistäsi.
Suomessa ei ole missään kohdassa kuumia lähteitä kun meidän kohdallamme Maapallon ylin kivikerros on siihen liian paksu eikä maaperään synny luonnostaan kilometrien syvyisiä reikiä.Miksi pitää valvoa noin myähään? Mees nukkumaan ajoissa.
- Anonyymi
Kiinostaa sikäli jos saisi taloon tuosta lämpöä, mitenkähän syvä porauksen vaatisi..?..
Euros- Anonyymi
Normaalin maalämmön porauksen vaatii eli energian tuotto on vuodessa noin 100kWh per kallioon porattu lämpökaivon metri (tietenkin vasta reilusti pintaa syvemmältä). Lämmittämiseen tarvitset yli sadan metrin syvyisen lämpökaivon josta kompressoreineen ja asennuksineen kustannuksia yli 15000 euroa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Normaalin maalämmön porauksen vaatii eli energian tuotto on vuodessa noin 100kWh per kallioon porattu lämpökaivon metri (tietenkin vasta reilusti pintaa syvemmältä). Lämmittämiseen tarvitset yli sadan metrin syvyisen lämpökaivon josta kompressoreineen ja asennuksineen kustannuksia yli 15000 euroa.
Maksaa siis tässä maassa itsensä takaisin jo parissa vuodessa! Joten ehdottomasti kannattaa porauttaa maalämpö käyttöön, siihen vielä kylkeen parit aurinkopaneelit/tuuliturbiinit niin jatkossa voivat fortumilla keskenään imeä siirtomaksujaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Maksaa siis tässä maassa itsensä takaisin jo parissa vuodessa! Joten ehdottomasti kannattaa porauttaa maalämpö käyttöön, siihen vielä kylkeen parit aurinkopaneelit/tuuliturbiinit niin jatkossa voivat fortumilla keskenään imeä siirtomaksujaan.
Höpötät.
Jos 100 metrin kaivo tuottaisi 100X100kWh = 10000kWh niin lämmön hinnalla 10 senttiä per kWh siitä tulisi 1000 euron arvosta energiaa vuodessa. Miten ihmeessä tuhannen euron vuosituotolla muka maksettaisiin takaisin 15 tuhannen euron sijoitus parissa vuodessa?? Nollakorollakin takaisinmaksuun menisi 15 vuotta. Jos vertailussa olisi suora sähkölämmitys niin silloinkin puhuttaisiin luokkaa 8 vuoden takaisinmaksuajasta. Jos siis järjestelmää ei tarvitsisi huoltaa lainkaan.
Tuoreen kivipinnan hapettuminen tuottaa hyvin vähän energiaa kun siinä reagoi niin pieni määrä ainetta edes vuoden kuluessa. Ja kun kyseessä on vanha kalliopinta niin kaikki hapettumiselle altis on jo hapettunut tuhat vuotta sitten eli lämpöä ei siitä synny.
- Anonyymi
Onko kivi siinä kohdassa ruosteen ruskeaa, ikään kuin ruosteen värjäämää? Rautasulfidien hapettuminen tuottaa lämpöä ja tuollaista ruskeaa väriä. Sama ilmiö siis, jota Talvivaarassa yritetään kiihdyttää, jotta mineraalit saadaan liukenemaan.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."682342Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.2442304- 1201528
Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis301346Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj581340- 1331299
En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711220Auta mua mies
Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.81998Olet kiva ihminen
En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli73989Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki102989