Nyt oli sosiaalisessa mediassa kirjoitus joka osui ja upposti. Kannattaa lukea. Tässäpä se:
Uuninpankkopoika Saku Timonen (APU /4.4.2019):
Ihan miten haluatte
-Minä ainakin äänestän persuja, jotta saadaan maahanmuuttajilta tuet pois ja turvapaikkaturistit ulos.
-Minä ainakin äänestän kokoomusta/keskustaa, jotta saadaan valtion velanotto kuriin, talous tasapainoon ja työllisyyskasvu jatkumaan.
-Minä en ikinä äänestä ainakaan demareita, koska ne ovat ryöstöverottajia.
Tällaisia kommenteja saan blogiini jatkuvasti. Miksi ihmeessä te kerrotte minulle äänestysaikeistanne? Mitä minä sillä tiedolla teen? Mitä sillä kukaan muukaan tekee? Luuletteko kenties minun muodostavan oman mielipiteeni teidän käsitystenne mukaan?
Jos luulette, niin olette väärässä. Minäpä kerron teille yllättävän asian: minulle on ihan yhdentekevää, miten te äänestätte. Se on teidän oma asianne. Kerron kuitenkin oman perustellun mielipiteeni noihin alun kommentteihin.
Olette väärässä, jos luulette rajojen sulkeutuvan yhdellä päätöksellä tuosta vain. Se ei onnistu, sillä Suomea sitovat monet kansainväliset sopimukset vaikkapa turvapaikanhakijoiden ottamisesta. Olette väärässä, jos luulette maahanmuttajien saamien tukien leikkaamisen tai poistamisen onnistuvan. Perustuslain mukaan ihmiset ovat yhdenvertaisia lain edessä, joten yhden väestöryhmän eriarvoinen kohtelu ei onnistu ilman perustuslain muuttamista. Sen sai huomata jo tämän vaalikauden alussa ministeri Hanna Mäntylä, joka sitä turhaan yritti. Ihan turhaan sitä yritetään jatkossakin.
Ainoa keino on leikata kaikkien tukia, ja sehän onnistuu ihan perustuslain puitteissa yhdenvertaisesti.
Valtion velanottoa on laitettu kuriin neljä viimeistä vuotta, ja velkaa otetaan yhä koko ajan. Sitä olisi otettu vielä enemmän, mutta taloutta paikattiin myymällä valtion omistamia osakkeita. Näin tuottava omaisuus väheni ja talous näytti kohenevan tilapäisesti. Tähän sopii se vanha vertaus housuun kusemisesta pakkasel-la.
Jos luulette hallituksen luoneen työpaikkoja, niin miettikääpä, miten julkisen sektorin pienipalkkaisten ihmisten lomarahojen leikkaus lisäsi Suomen vientiä ja kotimaista kysyntää. Miettikää samalla, miten hallitus loi työpaikkoja aktiivimallin kaltaisella täsmätoimella, jossa yksi tunti työtä viikossa tilastoidaan työpaikaksi.
Ryöstöverotuksesta puhuvat valittavat yllättävän usein samaan hengenvetoon myös julkisen sektorin huo-noudesta. Ei pääse sairas lääkäriin, ei hoideta vanhuksia, kouluopetus ja erityisesti ammattiopetus on kelvotonta. Miettikääpä, mikä on verojen keventämisen ja julkisen sektorin toiminnan puutteiden välinen syy-yhteys. Miten toimintojen yksityistäminen parantaisi asiaa, kun maksajana olisi kuitenkin julkinen sektori? Miten kävi yksityistetyssä vanhustenhoidossa?
Otetaan lopuksi ilmastonmuutos, joka joidenkin mielestä voidaan unohtaa ja vielä useampien mielestä siitä voi olla huolestunut, mutta mitään ei tarvitse tehdä. Älkää ainakaan siitä tulko minulle puhumaan. Minä olen jo 61-vuotias, eikä minulla ole lapsia. Hyvässä lykyssä elän ehkä parikymmentä vuotta, ja sen jälkeen minulle on ihan sama millaisessa maailmassa te elätte tai ette elä.
Miksi minä sitten kuitenkin kirjoitan näistä asioista? En siksi, että olisin missään näistä omalla asiallani. En siksi, että olisin hyvä ihminen, koska en todellakaan ole. Kirjoitan ihan vain siksi, että me kaikki joudumme sietämään toisiamme tässä yhteiskunnassa, ja on järjetöntä lietsoa vihaa ja vastakkainasettelua. Yksikään puolue ei saa diktaattorin valtuuksia, ja se on meidän onnemme.
Meistä äänestäjistä riippuu, millaisia näkemyksiä hallitusohjelmaan sovitellaan. Voidaan mennä kovempaan ja eriarvoisempaan suuntaan, tai sitten voidaan pitää kaikki mukana. Ihan miten haluatte.
Minäpä äänestän... Ihan miten haluatte
2
122
Vastaukset
- MelkoinenOnMies
Kun edellä olevan olette lukeneet niin ymmärrätte miten siellä hänen kotikentällään pelkän nimenkin mainitseminen saa osan ihmisistä niin silmittömän raivon valtaan, että suuri osa solvauksista pitää keksiä itse kun riittävän törkeitä ei ole valmiina varastossa.
- että.näin
Kirjoottaja on pikkudemari tahi vassu ? Tällaaset kirjoottajat luulevat et valtion kassaan kertyvät rahat tulee ihan kuin ittestään . Ja niitä voi jaella sit vähän joka paikkaan kun nostetaan veroja vaan joka kantilta. Tällaaset kaverit eivät koskaan kerro minkä ansiosta ne sinne valtion kirstuun ne jakovarat kerttyvät
Oliskohan menestyvillä yrityksillä mitään tekemistä rahojen keruussa ? Eiks vaan menestyvät yritykset pysty työllistämään ja verorahoja kerryttämään ?
Jos nää vasenlaitaiset pääsevöt vallankahvaan niin he rankalla verotuksella saavat aikaan laman ja sen seuraukset kaikki tiedämme.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!
🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen874967Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan
Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht1744346Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!
Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu1654255Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut
😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik893455Mercedes-Benzille riitti Suomen äärioikeistohallitus
Tästä jo pari vuotta sitten varoiteltiin, että kaikki ulkomaalaiset investoijat poistuvat fasistipersujen myötä tukemast163184Sebu Tynkkynen vaatii Ulkopoliittisen instituutin rahoituksen leikkaamista
kun UPI:n tutkija kritisoi Tynkkystä, Mikä Trump tuo Tynkkynen oikein luulee olevansa? https://www.iltalehti.fi/politi142922Keskisarja kiihotti persuja kansanryhmää vastaan
Rikoksen vakavuutta lisää se, että Keskisarja toimii eduskuntapuolueen puheenjohtajana, jonka puheilla on enemmän painoa312897Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana
Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä22776Aamun Riikka: sakset tiputtavat 31 000 lasta köyhyysrajan alle
✂️ STM:n tuoreen arvion mukaan Riikan leikkaukset pudottavat peräti 31 000 lasta köyhyysrajan alle, kun aikaisempi THL542648Nuoret pois politiikasta!
Näillä 30-kymppisillä ei ole juuri mitään elämänkokemusta. Ja tällaiset raakileet saavat huseerata ja pilata Suomen!291844