Ennenaikaan, kun viihde oli vähissä, kylähullun toilauksia naurettiin ja kerrottiin. Hovit jopa elättivät hovinarria, joka oli alalla valio.
Perinne jatkuu toisessa muodossa nettiaikana. Pari vastaavanlaisia keskustelijaa hakeutuu tiedepalstalle kertomaan sukkeluuksiaan, ja muut vastustavat tai nauravat. Tuntuu kuin kansa olisi edelleen kertynyt näiden vekkuleiden ympärille.
Kyllästyneet muistuttavat jatkuvasti, ettei kannata vastata. Ei ne mitään opi. Luultavasti yksikään vastaajista ei luule, että oppisivat, mutta silti vastaavat. Itsekin olen monesti vastannut. Miksi?
Olen rationalisoinut, että vastaaminen kylähulluille antaa oivan tilaisuuden kertoa järkeville palstalaisille, miten asia on. Mutta onko tässä kaikki? Mitkä mahdollisesti tiedottomat motiivit panevat vastaamaan? Entä miksi vekkuli tietäen tuloksen tulee palstalle naurettavaksi?
Pistäpä kertoen arvelusi?
Kylähullut ja hovinarrit
5
138
Vastaukset
- heisielu
-yhteys muihin ihmisiin viestittelyllä. käsitteet- käsi - kätellä.
- omanarvontunnon nosto "hyvillä" ideoilla. olenhan tärkeä, koska mulla on näin syvällisiä ajatuksia.
sitä paitsi se on raskasta tunnustaa olevansa väärässä ja uuden oppiminen olisi taasen liian työlästä.
ps. itsestäni taisin kertoa :-) - pro-krastinaattori
Moni vastailee siksi, että tuolloin ei ole muutakaan fiksumpaa tekemistä eli kyseessä on ajanviete. Oa vastailee siksi, että tarpeellista mutta työlääksi tai ikäväksi koettua tekemistä olisi paljonkin mutta vastailemalla voi kyseisen homman toistaiseksi välttää ja kuitenkin tuntea mukamas tehneensä jotakin hyödyllistä. Prokrastinaatiota eli vitkuttelua siis.
Itselläni palstoilla vastailu on aika selkeästi prokrastinaatiota. - pellehermannit
Se on kuule ihan vain hauskaa ja siis viihdettä vastailla näille "kylähulluille".
Ja sitä paitsi voi tuntea kuuluvansa fiksuun enemmistöön! Ei sekään ole huono asia. - arvelenpa.vain
Älkää morkatko Olli S:ää. Kyllä kylähullulle voi ja saa olla kohtelias ja tituleerata häntä kylähulluksi. Tai jumalpaskanjankuttajaksi. Tuo on kohteliainta mitä näin äkkiseltään keksii.
- ilmainenvinkki
Ei se ole mikään tiedostamaton motiivi, että ihminen haluaa olla oikeassa kaikissa mahdollisissa asioissa maan ja taivaan väliltä oli tietoa tai ei. Tämä koskee meitä kaikkia kylähullusta professoriin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1102338
- 661445
Poliisi losautti puukkohemmon hengiltä
Mitäs läks, heilumaan puukon kanssa eikä totellut käskytystä. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011361763.html2321218Nainen, huomasitko kun muutin sinua?
Niin lyhyessä ajassa niin paljon. Mutta jotain muuttui minussakin. :/971155- 111128
Tämä kesä ei ollut vielä meidän
Olisihan se ihana viettää kesäiltoja kanssasi ulkona. Ei kai ollut vielä oikea aika. Ehkä kohtaamme vielä sattumalta jos671065Mitä jos vaan tapaisit sen jota mietit
Jos se yksi henkilö on sinun mielessäsi niin entäs jos vaan menisit tapaamaan sitä, heti, samantien, miettimättä mitään.91962IS Viikonloppu 12.-13.7.2025
Viikonlopun ratoksi Skyttä ja Kärkkäinen ovat taiteilleet 3.0 arvoisen ristisanatehtävän ratkottavaksi. Kenenkään ratko56959Sofiaa ei kelpuutettu Martinan kaveriporukkaan
Ibizalla lomailee Martinan kanssa ihan muut naiset.175948Teet tämän niin
Helpoksi, mutta silti niin vaikeaksi. Vihaan omaa saamattomuuttani, vaikka kaikki olisi saatavilla. 🩷🌸43928