Kylähullut ja hovinarrit

Ennenaikaan, kun viihde oli vähissä, kylähullun toilauksia naurettiin ja kerrottiin. Hovit jopa elättivät hovinarria, joka oli alalla valio.

Perinne jatkuu toisessa muodossa nettiaikana. Pari vastaavanlaisia keskustelijaa hakeutuu tiedepalstalle kertomaan sukkeluuksiaan, ja muut vastustavat tai nauravat. Tuntuu kuin kansa olisi edelleen kertynyt näiden vekkuleiden ympärille.

Kyllästyneet muistuttavat jatkuvasti, ettei kannata vastata. Ei ne mitään opi. Luultavasti yksikään vastaajista ei luule, että oppisivat, mutta silti vastaavat. Itsekin olen monesti vastannut. Miksi?

Olen rationalisoinut, että vastaaminen kylähulluille antaa oivan tilaisuuden kertoa järkeville palstalaisille, miten asia on. Mutta onko tässä kaikki? Mitkä mahdollisesti tiedottomat motiivit panevat vastaamaan? Entä miksi vekkuli tietäen tuloksen tulee palstalle naurettavaksi?

Pistäpä kertoen arvelusi?

5

163

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • heisielu

      -yhteys muihin ihmisiin viestittelyllä. käsitteet- käsi - kätellä.
      - omanarvontunnon nosto "hyvillä" ideoilla. olenhan tärkeä, koska mulla on näin syvällisiä ajatuksia.

      sitä paitsi se on raskasta tunnustaa olevansa väärässä ja uuden oppiminen olisi taasen liian työlästä.

      ps. itsestäni taisin kertoa :-)

    • pro-krastinaattori

      Moni vastailee siksi, että tuolloin ei ole muutakaan fiksumpaa tekemistä eli kyseessä on ajanviete. Oa vastailee siksi, että tarpeellista mutta työlääksi tai ikäväksi koettua tekemistä olisi paljonkin mutta vastailemalla voi kyseisen homman toistaiseksi välttää ja kuitenkin tuntea mukamas tehneensä jotakin hyödyllistä. Prokrastinaatiota eli vitkuttelua siis.

      Itselläni palstoilla vastailu on aika selkeästi prokrastinaatiota.

    • pellehermannit

      Se on kuule ihan vain hauskaa ja siis viihdettä vastailla näille "kylähulluille".

      Ja sitä paitsi voi tuntea kuuluvansa fiksuun enemmistöön! Ei sekään ole huono asia.

    • arvelenpa.vain

      Älkää morkatko Olli S:ää. Kyllä kylähullulle voi ja saa olla kohtelias ja tituleerata häntä kylähulluksi. Tai jumalpaskanjankuttajaksi. Tuo on kohteliainta mitä näin äkkiseltään keksii.

    • ilmainenvinkki

      Ei se ole mikään tiedostamaton motiivi, että ihminen haluaa olla oikeassa kaikissa mahdollisissa asioissa maan ja taivaan väliltä oli tietoa tai ei. Tämä koskee meitä kaikkia kylähullusta professoriin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      113
      2352
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      38
      1949
    3. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      30
      1887
    4. Mikä on sinun ja kaivattusi ikä

      💕💕💕💕
      Ikävä
      102
      1877
    5. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      48
      1876
    6. Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)

      Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la
      Sysmä
      58
      1159
    7. Onko sulla jotain

      Suunnitelmia?
      Ikävä
      110
      1056
    8. Poistettuun aloitukseen

      Ei se mulle ollut varmastikaan. En usko vaik sille tuntuukin että oisit voinut olla eräs. Mut niin mäkin pelkään. Ei
      Suhteet
      20
      933
    9. Vaikeneminen

      Tylsää kun nainen meni kuoreen 🫤
      Ikävä
      54
      880
    10. No miten meni?

      Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘
      Ikävä
      110
      857
    Aihe