Viinamiehen viisauksia

"Alkoholi on Amorin nuoli."
"Kun juo nuorena viinaa, on se kuin laittaisi rahaa pankkiin."
"Vain viinaa juomalla ja yökerhossa bailaamalla voi löytää kumppanin."
"Viinaa juomalla pääsee mukaan porukoihin."
29814
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 29

Vanhimmat

Raamatun seuraavaan painokseen Mooseksen kirjan jälkeen pitää lisätä Viinamiehen Kirja.
Viisaudet pitää säilyttää jälkipolville.

2Äänestä
  • Lisäksi saarnaajan kirjaan lisäyksiä:

    Aika on vedelle ja aika viinalle. On aika juoda ja aika kärsiä krapulaa. On aika kohtuuden ja aika kohtuuttomuuden.

    Äänestä

Aloituksessa mainittuihin väittämiin on syytä, jos ei nyt aivan puuttua niin ainakin tarkentaa niitä.

Ensimmäinen väittämä: "Alkoholi on Amorin nuoli", ei varmaankaan tarkoita, että Amor heittelee viinapulloja. Sen sijaan Amorin nuolten tarkoituksena on, kuten hyvin tiedetään, herättää osuessaan lemmentunteita "uhrissaan" ja saada hänet ihastuksesta hulluuden partaalle.

Alkoholilla on tunnetusti hulluksi tekevä vaikutus varsinkin pitkään käytettynä, mutta sillä hulluudella ei ole mitään tekemistä lemmentunteiden taikka ihastumisen kanssa. Varmastikaan aloittaja ei väitteellä tätä tarkoittanut, vaan halusi sanoa että alkoholin nauttiminen heikentää ihmisen arvostelukykyä ja saa hänet kelpuuttamaan seuralaisekseen henkilön, jollaista hän ei kelpuuttaisi ilman alkoholin vaikutusta.

Toisaalta alkoholin vaikutuksen aiheuttama itsekritiikin aleneminen tekee mahdolliseksi toisen henkilön lähestymisen sosiaalisessa mielessä, vakkei tätä henkilöä ilman alkoholin vaikutusta ikinä lähestyisi.

En silti sanoisi, että alkoholi on Amorin nuoli, sillä alkoholi ei oikein käytettynäkään saa ketään ihastumaan kehenkään. Päinvastoin juopunut ihminen on yleensä erittäin luotaantyöntävä kaikkien muiden paitsi omasta mielestään. Alkoholin vaikutuksiin kuuluu kuitenkin sosiaalisten raja-aitojen alentuminen, mikä mahdollistaa sellaisten ihmisten kohtaamisen, jotka eivät ilman alkoholin vaikutuksen alaisena olemista muutoin kohtaisi. Tässä mielessä väite pitää paikkansa.

Seuraava väite: "Kun juo nuorena viinaa, on se kuin laittaisi rahaa pankkiin."

Tämä voisi pitää paikkansa, mikäli alkoholin käyttäminen saa aikaiseksi tutustumisen toiseen ihmiseen, mikä johtaa elinikäiseen parisuhteeseen tämän kanssa. Toisaalta irtosuhteiden kokeminen taikka sekoileminen juovuspäissä ylipäätään on sellaista henkistä pääomaa, mikä jaksaa myöhemmin muisteltuna naurattaa aina edelleen, mitä voitaisiin pitää rahan laittamisena pankkiin.

Toisaalta alkoholin käyttämisen ikäviin puoliin kuuluu ongelmat ihmissuhteissa ja dementia, joiden seurauksena jää yksin eikä oikein muista mitään. Tässä mielessä alkoholin käyttäminen ei ole niinkään rahan laittamista pankkiin kuin nostamista sitä sieltä. Itse asiassa se on lainan ottamista ja mikäli ottaa liian suuren sellaisen, ei sitä pysty ikinä maksamaan takaisin.

Kolmas väite: "Vain viinaa juomalla ja yökerhossa bailaamalla voi löytää kumppanin."

Tosiasia on, että mainitulla tavalla käyttäytymällä voi todellakin löytää kumppanin, mutta on myös tosiasia, että helposti löydetyn myös helposti hukkaa. On lisäksi jokseenkin yleisen elämänkokemuksen perusteella selvää, että kumppanin voi löytää jokseenkin millä tahansa muullakin tavalla kuin yökerhossa bailaamalla.

Neljäs ja viimeinen väite: "Viinaa juomalla pääsee mukaan porukoihin."

Viinaa juomalla pääsee toki porukoihin, mutta ainoastaan porukoihin joissa juodaan viinaa. Monessakaan tapauksessa viinaa juovat porukat eivät ole perustaltaan kiinnostuneita mistään muusta kuin viinan juomisesta. Tällaisiin addiktiporukoihin ei kuulu ystävyyden, lemmen taikka korkeamman yhteenkuuluvuuden tunnetta. Addiktioporukkaa ajaa ainoastaan addiktio ja himo tarpeensa tyydyttämiseen tavalla taikka toisella. Monessa tapauksessa voisi olla suotavaa, ettei missään tapauksessa pääse "porukoihin" mukaan, sillä addiktiporukka tukee ainoastaan addiktiota.

Kaikki alkoholin käyttäjät eivät kuitenkaan ole addikteja, taikka heillä on muitakin elämän intressejä kuin alkoholin vaikutuksen alaisena oleminen. Olisikin syytä miettiä, että voiko omasta mielestään tärkeään porukkaan päästä mukaan muutenkin kuin alkoholia käyttämällä, sillä pelkästään ryyppykaverina oleminen ei välttämättä tarkoita samaa kuin ryhmään kuuluminen siinä mielessä, jossa ryhmä ilman alkoholia toimii. Alkoholi on siis tässäkin tapauksessa pelkkä tilapäinen katalyytti sosiaalisen kontaktin luomiseen, ei niinkään pitkäaikaisen käytön myötä tuleva mahdollisuus.

Aloituksessa oli mielenkiintoisia väittämiä, mutta niiden lähempi tarkastelu osoittaa ne perusteiltaan vähintäänkin hatariksi.

2Äänestä

Täyttä shittiä

Äänestä

"Jos et bailaa, et pariudu."
"Tie naisen sydämeen käy viinakaupan kautta."

Äänestä

Huomenna+viinaa+juovan+yökerhoon+lähtijän+naisen+saantimahdollisuus+tanssitaidoista+riippuen+jne+on+n.++15-30%Raittiin+kotona+istuvan+pelkurin+0%

Äänestä

Tässä puhutaan amorin viinestä kai(?) Eikös ennemminkin ekstaasi ole rakkaushuume?

Äänestä

Ostin kaupasta 5 pakettia liköörikonvehteja.
Kohta on pää sekaisin ja känni päällä, että viinamiehen neuvon mukaan pitäs saada naisia rumakin mies.
Viinamiehen viinaohjeet on niin varmoja, että naisia tulee, vaikka kököttää kotona odottamassa.

Äänestä

Alkoholi on lähinnä yhden yön panojen juoma. Kyllä ne pidemmät suhteet alkaa selvänä.

Äänestä
  • Pitkät suhteet alkavat aivan samoin kuin yön panotkin.

    Äänestä

  • viinamies kirjoitti:

    Pitkät suhteet alkavat aivan samoin kuin yön panotkin.

    Ja sinun pisin suhteesi oli?

    Äänestä

  • Selvänä? Missä ne alkaa... Prisman parkkipaikalla vai R-kipsalla lottoa viedessä?
    Ehei, yökerhon tanssilattialla tehdään vaikutus ja pöydässä tarjotaan lisää juotavaa.
    Asia johtaa toiseen...

    Äänestä

Joku raitis palstalainen voisi kertoa kuinka paljon oli naisia viime vuonna, kun istuit kotona kaikki viikonloput vellit housussa?

Äänestä
  • On se parempi olla vellit housuissa kotona kuin julkisella paikalla.

    Joskus tuli ratikasta HC-viinamies, jonka farkkujen persuksissa oli ruskea raita. Kysyi minulta, että "mikä päivä tänään on?". Tiistai oli. Eikä ollut viinamiehellä naista, vaikka pidempään näytti jo viina maistuneen.

    Äänestä

  • pihallatipunen kirjoitti:

    On se parempi olla vellit housuissa kotona kuin julkisella paikalla.

    Joskus tuli ratikasta HC-viinamies, jonka farkkujen persuksissa oli ruskea raita. Kysyi minulta, että "mikä päivä tänään on?". Tiistai oli. Eikä ollut viinamiehellä naista, vaikka pidempään näytti jo viina maistuneen.

    HC miehellä oli kuitenkin aikaisemmin ollut naisia. Useampia.
    Ryyppyporukassa on löyhämoraalisia naisia aina.
    Sama nainen antaa monelle ukolle jos on tarpeeksi päissään.
    Ei järvi soutamalla kulu.

    Äänestä

  • Narumyyjä kirjoitti:

    HC miehellä oli kuitenkin aikaisemmin ollut naisia. Useampia.
    Ryyppyporukassa on löyhämoraalisia naisia aina.
    Sama nainen antaa monelle ukolle jos on tarpeeksi päissään.
    Ei järvi soutamalla kulu.

    Ja tuollainen elämä on mielestäsi hyvä ja tavoiteltava elämä??

    Äänestä

  • pihallatipunen kirjoitti:

    Ja tuollainen elämä on mielestäsi hyvä ja tavoiteltava elämä??

    Parempi kuin hautoa junin alle loikkia.

    narumyyjä

    Äänestä

"Raitis ei koe rakkautta".

Äänestä

Viinamies puhuu vain ja ainoastaan asiaa!
Ettekö ole muka huomannut että jokaisella vanhalla pulsulla on 18vuotias tyttönen kainalossa? :D

Äänestä

Kohta tulee seurusteleva tosi..typy tähän mainostamaan raitista reippailuelämää...

Äänestä

Jep, eilen iski Amor yökerhossa. Itse tosin olin autolla,mutta nainen oli kovin ihastunut ja yritti saada minutkin juomaan. En juonut, mutta Panin silti.

Äänestä

Sama ratkutus jo jatkunut 2v. Sanasta sanaa samaa ei oo näköjään uusia sanoja vielä oppinut. Rankuttaja nro 2

Äänestä
  • Kertaus on opintojen äiti.

    t. viinamies

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kertaus on opintojen äiti.

    t. viinamies

    Sanoi aivonsa pilalle juonut dementikko..

    Äänestä

Olisikin hyvä aina kun viiinamies hönkäisee ajatuksensa_: High Octane Jet Propulsion Fuel, lentää jo Etelä-Afrikkaan helpossti energiamäärrä.. kaasulla.

Äänestä

Oot kyllä sekaisin, oletkohan edes suomalainen?

Äänestä

Tuokin voisi olla viinamiehen viisauksia: kun juot nuorena viinaa, olet impotentti isona.

Äänestä

Tai: kun ryyppäämisen nuorena oppii sen isompana taitaa.

Itselläni meni vähän toisinpäin, minkä nuorena opin sitä isompana opin välttämään.

Äänestä

Jotenkin niin hyviä nuo jotkut dukenukem-jutut, tuossa hyvä kipale: Rest In Pieces, Grabbag_ https://www.youtube.com/watch?v=gW6HMasfoL0

Mutta duke-peleistä Manhattan Project suositan on hauska kyllä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


viinamies kirjoitti:

"Alkoholi on Amorin nuoli."
"Kun juo nuorena viinaa, on se kuin laittaisi rahaa pankkiin."
"Vain viinaa juomalla ja yökerhossa bailaamalla voi löytää kumppanin."
"Viinaa juomalla pääsee mukaan porukoihin."

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu