Missä ovat aktiiviset myrsky/ukkos-bongarit?

Thandö_na_na_na_nana_naa

Ja vastaukseksi ei hyväksytä: "laitoksessa!" :-)

Nimittäin, olen suunnitellut ensi kesäksi harrastuksen nimeltä "ukkos/myrskybongaus.

Käytössä on:
-Pieniruokainen auto
-Tarvittavat läppärit
-ruoanlaittovehkeet
-100L innostusta
-Aikaa "enemmän kuin laki sallii"

Nyt olisi vaan löydettävä joitain "lajitoverreita" jotta "TWISTER"- leffan kaltainen kesä olisi mahdollista toteuttaa...



Toki niitä löytynee (jos on löytyäkseen) heti ensimmäisen ukkosmyrskyn saapuessa. Sen kun menee vaan paikanpäälle.

https://www.youtube.com/watch?v=FEkxzeUFxmM

Venäjällä voisi myös olla kiva piipahtaa.

6

304

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • myrskyt-ja-jahtaus

      Oletko katsonut blitzortung.org salamaniskujen historiallisesta datasta miten hyvin olisi onnistunut aiempien myrskyjen jahtaus? Arvaa itsellesi tukikohta kartalla myrskypäivälle ja katso sitten navigointisovelluksella olisitko ehtinyt minne asti ajamaan myrskyn perässä.

      Tukeeko alueen tieverkko myrskyjen jahtaamista liikennesääntöjä noudattaen? Muista että pienikin sade riittää hidastamaan matkantekoa.

      • Aloituskirjoittaja

        ööö... okei...
        Meni hieman ohi, mutta kiitos kuitenkin :-)

        0_o


      • Anonyymi
        Aloituskirjoittaja kirjoitti:

        ööö... okei...
        Meni hieman ohi, mutta kiitos kuitenkin :-)

        0_o

        Liittyi vahvasti esittämääsi kysymykseen.

        Vastauksen tarkoituksena oli siis herättää ajatuksia siitä, miksi myrskybongaus autolla myrskyn perässä ajaen ei Suomessa ei ole kovin yleinen harrastus eli miksi bongareita voi olla vaikea bongata. Tuo harraste edellyttää maastoa ja tieverkkoa, joka mahdollistaa nopeat siirtymiset ja lisäksi sitä, että maasto on metsän sijaan matalaa peltoa tai niittyä.

        Myrskyjä on helpointa jahdata sellaisilla seuduilla, joissa tieverkko mahdollistaa nopean siirtymisen asemiin seuraavan myrskysolun kohdalle. Mitä laakeampi maanviljelysalue sitä helpompaa toiminta on, Jos joutuu ajelemaan myrskyn edelle metsän sisällä kulkevaa mutkaisaa 60 km/h tietä pitkin järviä kierrellen niin aika nopeasti huomaa homman mahdottomaksi.

        Kuten sanottu: Katso aiempia myrskyjä ukkostutkan historiallisesta datasta ja navigaattorin avulla tarkista olisitko aikomallasi seudulla onnistunut siirtymään asemiin saadaksesi kyseisen myrskyn bongattua. Salamointi kuitenkin kertovat missä myrsky on kiivaimmillaan vaikka esimerkiksi trombit jäävät tuon tarkastelun ulkopuolelle.

        URSA:lla on myrskybongausjaos, josta kannattanee hakea yhteystietoja. Myrskybongareista oli YLE:n uutinen taannoin ja YLE:n uutisissa on jopa oma kategoriansa tälle:

        https://yle.fi/uutiset/18-63313


      • Anonyymi

        No nyt kirjoituksesi saavutti kaksi hernettä aivoissani (luetun ymmärtäminen nääs)

        Mutta kiitos kattavasta vastauksesta.
        Itse aion kesällä lähteä liikkeelle ja eväät pariksi päiväksi ja ei kun salamatutka läppäristä esille apupöydälle... ja wot!


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      237
      2688
    2. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      101
      1134
    3. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      122
      1088
    4. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      1002
    5. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      995
    6. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      907
    7. Mitä toivoisit

      Välillämme vai toivoisitko mitään näiden vuosien jälkeen?
      Ikävä
      63
      841
    8. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      41
      807
    9. Perussuomalaisten kansanedustajalta erittäin raju puheenvuoro eduskunnassa massamaahanmuuttoa vastaa

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000012019924.html Hyvä, että perussuomalaiset tuo Suomen kansalle tätä vihervasemmisto
      Maailman menoa
      237
      799
    10. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      121
      759
    Aihe