Minun biologian ja maantieteen opettajan takia haluan tappaa itseni. Mitä minun pitäisi tehdä???? Hän on niin ärsyttävä ja hänen takiaa kärsin masennuksesta. PLs send help. OIkeasti tarvitsen apua:(((
En voi kertoa rehtorillekaan koska hän on samanlainen ääliö niin kuin mantsan opettaja ja olen lukion ensimmäisellä vuodella.
Mitä tehdä kun haluaa kuolla opettajan takia??
3
146
Vastaukset
- Anonyymi
En tiedä onko ny trolli vaiko ei, mutta voit suorittaa kurssit etänä jos et kykene olemaan samassa huoneessa jonkun opettajan kanssa. Jos omassa koulussa ei ole mahdollisuutta tähän niin sitten etälukiossa.
Ei oo trolli ja meidän rehtori ei anna tehdä kursseja itsenäisinä ilman pätevää syytä ja minua kiinnostaisi olla maantieteen tunneilla, mutta siitä ei tuu yhtään mitää kun tämä tietty opettaja on opettamassa ja lukioo en voi vaihtaa koska asun niin pienessä paikkakunnalla niin täällä ei ole muita lukioita ja toiseen lukioon on liian pitkä matka.
Hei,
Hyvä, että kirjoitit tilanteestasi tänne! Minä kannustan sinua kertomaan tilanteestasi ja tuntemuksistasi vanhemmillesi, jos et ole sitä vielä tehnyt. Lisäksi on olemassa auttavia palvleuita, joihin voit olla yhteydessä matalalla kynnyksellä ja anonyymisti. Niistä voit saada lisää neuvoja:
- Sekasin-chat nuorille, https://sekasin247.fi/. Sekasin-chat on auki vuoden jokaisena päivänä, maanantaista perjantaihin klo 9-24 sekä lauantaisin ja sunnuntaisin 15-24. Chatissa päivystävät mielenterveyden ammattilaiset sekä koulutetut vapaaehtoiset.
- Verkkokriisikeskus Tukinet, https://beta.tukinet.net/. Tukinetistä saa itselleen tukihenkilön, jonka kanssa voi keskustella kahden kesken mistä tahansa hankalasta elämäntilanteesta tai mielessä olevasta huolesta. Tukinetissä on myös monenlaisia keskusteluryhmiä ja chattejä, joista voi saada vertaistukea sekä ammattilaisten neuvoja. Tukinet on avoinna 24/7.
- Jos soittaminen tuntuu omimmalta vaihtoehdolta, niin valtakunnallinen kriisipuhelin päivystää numerossa 09 252 5010 arkisin klo 09.00-07.00 sekä viikonloppuisin ja arkipyhinä klo 15.00-07.00.
Voimia tilanteeseesi!
Ystävällisin terveisin
SOS-kriisikeskus/Kata
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,1514886Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut813576SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt312563SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het402233Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä932107Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan632023Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?241995Mitä saa sanoa?
Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja861989Onko olemassa miehiä, jotka haluavat yhteydenpitoa?
Silloin tällöin viestiä, puntarointeja arkielämästä, ikäänkuin pientä viihdettä ilman sen kummallisempaa. Tällaista miet191468Mitä Trump itse pitäisi siitä, jos häntä solvattaisiin
Kuten hän solvasi muita mm. Macronia? Kyllä ei huumori enää kukkisi. White house on nykyään pelkkä vitsi vain, ei mitään1011287