Pakon kannattajat antavat ymmärtää, ettei muiden ongelmat voisi vähempää kiinnostaa. Miksi?

Olen kirjoittanut pakkoruotsin ongelmista, joilla ohjataan monet, erityisesti matemaattiset vaan ei tekniset pojat pois lukiovalinnasta ammattikouluun.

Olen kirjoittanut lukiossa opiskelevien, erityisesti poikien, ongelmista, kun ruotsi ei suju ja tiputaan suorittamaan ruotsinkursseja määräämättömäksi ajaksi aikuislukioihin tai lopetetaan lukio.

Olen kirjoittanut ammattikorkeiden ongelmista, kun esimerkiksi tekniikan aloilla pitää järjestää kolmekin valmistavaa kurssia, ennen kuin opiskelija voi edes osallistua pakkovirkaruotsin kurssille eikä sekään auta.

Olen kirjoittanut siitä, miten yliopistojen kielikeskukset muutama vuosi sitten pyysivät virkapakkoruotsin poistamista tutkinnoista, jotta heillä olisi mahdollisuus tarjota jotain muutakin opetusta. Tämä tietysti ohitettiin vai vaiennettiin.

Olen kirjoittanut ruotsia vaille valmistuneista opiskelijoista, joilla on opintoja riittävästi valmistumiseen jossain muussa maassa vaan ei Suomessa, jossa kaikilta vaaditaan se virkapakkoruotsi aidon ammattiosaamisen tai tieteellisen osaamisen päälle.

Pakon kannattajat antavat ymmärtää, ettei muiden ongelmat voisi vähempää kiinnostaa. Miksi?

2

50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Minä en kannata pakkoa. Eikä mitään pakkoa olekaan. Kenelle ei korkeakoulututkintoon vaadittava ruotsi sovi, pysyköön pois korkeakouluista. Eihän sinne ole pakko mennä!!!

      • Siis pakkoruotsi on koulutettavuustesti suomalaiselle.

        Eikös näin ole ollut jo satoja vuosia?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      278
      10219
    2. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      235
      5927
    3. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      173
      5394
    4. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      92
      5010
    5. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      19
      3305
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      6
      2676
    7. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      214
      2582
    8. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      17
      2414
    9. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      28
      2234
    10. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      382
      2187
    Aihe