Pakkoruotsi alistaa lapsemme välineiksi ruotsinkielisten palveluun.
Se ei ole oikein lapsia kohtaan.
"Pakkoruotsi on väline, ei itseisarvo", sanoi Ankdam, mutta pakkoruotsi alistaa lapsemme välineiksi
6
164
Vastaukset
- Anonyymi
Katsokaas kun toiset ovat syntyneet yläluokkaisiksi, ja toiset taas ovat tavallista rahvasta joka tekee "suorittavat" työt
Näin se oli jo antiikin Roomassa, ja näin se tulee aina olemaan
- Ulrika Tärkeintä olisi ymmärtää, että palvelupakkokielen luettaminen lapsilla tulevaa mahdollista palveluvelvoitetta pohjustamaan ei yksinkertaisesti ole oikein.
Ymmärtäväthän nyt kaikki, että palvelupakkokielen luettaminen lapsilla tulevaa mahdollista palveluvelvoitetta pohjustamaan ei yksinkertaisesti ole oikein.
- Anonyymi
Ruotsinkielinen pakon puolustaja palstalla kokee, ettei ruotsinkielisillä ole pakon purkajien mukaan enää ihmisarvoa, koska nämä eivät saisi vaatia muilta (yli 95%) ruotsinkielistä palvelua. Muitten lasten (yli 95%) pakottaminen palvelukielen opiskeluun alakoulusta yliopistoon on taas ihan ok.
Palvelut voisi hoitaa järkevästi kenenkään ihmisarvoa loukkaamatta.
Sen sijaan pakkopalvelukieli, vieläpä karsiva pakkopalvelukieli on jo ihmisoikeuksien kannaltakin väärää politiikkaa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1101074
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait82814Tuleeko Martinasta rouva Muhis
Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat264596Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?
Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede17585- 65531
- 93521
- 26502
Oletko miettinyt sitä
Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.47491- 43476
- 47437
