Ostin Solifer Relander pyörän noin 2 viikkoa sitten. Pyörä on ollut odotuksieni mukainen. Erittäin hyvä.
Halusin ostaa yksinkertaisen kaupunkipyörän jossa on pysty ajoasento, sopiva minun pituiselle
(185cm), mahdollisimman vähän rikkoutuvia osia, alumiinia jäykempi teräs runko, ilman vaihteita, lokasuojien ja ketjusuojan täytyy olla metallia.
Vaihteita en halunnut tai varsinkaan sellaisia jotka on takavanteen sisään laitettu ja yhdellä takarattaalla, koska jos takavanne hajoaa on kalliimpi sellainen uusi vanne jossa on vaihteet. Solifer Relander pyörässä on kumminkin vaihteet ulkoisella takavaihtajalla joka tässä tapauksessa kelpasi minulle ja tein kompromissin.
Runko koko 22"/57 cm on juuri sopiva vielä 185 cm pituiselle. Alkuun ohjaustanko tuntui olevan ahdistavan lähellä, mutta ongelma ratkesi vain kun käänsi ohjaustankoa enempi pystyyn kaummaksi itsestä.
Aikaisempi pyöräni oli Crescent Oscar, ilman vaihteita. Takana jalkajarru johon meni pölyä laakereihin tai jarrutusmekanismi kulutti useasti takavanteen siihen kuntoon että se piti avata ja putsata ja rasvata.
Solifer Relander pyörässä ei ole jalkajarrua vaan karvalakki mallin jarrupalat. Hyvänä puolena se ettei takavanne kulu laakereiden kohdalta eikä sisälle pääse niin helposti pölyä, mutta täytyy ostella välillä 2€ jarrupaloja.
Kävin kokeilemassa kaupassa alumiini runkoisia pyöriä ja ne tuntui nitkuvan ja letkuvan alla kun polki poljinta alaspäin ja piti lujasti ohjaustangosta. En tykännyt siitä. Halusin teräs runkoisen pyörän. Teräs runkoisia on vaikea löytää enää. Alumiini ei ruostu joo, mutta oletko kuullut tai nähnyt vanhan mummo mankelin ruostuneen keskeltä poikki? Terästä voi tarvittaessa hitsata, alumiinia ei. Ja minulla on mennyt yli 10 vuotta vanhasta alumiini runkoisesta pyörästä runko poikki napsahtamalla ihan keskeltä putkea poikki, koska alumiini joustaa ja voi väsyä 10 vuodessa.
Solifer Relander pyörän istuin on huonon mallinen, se piti vaihtaa. Tuntui kuin istuin olisi uponnut perseeseen. Kävin hakemassa 10,50€ uuden sporttisen istuimen jonka päälle perse luut istuu hyvin.
Solifer Relander pyörässä on myös metalliset lokasuojat ja minimaalinen metallinen ketjun suoja joka suojaa juuri sopivasti housun lahjetta tahrautumasta ketjujen öljyyn. Todella hyvä. Muoviset osat saatta lohjeta pakkasella.
Ehkä olisin kaivannut vakiona pistosuojattuja kumeja, niitä ei nyt ollut, mutta nehän hakee Kärkkäiseltä 13€/kpl.
Erittäin hyvä pyörä joka kaipaa pysty ajo asentoa. Vaihteet toimii hyvin. Ei varmasti mene ostos metsään kun hinta on vain 279€ pyörällä. Hinta-laatu-suhde todella hyvä. Pyörä valmistettu vielä Suomessa, Salossa, jolloin tukee Suomi täysivaltaisen tasavallan valkoisten kansalaisten työllisyyttä. Ja ehkä vielä tavoitamme Suur-Suomi unelman. Tällä pyörällä voi luttavaisin mielin edetä kohti lopullista voittoa!
Google hakusanoja: miesten pyörä polkupyörä kesäksi pyörä teräs runkoinen aikuisten suomalainen
Polkupyörä arvostelu: Solifer Relander
11
765
Vastaukset
- Anonyymi
Olihan jaksettu pitkä mainos kirjoittaa, kiinalaisesta halpispyörästä.
- Anonyymi
Kiinasta ei tule pyöriä Suomeen, liian kova 50% tulli.
- Anonyymi
Ei sitä runkoa suomessakaan tehdy ole.
- Anonyymi
Runkoja ei tehdä Euroopassa mihinkään Suomessa myytävään pyörään,
- Anonyymi
Mulla on ollut 4 vuotta soliferin pyörä omani on samalla runkokoolla malli vaan on classic 3v miesten pyörä. Ammattilainen kun rihtasi pinnat kuntoon niin muuta ei ole tarvinnut tehdä. Tosin tuossa ajassa ei ole kovinkaan hirveästi ajettu ehkä vähän päälle tuhat kilometriä. Maksoi uutena 269e
- Anonyymi
Teräs kestää eikä sen pieni lisäpaino ole mikään kynnyskysymys
- Anonyymi
Onnea uudelle fillarille :)
Tuossa fillarissa lienee ajomukavuus kunnossa. Teräsrunko kunnon etuhaarukalla ja herrasmiehen ajoasento.
Miltä tuon jarrut tuntuu? Onko ok vannejarruiksi?
Itse ostin syksyllä mukavuus painotteisilla spekseillä Insera Classicin. Yksivaihteinen herrasmiespyörä. Mukava polkea. Vaihdoin satulan lemppari jakkaraani. Renkaat joutui myös vaihtamaan pistosuojattuihin.
Fillari on ollut ihan hyvä. Pyörä tuli myös hyvin kasattuna, kuten aina Baiksilta ostamani pyörät ovat tulleet. - Anonyymi
Kauhea malmiläjä ja ulkoasultaan suoraan 50-luvun tehdastyöläisen kulkine eli hyvä värkki alarinne ajoon mallia SDP :)
- Anonyymi
Miten on kertynyt kilometrejä relanderiin ja minkäpituisia lenkkejä olet ajanut ja minkälaiset välitykset hyvinkö jaksaa ylämäkeen ja vastatuuleen ajaa? Itse ajattelin huomena lähteä fillarilenkille ja omaan kuntooni nähden semmoiselle reilummalle lenkille.
- Anonyymi
Kirjoitin tuon aloitus viestin pyörästä. Nyt on tullut ajeltua Solifer Relanderilla pidemmän aikaa. Jarruja täytyy säätää melko usein, tai riippuu minkälaisesta jarrutuntumasta tykkää, mutta ei ole ongelma jos työkalu pysyy kädessä, alkaa mennä rutiinilla. Polkimet piti ostaa uudet viikko sitten, kuten yleensä muistakin pyöristä muoviset polkimet hajoaa vuoden sisään päivittäisellä polkemisella. Ostin Kärkkäiseltä 15€ teräksiset polkimet. Vaihteet toimii edelleen kuin uudet.
- Anonyymi
Ja vielä sanotaan että hyvin jaksaa vaihteilla polkea, hyvät on vaihde välitykset.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2195963
Minun rakkaani.
Haluaisin käden mitan päähän sinusta. Silleen, että yltäisin koskettamaan, jos siltä tuntuu. Olen tosi huono puhumaan, m263734- 822587
- 392111
- 331892
- 451868
- 1071765
- 211656
- 271502
Tappajamanne kiinni
Herätys koko Mikkeli! Nyt tietoa kehiin, että saadaan tämä tappaja kiinni!331448