Hei olen 15 v poika täytin joulukuussa 15 ja oon 169 cm ja lääkäri sano et kasvu pyrähdys Kait hidastuu nii en kasva enää nii nopee mutta kasvanko enää esim 182 cm mu faijja on 186 ja äiti 166 ja oon kasvan puoles vuodes vaa 1 senti Kait
Vittu että kyllä masentaa nii vittuna
Mut oon kuullu et porukka on ollu joku 170 ja armeijan jälkee 190cm tai 180cm
Oisko mitää apua vai ammunko itteeni vaa päähä
Pituus 15 v
6
230
Vastaukset 6
- Anonyymi
Syö vähemmän, paastoa/fasting, pienennä ruuan annoskokoa, lopeta binge eating, nykyään ylensyönti on monelle se isoin ongelma ei ruuan niukastelu, syö kahdesti ateria per päivä, makaa sängyllä älä istu. Venyttele hartiat korviin niin kuin michael phelps korjaa ryhdin. Saat pituutta.
Kuluta vähemmän asioita. Esim. vaatteita, ruokaa, aikaa toistoihin. Helpottuu arki. Ryhmäpaine on tietämättömille ja turhaa välittää miltä näyttää tai onko jotain. Tehokkaampaa (more efficient) valita funktionaalisuus ennen koettua arvoa (ihmiset myy tuotteitaan mielikuva markkinoinnilla jotta ryhmään kuluuminen olisi tärkeää kun ostaja valitsee tuotteen). Muutkaan ei tiedä, vain mielipiteitä. Jos ei ole tieteellisellä toiminta tavalla määritetty asiaa ei ole kunnollista. Omassa päässä voi yrittää läpäseekö testin tai luottaa johonkin toiseen joka on luotettava oikealla motiivilla. Scientific method. - Anonyymi
Kyllä sä vielä kasvat. Mäkin kasvoin vielä armeijan aikana (11 kk) 2 cm. Ja kolmenkympin jälkeen se kasvu suorastaan pyrähtää... mut ikävä kyllä, vain leveyssuuntaan.
- Anonyymi
monet suurmiehet ovat pieniä kooltaan, mutta ikävä kyllä kasvat vielä.
- Anonyymi
Et sinä voi muuta kuin huolehtia riittävästä ravinnon saannistasi, kaikki muu tulee geeneistä. Kaikkeen sopeutuu, kun se on.
- Anonyymi
Turhasta pituudesta tai suuresta koosta ei ole kuin haittaa.
Voi tulla huono ryhti, eli kumara selkä, kun painovoima alkaa tehdä tehtäväänsä iän myötä. Olen aina ihaillut noiden pienempikokoisten aikuisten erinomaista ryhtiä.
Sitäpaitsi maailma on suunniteltu keskikokoisille. Keskikokoa suuremmalla on ongelmia monenmoisissa arjen asioissa, ruoanlaitosta lähtien. Sopivia kenkiä tai vaatteita voi olla vaikea löytää, alennusmyynnistä varsinkaan, kun niitä isoja kokoja kaupassa alunpitäen ei ole ollutkaan kuin vähän.
Kyllä jo 169 cm on jo aivan miehen mitta hyvinkin. Luultavasti kasvat siitä vieläkin. - Anonyymi
Kiitos kaikille vastauksista
Arvostan :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Metsamanin muru kissa kuollut
Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars1031023Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin
Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.137794Kysymys
Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois197730Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su47687Töysä otsikoissa
Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!29666- 61639
- 47610
Tapailtaisko nainen
Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä59545Mistäkö haaveilen
Tällä hetkellä. Siitä, että kohtaamme, vetovoima on jäljellä ja saisimme olla aivan kahden, ei tarvitsisi välittää mistä29541Kuinka hyvin kestäisit?
Oletko miettinyt, että mitä jos olisit pyöreä pullukka ja vielä ruma niin kestäisitkö vai masentuisitko?102530