Turussa on sadesäätä piisannut, kevyttä kesäsadetta. Ei ole mieli tehnyt lähteä mihinkään katsomaan Vappu humua. Nyt tuli kiire paistaa Crumpetteja, piniä pulleita lättysiä,broidien porukoille siman ja kahvin kanssa tarjottavaa. Mä en paistanut munkkeja... yks kätisenä, joten ratkaisen asian nyt näin.
Käly tuo kaksi pellillistä kotitekoista pizzaa, suolaista purtavaa koko porukalle!
Crumpettejen kassa, hilloa, jätskiä tai pakastemarjoja... vaahtera siirappia, mitä nyt kaapeista löytyy.
Muksuille on simaa...
No mites on Vapun vietto sujunut, sinkkupalstalaisilla?
14
54
Vastaukset
- Anonyymi
Samoin täällä on satanut koko päivän, joten ei ole tehnyt mieli edes tavalliselle kävelylle.
Koko päivän olen ollut koneella. - Anonyymi
Sateentihkua koko päivän. Mobiililetkan katsoin, sitä ennen lähtöpaikalla pian tunnin käveleksin. Monta oli autoa, joille aikanaan tein luovutushuollon ja muitakin huoltoja. Kaksipyöräisiä vähemmän kuin mennä vuonna ilmeisesti märästä kelistä johtuen.
Sitten Lidlistä kolme halpakaljaa ja ne naamaan. Mietin kävisinkö saunassa vai enkö... Laskujakin pitäisi maksaa koneella, mutta rahat tulee tilille vasta huomenna. Rieskaa söin ja paksulti voita päälle. Nyt mahaa turvottaa...
Näin viisasta ja riehakasta on vapun vietto vanhalla ätmillä. - Anonyymi
Kotona misä parhaiten viihdynkin olen ollut kokopäivän. Alkoholia en käytä enkä halua nähdäkkään alkoholia käyttäviå. Yksin on paras olla =)
- Anonyymi
Olin merellä kalassa vaikka vettäkin satoi mutta eipä se haittaa kun on sadetakki. Sitten hain pizzaa lidlistä, lidlin pizzat on minusta parempia kun karvakäsien tekemät pizzat.
Piti oikein guuglettaa että mitäs nuo "crumpetit" on.
Netin mukaan ne on suomalaisten lettujen, amerikkalaisten pannukakkujen ja venäläisten blinien ristisiitos. Siinä on taas jollakin insinöörillä välähtänyt...
Minä pysyn yleensä hiilareista erossa, mutta tänä vappuna söin munkin ja join litran simaa.- Anonyymi
Niin, huonoja väserryksiähän nuo ovat, joidenkin britti amatööri kokkien yritelmiä kehittää jotain helppoa ja erilaista purtavaa, vierailijoille.
Gordon Ramsey ja Jamie Oliver noi "crumpetit" oikeastaan ovat pramille tuoneet.
Parempi tyytyä vaan Lillin tai K-kaupan pikkumukkeihin, ne ovat aina varma sijoitus ja hiilihapotettu valmis sima on laatu tuote... aina tasaisen mauton sokeriliemi.
Sataa taas vettä, surkeaa. Toivottavasti ei ens viikolla enää sada, kun elementitien pystytys pitäisi lopultakin alkaa.
- Anonyymi
Perinteinen päiväkeikka vedetty. Meni ihan hyvin. Nyt käymässä nukkulmaan kun huomenna duunipäivä...
- Anonyymi
Otitko eksän takaisin? Vai mitäs muksuja sulla nyt siellä on?
- Anonyymi
Broidien perheet olivat käymässä, vanhimman veljen teini-ikäisetkin tulivat kyläilemään.
En mä tällä hetkellä edes kestä ajatella mennyttä aikaa nyt... kai se on juteltava joskus asiat pois päiväjärjestyksestä, mutt sen aika ei ole nyt!
Mä nuolen haavojani yksin jonkin aikaa, kunnes tilanne normalisoituu. Mennyt on mennyttä!
trollikka
Täällä on satanut koko päivän. Yleensä tykkään sateesta, mutta tänään ei viitsinyt lähteä palelemaan. Tilattiin sitten pitsaa ja katottiin elokuvia.
Crumbetteja, enpä oo koskaan kuullut tuollaista sanaa.
Toivottavasti lauantaina on aurinkoinen sää Turuus, luontoon patikoimaan olis tarkoitus mennä.- Anonyymi
No ihan vitun hyvin.
Vaan mitä kuvittelin? - Anonyymi
Luultavasti on mennyt aika hauskasti höpötellen ja urheillen vappu, kuin mikä tahansa muukin päivä, arvioisin näin. Luultava arvio.
- Anonyymi
Onko simat jo kurkkuseen kaadettu?🍾
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo räyhää: kansan on muututtava
Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san2512868Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell31604Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.21305- 1011174
Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion
Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu1231151Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta1531022Oikea kaste on syntisten kaste
Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka581015- 671014
Upotuskaste on raamatullisin kaste
Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.717927- 134891