Hiilarimerkinnät tulee

Anonyymi

Nyt siis jopa yksittäisiin ruokiin suunnitellaan hiilijalanjälkimerkintöjä.
Arvion mukaan tämä on kallis satojen niljoonien hintainen operaatio jolla itsessään hiilijalanjälki.
Kysymys on että mitä hyötyä koko hommasta on? Vaikutus on lähinmä moralisoiva ja syyllistävä koska tuskinpa kukaan jättää lihapalaa hyllylle merkintöjen takia vai onko myöhemmin tarkoitus lätkäistä ruolkiin oma päästövero jolla voisi olla jo vaikutusta.
Hiilijalanjälki pitää laskea tietenkin kaikkiin tuoteisiin ja palveluihin ja lopuksi jokaiselle ihmiselle henkökohtainen hiilijalanjälki joka on jo varmaankin laskettavissa tässä nykyisessä älylaiteympäristössä
. Että silleen syntyy uusi yhteinen glonaali verorahajärjestelmä josta voisi tulla jopa pankki ja lopuksi rahajärjestelmä

17

75

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Miksi ihmeessä yksittäistä ihmistä syyllistetään syömisestä ja matkailusta. Miksi kukaan ei kysy paljonko on vaikka formulasirkuksen hiilijalanjälki. Tai vaikka jonkun NHL:n tai vastaavan.

      • Anonyymi

        Siksi että juuri yksittäiset ihmiset,me kaikki,tuotamme hiilidioksidia eli kasvatamme hiilijalanjälkeä,mikä tässä yhtälössä on niin vaikeaa ymmärtää?


      • Anonyymi

        Mielestäni päästöjen vähennys pitäisi alkaa kaikesta viihteestä eli asioista joita ei tarvita selviytymiseen. Tämä tarkoittaa sitä että vain hyötyliikunta on sallitua, eihän mikään luonnon eläin uhraa energiaa kuin ravinnon saantiin.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Siksi että juuri yksittäiset ihmiset,me kaikki,tuotamme hiilidioksidia eli kasvatamme hiilijalanjälkeä,mikä tässä yhtälössä on niin vaikeaa ymmärtää?

        Jos ihmisperäisillä CO2-päästöillä ylipäätään uskoo olevan jotain vaikutusta ilmastoon, niin tilanteessa, jossa mm. Kiinan ja Intian päästöt kasvavat, pitää tajuta ettei suomalaisten päästövähennyksillä ole minkäänlaista vaikutusta mihinkään. Mikä tässä yhtälössä on niin ylipääsemättömän vaikeaa ymmärtää?

        Uskonnollissävytteisten mantrojen hokeminen "kunnianhimosta" ei onnistu vakuuttamaan ketään vähänkään rationaaliseen ajatteluun taipuvaista.


      • Anonyymi

        Vuonna 2030 Kiinan keskiluokkaan kuuluu 1/3 kansasta eli (vuoden 2019 asukasluku 1,42 miljardia )
        yli 473 miljoonaa ihmistä, joka vastaa suurinpiirtein koko EU:n (28 maata) asukaslukua. Suomessa keskiluokkaan kuuluu muutama miljoona ihmistä, mutta kiinaa ei voi verrata elinkustannuksiltaan kalliseen suomeen.

        https://www.youtube.com/watch?v=4RNzRXK1SFs

        Ketkä saastuttavat eniten?

        Vuonna 2012 intian
        väestöstä
        kuului keskiluokkaan, eli yli 600 miljoonaa
        intialaista, se on 120 kertaa suomen väkiuvun verran enemmän.
        https://www.youtube.com/watch?v=B9iEwycGk7I

        Ainiin ja katsokaa noita aitoja ruuhkia intiassa ja kiinassa joita suomessa ei ole.

        Intiaan rakennetaan jatkuvasti lisää infrastruktuuria alati jatkuvasti kasvavalle
        (1,3 miljardia) väestölleen.
        https://www.youtube.com/watch?v=x0t2izOuNeA

        2030 intian väestö jo 1,527 miljardia

        https://www.populationpyramid.net/india/2030/


    • Anonyymi

      Aivan yhtä älykääpiöpäätös, kuin turhien kuittien tulostaminen, vaikka niitä ei juuri kukaan halua tai tarvitse.
      Silti kuitteja tulostellaan sata tuhatta kiloa kuukaudessa ja heitetään roskiin.
      Miksi?

      • Anonyymi

        Ilmastonmuutoksen vuoksi mitä tahansa toimintaa voi muuttaa, joten eiköhän tämäkin tulostus pian lopu,


    • Anonyymi

      Ei voi olla totta! Onko tämä tyhmien maailma vai? Kiinassa ja Intiassa voidaan ottaa tämä käyttöön , mutta ei meillä.

      Ihmisten päästöt ovat vain 5 % päästöistä.

      • Anonyymi

        Ihmisen päästöt ovat noin 100% niistä päästöistä jotka eivät vuoden kuluessa sitoudu takaisin biomassaan. CO2 käyrä sahaa luonnon päästöjen ja luonnon sitoutumisten vuoksi vuoden kierron mukaan ylösalas mutta seuraavana vuonna ollaan huipun kohdalla aina ylempänä kuin edellisen vuoden huipun kohdalla. Se tasainen nousu on ihmisen syytä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ihmisen päästöt ovat noin 100% niistä päästöistä jotka eivät vuoden kuluessa sitoudu takaisin biomassaan. CO2 käyrä sahaa luonnon päästöjen ja luonnon sitoutumisten vuoksi vuoden kierron mukaan ylösalas mutta seuraavana vuonna ollaan huipun kohdalla aina ylempänä kuin edellisen vuoden huipun kohdalla. Se tasainen nousu on ihmisen syytä.

        CO2 ratkaisee kasvien kasvun ja kasvit tykkää. Maailma on vihertynyt kovasti kun olemme lämpimällä syklillä. Sadot paranee...
        Kun meret lämpenenevät niin niistä vapautuu CO2 asta reilusti.
        Toki kohta kylmenee.


    • Anonyymi

      Lisää laskua suomalaisille ja aivan turhaa. Mitä hyötyä ,pelkkää haittaa ja kulua satoja miljoonia.
      Kaikki ymmärtää hiilijalanjäljen ja sen , että suomi ei voi mitään kun kolmas maailma kasvaa ja teollisuus porskuttaa USA ssa Venäjällä, Intiassa, Kiinassa …. listaa voisi jatkaa loputtomiin.

      • Anonyymi

        Hiilarimerkinnät tulee nostamaan tuotteiden hintaa. Aurinkopaneeleita pitäisi jakaa ilmaiseksi niikuin ämpäreitä.


    • Anonyymi

      Mikä mahtaa olla kerroin merkinnöissä?
      Kunnon pihviin on säilötty tolkuttomasti hiilidioksidia sitonutta ruohoa, joten mahtaa olla parempi lukema, kuin jollain salaatinlehdellä.

    • Idiotiaa puhtaimmillaan.

      Tuotteen hiilijalanjälkeen kun vaikuttaa myös sen kulkemat matkat maailmalla ja kaupasta kotiin, ja sen kohtalo kulutustapahtuman jälkeen, niin on tyystin mahdotonta antaa minkäänlaista pätevää arviota minkään tuotteen lopullisesta hiilijalanjäljestä.

      Ettei vain joku suomiministeri tai suomiviherpiipero ole tässäkin asiassa viemässä Suomea malli- eli idioottimaana maailmankartalle?

    • Anonyymi

      Minkä takia puhtaaseen lihaan pitäisi tehdä hiilijalanjälkiä. Kyllä grillaamalla saa ihan hyvät kuviot niinkuin aina ennenkin.

    • Tässä kun äsken postipaketin lähetin ja seurannasta huomasin että paketti teki 2 krt niin pitkän matkan kuin olisi ollut tarpeen. Paketin pahvi oli pahvinkeräyspisteestä, sisältö käytettyä. Vaikka näin siis itse yrittää niinsanotusti pelastaa maailmaa niin kyllä valtio huolehtii siitä että maailma ei pelastu.

      Siitä vaan yksilöllisiä hiilijalanjälkimerkkejä postipaketteihin liimaamaan.

    • Anonyymi

      Kyllä kengissä on jo nykyään hiilijalanjäljen koko merkittynä. Se, mitä kengän käyttäjä syö, ei muuta jalanjäljen kokoa paskankaan vertaa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      122
      1310
    2. Taitaa jäädä kotimaiset mansikat ostamatta

      Kotimainen mansikka on niin kallista, että en ole vielä ainuttakana maistanut. Jos hinta pysyy näin korkealla niin tästä
      Ruoka ja juoma
      50
      1194
    3. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      122
      1173
    4. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      138
      1013
    5. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      99
      863
    6. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      323
      809
    7. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      714
    8. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      54
      636
    9. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      49
      619
    10. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      64
      602
    Aihe