Hiilarimerkinnät tulee

Nyt siis jopa yksittäisiin ruokiin suunnitellaan hiilijalanjälkimerkintöjä.
Arvion mukaan tämä on kallis satojen niljoonien hintainen operaatio jolla itsessään hiilijalanjälki.
Kysymys on että mitä hyötyä koko hommasta on? Vaikutus on lähinmä moralisoiva ja syyllistävä koska tuskinpa kukaan jättää lihapalaa hyllylle merkintöjen takia vai onko myöhemmin tarkoitus lätkäistä ruolkiin oma päästövero jolla voisi olla jo vaikutusta.
Hiilijalanjälki pitää laskea tietenkin kaikkiin tuoteisiin ja palveluihin ja lopuksi jokaiselle ihmiselle henkökohtainen hiilijalanjälki joka on jo varmaankin laskettavissa tässä nykyisessä älylaiteympäristössä
. Että silleen syntyy uusi yhteinen glonaali verorahajärjestelmä josta voisi tulla jopa pankki ja lopuksi rahajärjestelmä
1775
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Miksi ihmeessä yksittäistä ihmistä syyllistetään syömisestä ja matkailusta. Miksi kukaan ei kysy paljonko on vaikka formulasirkuksen hiilijalanjälki. Tai vaikka jonkun NHL:n tai vastaavan.

Äänestä
  • Siksi että juuri yksittäiset ihmiset,me kaikki,tuotamme hiilidioksidia eli kasvatamme hiilijalanjälkeä,mikä tässä yhtälössä on niin vaikeaa ymmärtää?

    Äänestä

  • Mielestäni päästöjen vähennys pitäisi alkaa kaikesta viihteestä eli asioista joita ei tarvita selviytymiseen. Tämä tarkoittaa sitä että vain hyötyliikunta on sallitua, eihän mikään luonnon eläin uhraa energiaa kuin ravinnon saantiin.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Siksi että juuri yksittäiset ihmiset,me kaikki,tuotamme hiilidioksidia eli kasvatamme hiilijalanjälkeä,mikä tässä yhtälössä on niin vaikeaa ymmärtää?

    Jos ihmisperäisillä CO2-päästöillä ylipäätään uskoo olevan jotain vaikutusta ilmastoon, niin tilanteessa, jossa mm. Kiinan ja Intian päästöt kasvavat, pitää tajuta ettei suomalaisten päästövähennyksillä ole minkäänlaista vaikutusta mihinkään. Mikä tässä yhtälössä on niin ylipääsemättömän vaikeaa ymmärtää?

    Uskonnollissävytteisten mantrojen hokeminen "kunnianhimosta" ei onnistu vakuuttamaan ketään vähänkään rationaaliseen ajatteluun taipuvaista.

    Äänestä

  • Vuonna 2030 Kiinan keskiluokkaan kuuluu 1/3 kansasta eli (vuoden 2019 asukasluku 1,42 miljardia )
    yli 473 miljoonaa ihmistä, joka vastaa suurinpiirtein koko EU:n (28 maata) asukaslukua. Suomessa keskiluokkaan kuuluu muutama miljoona ihmistä, mutta kiinaa ei voi verrata elinkustannuksiltaan kalliseen suomeen.

    https://www.youtube.com/watch?v=4RNzRXK1SFs

    Ketkä saastuttavat eniten?

    Vuonna 2012 intian
    väestöstä
    kuului keskiluokkaan, eli yli 600 miljoonaa
    intialaista, se on 120 kertaa suomen väkiuvun verran enemmän.
    https://www.youtube.com/watch?v=B9iEwycGk7I

    Ainiin ja katsokaa noita aitoja ruuhkia intiassa ja kiinassa joita suomessa ei ole.

    Intiaan rakennetaan jatkuvasti lisää infrastruktuuria alati jatkuvasti kasvavalle
    (1,3 miljardia) väestölleen.
    https://www.youtube.com/watch?v=x0t2izOuNeA

    2030 intian väestö jo 1,527 miljardia

    https://www.populationpyramid.net/india/2030/

    Äänestä

Aivan yhtä älykääpiöpäätös, kuin turhien kuittien tulostaminen, vaikka niitä ei juuri kukaan halua tai tarvitse.
Silti kuitteja tulostellaan sata tuhatta kiloa kuukaudessa ja heitetään roskiin.
Miksi?

Äänestä
  • Ilmastonmuutoksen vuoksi mitä tahansa toimintaa voi muuttaa, joten eiköhän tämäkin tulostus pian lopu,

    Äänestä

Ei+voi+olla+totta!++Onko+tämä+tyhmien+maailma+vai?+++Kiinassa+ja+Intiassa+voidaan+ottaa+tämä+käyttöön+,+mutta+ei+meillä.+Ihmisten+päästöt+ovat+vain+5+%+päästöistä.

Äänestä
  • Ihmisen+päästöt+ovat+noin+100%+niistä+päästöistä+jotka+eivät+vuoden+kuluessa+sitoudu+takaisin+biomassaan.+CO2+käyrä+sahaa+luonnon+päästöjen+ja+luonnon+sitoutumisten+vuoksi+vuoden+kierron+mukaan+ylösalas+mutta+seuraavana+vuonna+ollaan+huipun+kohdalla+aina+ylempänä+kuin+edellisen+vuoden+huipun+kohdalla.+Se+tasainen+nousu+on+ihmisen+syytä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ihmisen+päästöt+ovat+noin+100%+niistä+päästöistä+jotka+eivät+vuoden+kuluessa+sitoudu+takaisin+biomassaan.+CO2+käyrä+sahaa+luonnon+päästöjen+ja+luonnon+sitoutumisten+vuoksi+vuoden+kierron+mukaan+ylösalas+mutta+seuraavana+vuonna+ollaan+huipun+kohdalla+aina+ylempänä+kuin+edellisen+vuoden+huipun+kohdalla.+Se+tasainen+nousu+on+ihmisen+syytä.

    CO2 ratkaisee kasvien kasvun ja kasvit tykkää. Maailma on vihertynyt kovasti kun olemme lämpimällä syklillä. Sadot paranee...
    Kun meret lämpenenevät niin niistä vapautuu CO2 asta reilusti.
    Toki kohta kylmenee.

    Äänestä

Lisää laskua suomalaisille ja aivan turhaa. Mitä hyötyä ,pelkkää haittaa ja kulua satoja miljoonia.
Kaikki ymmärtää hiilijalanjäljen ja sen , että suomi ei voi mitään kun kolmas maailma kasvaa ja teollisuus porskuttaa USA ssa Venäjällä, Intiassa, Kiinassa …. listaa voisi jatkaa loputtomiin.

Äänestä
  • Hiilarimerkinnät tulee nostamaan tuotteiden hintaa. Aurinkopaneeleita pitäisi jakaa ilmaiseksi niikuin ämpäreitä.

    Äänestä

Mikä mahtaa olla kerroin merkinnöissä?
Kunnon pihviin on säilötty tolkuttomasti hiilidioksidia sitonutta ruohoa, joten mahtaa olla parempi lukema, kuin jollain salaatinlehdellä.

Äänestä

Idiotiaa puhtaimmillaan.

Tuotteen hiilijalanjälkeen kun vaikuttaa myös sen kulkemat matkat maailmalla ja kaupasta kotiin, ja sen kohtalo kulutustapahtuman jälkeen, niin on tyystin mahdotonta antaa minkäänlaista pätevää arviota minkään tuotteen lopullisesta hiilijalanjäljestä.

Ettei vain joku suomiministeri tai suomiviherpiipero ole tässäkin asiassa viemässä Suomea malli- eli idioottimaana maailmankartalle?

Äänestä

Minkä takia puhtaaseen lihaan pitäisi tehdä hiilijalanjälkiä. Kyllä grillaamalla saa ihan hyvät kuviot niinkuin aina ennenkin.

Äänestä

Tässä kun äsken postipaketin lähetin ja seurannasta huomasin että paketti teki 2 krt niin pitkän matkan kuin olisi ollut tarpeen. Paketin pahvi oli pahvinkeräyspisteestä, sisältö käytettyä. Vaikka näin siis itse yrittää niinsanotusti pelastaa maailmaa niin kyllä valtio huolehtii siitä että maailma ei pelastu.

Siitä vaan yksilöllisiä hiilijalanjälkimerkkejä postipaketteihin liimaamaan.

Äänestä

Kyllä kengissä on jo nykyään hiilijalanjäljen koko merkittynä. Se, mitä kengän käyttäjä syö, ei muuta jalanjäljen kokoa paskankaan vertaa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Nyt siis jopa yksittäisiin ruokiin suunnitellaan hiilijalanjälkimerkintöjä.
Arvion mukaan tämä on kallis satojen niljoonien hintainen operaatio jolla itsessään hiilijalanjälki.
Kysymys on että mitä hyötyä koko hommasta on? Vaikutus on lähinmä moralisoiva ja syyllistävä koska tuskinpa kukaan jättää lihapalaa hyllylle merkintöjen takia vai onko myöhemmin tarkoitus lätkäistä ruolkiin oma päästövero jolla voisi olla jo vaikutusta.
Hiilijalanjälki pitää laskea tietenkin kaikkiin tuoteisiin ja palveluihin ja lopuksi jokaiselle ihmiselle henkökohtainen hiilijalanjälki joka on jo varmaankin laskettavissa tässä nykyisessä älylaiteympäristössä
. Että silleen syntyy uusi yhteinen glonaali verorahajärjestelmä josta voisi tulla jopa pankki ja lopuksi rahajärjestelmä

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu