Lehdissä uutisoitiin, että tuulivoimapuistot työllistävä jo nyt 55.000 suomalaista. Täälä väitetään, että kaikki työ teetetään ulkomaalaisilla. Nyt on sitte sekin väite kumottu. Kyllä olis tärkeää, että saatais niitä tuulimyllyjä tännekki tuomaan työtä ja hyvinvointia ja kunnalle kiinteistöveroja.
Tuulivoima työllistää
12
179
Vastaukset
- Anonyymi
Missä lehdissä, kerro nimet.7lehdessä ja Helsinkiin Sanomat?
- Anonyymi
Akaan lehti ja kuhmolainen
- Anonyymi
Ainuttakaan paikallista ei työllistynyt Korpikylään rakennettujen tuulivoimaloiden rakennustyössä. Eivät majoittuneet Ylitorniolla, eivätkä Torniossa. Rakennustarvikkeita ja -aineita ei ostettu paikallisilta, joku traktoriurakoitsija oli saanut pariksi päiväksi töitä, siinä kaikki.
Verotuloilla ei ole edes pieni Simon kunta pelastunut eli nekin ovat marginaalisia. Humpuukia koko tuulivoimalavouhotus.- Anonyymi
Onko niissä tuulivoimayhtiöiden kanssa tehdyissä maanvuokrasopimuksissa sovittu,kuka maksaa tuulivoimalan purkukustannukset,kun se aika koittaa?
- Anonyymi
Kemin tehdas työllitää Ylitorniollakin ja tuottaa kotilauksille sivutuotteena sähkön
- Anonyymi
Eipä tänne haluta puhdasta sähköä vaikka mesutaan ilmastomuutoksesta. Kaikki syyt vastustaa tuulivoimaa on tekosyitä.
- Anonyymi
Joo nyt ei muutakuin lobbarit töihin säätytalolle reilusti lobbaamaan tuulivoiman käyttöön otosta .Kyllähän tuo Raanujärvelle suunniteltu tuulipuisto toisi hyvää mainosta näivettyneelle kulmakunnalle.Niin ja työtä plus kunnalle verotuloja eikä jäis mitään hiilijalanjälkiä.
- Anonyymi
Korpikyläläiset on kaikki eläkkeellä, ei niitä tartte työllistää. Työvoima sieltä, missä sitä on. Maaseussa näky uutinen olevan, taisi olla huhtikuussa.
- Anonyymi
Äsken oli telkkarissa nainen, jonka talon lähellä n 1 km:n päässä oli näitä härpäkkeitä. Ei voinut asua paikalla, vaan ehkä tunnin pari voi olla tuossa talossa, johon läpsytys kuului.
Haluaisitko omalle reviirillesi n kilometrin päähän noita härveleitä? Minä en ainakaan, vaikka en asu edes Ylitorniolla, onneksi! - Anonyymi
Nuotiorannan kaatopaikka onko auki
- Anonyymi
https://yle.fi/uutiset/3-8274888
kyllä tulee kuntaa uusia nuoria asukkeja rakentamaan kotia ja tulevaisuutta kun on tarjolla lähietäisyydellä tuulivoimaa.
Turismikin kasvaa, kaikki turistit haluavat tulla luontoon ihailemaan tuulivoimaloita. - Anonyymi
Lintujen sanotaan lentävän tuulimyllyihin ja kuolevan, ei kuulkaa linnutkaan niin tyhmiä ole, osaa ne lennellä ohikin. Enemmän autojen keulaan kuolee lintuja. Ja siitä metelistä sen verran että mullakin on mökki, alle kahden kilometrin päässä tuuli voimaloista, ei niistä mitään läpytystä kuulu, eikä muutenkaan häiritse.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1462479Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462352Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot96994- 64871
- 60733
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka273691Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85670Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18667Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202648Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap21637