Ruusukaalinvalmistus

Miten valmistetaan ruusukaali? Keitetäänkö se vai voiko syödä sellaisenaan?
5221
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Voi syödä raakanakin, mutta parempi keittää eli päällimmäiset lehdet pois, kantaan ristikkäiset viillot (kypsyy tasaisemmin),suolattuun, kiehuvaan veteen noin 3-5 minuuttia, kaada vesi pois, lisää ruusukaalien sekaan vähän voita, suolaa ja pippuria, sekoita ja nauti.

Ruusukaalin voi myös kypsentää parilapannulla tai grillissä eli kuori, halkaise ja ruskista muutama minuutti, päälle suolaa, peppaa, voita tai majoneesi-kastike - tarjoile muun ruoan oheen.

Äänestä

Saako ruusukaalista kitkeryyden maun pois? Joskus ovat maistuneet ihan myrkyllisiltä ravintolassa mutta ovat hyviä jos sitä ominaisuutta siinä ei ole. Voisin itsekin kokata.

Äänestä
  • Tulee paljon parempia höyrykattilassa, keittämällä en edes tykännyt. Ovat enemmänkin makeita, suolaa ei saa paljon imeytymään, mutta kastikkeen kanssa hyviä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Tulee paljon parempia höyrykattilassa, keittämällä en edes tykännyt. Ovat enemmänkin makeita, suolaa ei saa paljon imeytymään, mutta kastikkeen kanssa hyviä.

    Kiitti vinkistä :)

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Tulee paljon parempia höyrykattilassa, keittämällä en edes tykännyt. Ovat enemmänkin makeita, suolaa ei saa paljon imeytymään, mutta kastikkeen kanssa hyviä.

    Uunissakin voi kypsentää eli päällimmäiset lehdet pois, halkaise, öljyä, suolaa ja peppaa päälle ja uuniin 225 astetta, ota pois kun ovat ottaneet vähän väriä pintaan eli noin 10-15 minsaa.

    Ruusukaalia voi myös grillata tai paahtaa parilla-pannulla.

    Toki ruusukaalia voi valmistaa myös raakana kuten muitakin kaaleja eli joko raastaen, siivuttaen ja päälle hyvä vinegretti. Itselläni salaatin pohja tavallisesti on hyvin ohueksi slaissattu valkokaali, johon lisätty muita kasviksia - makea paprika sopii erittäin hyvin valkokaalin seuraan ja päälle öljyssä ja viinietikassa (1:3) marinoituja punasipulin viipaleita. Näin siis voi myös ruusukaalia tarjota.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Miten valmistetaan ruusukaali? Keitetäänkö se vai voiko syödä sellaisenaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu