Miten valmistetaan ruusukaali? Keitetäänkö se vai voiko syödä sellaisenaan?
Ruusukaalinvalmistus
5
153
Vastaukset
- Anonyymi
Voi syödä raakanakin, mutta parempi keittää eli päällimmäiset lehdet pois, kantaan ristikkäiset viillot (kypsyy tasaisemmin),suolattuun, kiehuvaan veteen noin 3-5 minuuttia, kaada vesi pois, lisää ruusukaalien sekaan vähän voita, suolaa ja pippuria, sekoita ja nauti.
Ruusukaalin voi myös kypsentää parilapannulla tai grillissä eli kuori, halkaise ja ruskista muutama minuutti, päälle suolaa, peppaa, voita tai majoneesi-kastike - tarjoile muun ruoan oheen. - Anonyymi
Saako ruusukaalista kitkeryyden maun pois? Joskus ovat maistuneet ihan myrkyllisiltä ravintolassa mutta ovat hyviä jos sitä ominaisuutta siinä ei ole. Voisin itsekin kokata.
- Anonyymi
Tulee paljon parempia höyrykattilassa, keittämällä en edes tykännyt. Ovat enemmänkin makeita, suolaa ei saa paljon imeytymään, mutta kastikkeen kanssa hyviä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tulee paljon parempia höyrykattilassa, keittämällä en edes tykännyt. Ovat enemmänkin makeita, suolaa ei saa paljon imeytymään, mutta kastikkeen kanssa hyviä.
Kiitti vinkistä :)
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tulee paljon parempia höyrykattilassa, keittämällä en edes tykännyt. Ovat enemmänkin makeita, suolaa ei saa paljon imeytymään, mutta kastikkeen kanssa hyviä.
Uunissakin voi kypsentää eli päällimmäiset lehdet pois, halkaise, öljyä, suolaa ja peppaa päälle ja uuniin 225 astetta, ota pois kun ovat ottaneet vähän väriä pintaan eli noin 10-15 minsaa.
Ruusukaalia voi myös grillata tai paahtaa parilla-pannulla.
Toki ruusukaalia voi valmistaa myös raakana kuten muitakin kaaleja eli joko raastaen, siivuttaen ja päälle hyvä vinegretti. Itselläni salaatin pohja tavallisesti on hyvin ohueksi slaissattu valkokaali, johon lisätty muita kasviksia - makea paprika sopii erittäin hyvin valkokaalin seuraan ja päälle öljyssä ja viinietikassa (1:3) marinoituja punasipulin viipaleita. Näin siis voi myös ruusukaalia tarjota.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 18711428
- 585439
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html462697- 402365
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131841Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,441795Otavassa tapahtuu!
Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut271483Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta411450Tulemmeko hyvin
Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s61386Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v371369