Miten valmistetaan ruusukaali? Keitetäänkö se vai voiko syödä sellaisenaan?
Vastaukset 5
- Anonyymi
Voi syödä raakanakin, mutta parempi keittää eli päällimmäiset lehdet pois, kantaan ristikkäiset viillot (kypsyy tasaisemmin),suolattuun, kiehuvaan veteen noin 3-5 minuuttia, kaada vesi pois, lisää ruusukaalien sekaan vähän voita, suolaa ja pippuria, sekoita ja nauti.
Ruusukaalin voi myös kypsentää parilapannulla tai grillissä eli kuori, halkaise ja ruskista muutama minuutti, päälle suolaa, peppaa, voita tai majoneesi-kastike - tarjoile muun ruoan oheen. - Anonyymi
Saako ruusukaalista kitkeryyden maun pois? Joskus ovat maistuneet ihan myrkyllisiltä ravintolassa mutta ovat hyviä jos sitä ominaisuutta siinä ei ole. Voisin itsekin kokata.
- Anonyymi
Tulee paljon parempia höyrykattilassa, keittämällä en edes tykännyt. Ovat enemmänkin makeita, suolaa ei saa paljon imeytymään, mutta kastikkeen kanssa hyviä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tulee paljon parempia höyrykattilassa, keittämällä en edes tykännyt. Ovat enemmänkin makeita, suolaa ei saa paljon imeytymään, mutta kastikkeen kanssa hyviä.
Kiitti vinkistä :)
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tulee paljon parempia höyrykattilassa, keittämällä en edes tykännyt. Ovat enemmänkin makeita, suolaa ei saa paljon imeytymään, mutta kastikkeen kanssa hyviä.
Uunissakin voi kypsentää eli päällimmäiset lehdet pois, halkaise, öljyä, suolaa ja peppaa päälle ja uuniin 225 astetta, ota pois kun ovat ottaneet vähän väriä pintaan eli noin 10-15 minsaa.
Ruusukaalia voi myös grillata tai paahtaa parilla-pannulla.
Toki ruusukaalia voi valmistaa myös raakana kuten muitakin kaaleja eli joko raastaen, siivuttaen ja päälle hyvä vinegretti. Itselläni salaatin pohja tavallisesti on hyvin ohueksi slaissattu valkokaali, johon lisätty muita kasviksia - makea paprika sopii erittäin hyvin valkokaalin seuraan ja päälle öljyssä ja viinietikassa (1:3) marinoituja punasipulin viipaleita. Näin siis voi myös ruusukaalia tarjota.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1092290Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???25920- 103896
- 71892
- 48845
Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha564823- 82728
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76660Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik24612- 60581